541 Shares 8223 views

Jak usunąć rysy z dysku i unikać ich wyglądu

Pomimo pojawienia się wielu nośników przenośnych, które służą do przechowywania dużej ilości informacji, CD-ROM jest uważany za jedną z najbardziej trwałych i wiarygodnych w wyznaczonej grupie. Są mniej skłonni do bezpodstawnych awarii, ale nie są chronieni przed skutkami fizycznymi iw konsekwencji uszkodzeniami mechanicznymi. Kilka zadrapań na płycie wystarczy, aby mediator przestał działać poprawnie lub w ogóle przeczytał "pochowanie" znacznej części ważnych danych użytkownika.

Ale nie rozpaczaj: istnieje szansa naprawy sprzętu. W tym celu są specjalne zestawy sprzedaży i wiele porad dotyczących sieci, które mają pomóc przywrócić pierwotny stan dysku.

Przygotowanie płyty CD / DVD

Przed usunięciem zarysowania tarczy, jego powierzchnia powinna być oczyszczona z kurzu i odcisków, ponieważ brud byłby główną przyczyną złamania.

Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Z pomocą środków nie ścierających.
  2. Ostrożnie wytrzyj mocno zabrudzony nośnik miękką szmatką.
  3. Trzymaj się pod strumieniem lekko ciepłej wody.

Wytrząsając wodę z płyty CD, należy ją wysuszyć i założyć papierowy ręcznik bez zmoczenia. Dokonuje się tego, aby zrozumieć zakres uszkodzenia: jeśli głębokość uszkodzenia osiągnie warstwę metalu, sam nośnik nie może zostać zapisany.

Eliminacja usterek na płycie CD / DVD

Aby poradzić sobie z tym zadaniem jest możliwe i w domu, najważniejsze jest wiedzieć, jak. Usunąć zadrapania z dysku łatwo, do tego celu używać różnych produktów gospodarstwa domowego – od żelu naftowego do pasty do zębów.

Wosk z polerowaniem, woskiem samochodowym lub innymi kremowymi tekstami jest dobry, gdy powłoka poliwęglanu ma oznaki dużego zużycia. W tym przypadku nośnik jest przykryty jednym z wymienionych środków, których nadwyżka jest następnie usuwana za pomocą niestrzępionej szmatki. Ta metoda pomoże chwilowo, ponieważ nie przyczynia się do usunięcia wad, ale tylko wypełnia rub. Po pomyślnym użyciu należy utworzyć kopię zapasową informacji z uszkodzonej płyty CD, której dalsze wykorzystanie pozostanie kwestionowane.

Następująca procedura (jak usunąć rysy z dysku z pastą do zębów) jest bardzo prosta. Polega ona na polerowaniu górnej warstwy dysku CD, rozrzedzaniu go, a tym samym zmniejszeniu głębokości uszkodzenia. Uciekanie się do tego jest w ostatniej chwili, jeśli bardziej oszczędne opcje nie działały.

Pożądane jest stosowanie makaronu na bazie sody do pieczenia jako najskuteczniejszej. Substancja jest nanoszona na gładką tkaninę (odpowiednia jest serwetka do okularów) i jest ona rozłożona na podłożu prostopadle do ścieżek cyfrowych. Chroni to przewoźnika przed pojawieniem się nowych, bardziej niebezpiecznych usterek.

Podobnie, polerowanie dysku zajmuje około 2-5 minut, a następnie wklej starannie wymywa się pod ciepłą wodą i pozwala na samą suchą dyskietkę na wolnym powietrzu.

Obie metody są równie skuteczne w walce z opisywanym zadaniem (jak usunąć zarysowania z dysku Xbox).

Uszkodzenia na płycie dla Xboxa

Jeśli na konsoli gier znajduje się usterka, upewnij się, że nie spowodowała tego problem. Xbox czasem ma podobną wadę, a jeśli została niedawno kupiona, istnieje szansa, że nieużyteczne medium zostanie zastąpione nowym w technicznym wsparciu.

Jeśli wymiana i naprawienie szkody są niemożliwe, główne sposoby usuwania zadrapań z dysku Xbox 360 są już opisane przy użyciu pasty do zębów lub polerowania.

Pielęgnacja przenośnych nosicieli

Najlepszym sposobem rozwiązania problemu jest zapobieganie jego wystąpieniu. Aby zepsuć kolizję z pytaniem, jak usunąć zarysowania z dysku, należy zapewnić mu odpowiednie warunki działania:

  • Wyczyść silne zanieczyszczenia wyspecjalizowanymi środkami, delikatnie poruszając się w kierunku od centralnego otworu do krawędzi płyty. Nie wycieraj powierzchni dysku w kole – stwarza to ryzyko utraty danych.
  • Utrzymuj nośnik z dala od bezpośredniego światła słonecznego w folderze CD / DVD. Ta metoda zapewni kruche dyski o wymaganym poziomie bezpieczeństwa i zajmuje minimalną przestrzeń.
  • Wyjmij nośniki z napędu optycznego, trzymając je za krawędzie lub wewnętrzny pierścień.

Postępując zgodnie z tymi instrukcjami, użytkownik uchroni się przed nieoczekiwaną utratą informacji i prawdopodobnie nigdy nie będzie musiał stawić czoła problemowi usuwania zadrapań z dysku.