327 Shares 3535 views

Jonoforeza: wskazania i przeciwwskazania, techniki algorytmu, mechanizm działania, korzyści

Obecnie stosuje się różne metody, w leczeniu różnych chorób. Jeżeli przed medycyna oparta jest bardziej na terapii lekowej, teraz często przepisują fizjoterapii. Przyczyniają się one do radzenia sobie z chorobą szybciej. Musimy wiedzieć, że rehabilitacja obejmuje wiele sposobów, z których jeden Poznaliśmy więcej. Zastanów się, co jonoforeza na wszelkich patologii jest to pokazane i ma żadnych przeciwwskazań.

leczenie PODSUMOWANIE

Elektroforeza oznacza fizjoterapię. Podczas sesji, pacjent jest narażony na impulsy elektryczne, w celu uzyskania stabilnego efektu terapeutycznego.

Elektroforeza leczniczy jest również stosowane do podawania leków przez skórę i błony śluzowe. Można powiedzieć, że ta metoda jest skomplikowana, ponieważ jest jednoczesne działanie prądu i leku. Który lek wybrany w procedurze, a jaki procent polaryzacji podawania, określa tylko lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę stan pacjenta i ciężkość choroby.

Elektroforeza STRESZCZENIE zmniejszona do co leki wchodzą w tkankach w postaci naładowanych cząstek z przestrzeni międzykomórkowej, przewodach potu i gruczołów łojowych. W wyniku przepływu prądu elektrycznego znacznie zwiększa skuteczność leków, ponieważ jest wzrost wrażliwości tkanek.

Wszystkie leki podawano w zależności od ich polarności, jeśli kationy są wprowadzane z anodą i anionów – od katody. Najlepszym rozpuszczalnikiem jest uznawana za wodę destylowaną, a związki słabo rozpuszczalne w wodzie, alkoholu lub „Dimexidum”.

jontoforeza

Mechanizm działania tej procedury jest to, że lek występuje w postaci jonów do wnętrza ciała pacjenta przez pory i gruczoły potowe i gruczołów. Kationy i aniony są utrzymywane na skórze pod elektrodą, a następnie stopniowo przenikają do krwi i limfy. Z tego powodu stopniowego wpływu przychodów leków na organizm przez długi okres, który jest jedną z zalet tej metody leczenia.

Realizowane przez jonoforezę przy użyciu różnych urządzeń, z których jeden jest „strumień”. To urządzenie jest wykorzystywane w medycynie od dawna, to sprawdzone i niezawodne. Jest możliwe, aby dostosować podczas procedury prądu, a także ustawić czas. Obecnie dostępne w nowoczesnych analogów urządzenia, które posiadają wyświetlacze cyfrowe.

W celu uzyskania efektu terapeutycznego nie musi elektrodami na narządu lub wprowadzania dużych dawek leków. Fizjoterapii podawać jonów wapnia, magnezu, jodu, w celu zwiększenia odruch do tkanki.

Techniki elektroforezy

Aby poprawić skuteczność procedur są stale rozwijane i udoskonalane metody jonoforezy. Obecnie używać następujących:

 1. Przedłużone ogniowego. Stosuje się prąd elektryczny o niewielkiej siły, ale czas trwania ekspozycji. „Korona” bateria jest źródło prądu. Przebieg procedur medycznych jest zwykle 20-30 sesje. Elektroforeza jest dobrze wygładza, ma działanie przeciwbólowe.
 2. Labilny galwanizacji. Jedną elektrodę w procedurze są trwale zamocowane, podczas gdy druga jest w ruchu i porusza się z prędkością 3,5 cm na sekundę, na powierzchni skóry. Aby wyeliminować oscylacje obecne, wprowadza się do urządzenia do stabilizowania aparatu. Procedura jest również zwiększenie metabolizmu, poprawia dopływ krwi do narządów i tkanek i nerwowo-mięśniowego przewodzenia.
 3. Śródmiąższowe elektroforezy. Procedura przeprowadzania jontoforezy w ten sposób zmniejsza się poprzez wprowadzenie kaniuli podskórnie lub domięśniowo mieszaniny leku lub substancji. Podawany lek może bolus lub wlew. Przez zmiany zastosowane do elektrod w celu zwiększenia stężenia leku. Jeśli lek jest podawany bolus, obecny zawierać w tym samym czasie, i przy spadku – po podaniu.

Elektroforezy neurologicznych praktyce stosuje się w wielu chorobach układu nerwowego. Stosuje się następujące techniki:

1. Elektroforeza w próżni. Używane specjalnego urządzenia ēvak-1, który zawiera pompę próżniową do kuwety. Podczas komórki są stosowane do leczenia skóry lub błon śluzowych, i impregnuje warstwę leku. Po generuje ciśnienie ujemne, skóra jest podnoszony i jest ściśle związane z lekiem. Czas trwania leczenia wynosi tylko 5-10 minut na oczywiście konieczne, aby sprawić, że takie 5-10, w zależności od stanu pacjenta i zaawansowania choroby. Ta metoda elektroforezy pozwala na wprowadzenie większej liczby leków i znacznie głębiej.

2. Mikroprocesor elektroforezy. Procedurą z zastosowaniem wkładki bawełny, do którego wstawiony knota, nasączone leku. Górna elektroda jest stworzenie kontaktu z okuciem z bawełny. jontoforezy Zastosowanie tej metody jest często stosowane w nadciśnieniu tętniczym, zaburzenia snu, patologii układu nerwowego.

3. Elektrofonoforez to połączenie ultradźwięków i elektroforezy. Istnieje specjalna jednostka, która składa się ze źródła zasilania, posiada czujnik terapeutyczny efekt, który konwertuje ultradźwięków, prądu stałego źródła oraz elektrodę elektronasadki. Podczas zabiegu, gdy elektroda jest zamocowana na skórę, lek jest wypełniona elektronasadku, przymocowana do przetwornika ultradźwiękowego i jest połączony z drugim biegunem źródła prądu. Obecna siła buduje się stopniowo, a następnie włącz ultradźwięków. Procedury robić codziennie, można w jeden dzień, na 10-15 minut.

techniką elektroforezy lek jest inna, ale po co, rozwiązuje lekarza prowadzącego.

metody elektroforetyczne

Również różne techniki sposoby z zastosowaniem tej procedury:

 1. Vannochkovy. Istota polega na tym, że w szczególnym pojemniku ze zintegrowanymi elektrodami umieszczonymi roztworu leku i zanurzonej części ciała pacjenta.
 2. Śródmiąższowe. Przy podawaniu dożylnym lub doustnym podaniu preparatu i na elektrodach pacjentów nałożonych części.
 3. Sposób stosuje się do brzucha chorób odbytnicy lub pochwy. Wewnątrz podawanego leku i elektrodą po posiłku, a druga elektroda jest przymocowana do zewnętrznej powierzchni ciała.

Jeśli wyznaczony jonoforezy, algorytmu ważne jest, aby wiedzieć, ale musimy też wziąć pod uwagę fakt, że wchłanianie leku mogą mieć wpływ różne czynniki:

 • Umieść wpływu procedury.
 • wiek pacjenta.
 • Czas trwania elektroforezy.
 • Dawka i stężenie leku.
 • Siła prądu elektrycznego.
 • Ładunek jonów i ich wielkości.
 • Poszczególne cechy pacjenta.

Wszystko to musi być brane pod uwagę i dostosować ustawienia indywidualnie w każdym przypadku.

Jakie są zalety elektroforezy

Jest dużo fizykoterapii, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Korzyści z jonoforezy są następujące:

 • W trakcie zabiegu małej ilości leku wstrzyknięto.
 • Substancje gromadzą się, a następnie procedura ma przedłużony efekt.
 • Leki podawane są w postaci najbardziej dostępnym w postaci jonów.
 • To stwarza wysokie stężenie lokalnej bez nasycenia krwi i limfy.
 • Można podać lek w miejscu patologii, co jest szczególnie ważne w przypadku naruszenia mikrokrążenia.
 • Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
 • Bardzo rzadko mają skutki uboczne.
 • Leki nie dostały się do przewodu pokarmowego, a zatem nie są zniszczone.
 • Substancja lecznicza jest podawana przez integralności skóry, więc wymagane jest specjalne sterylizacji.

Tak więc, można powiedzieć, że ta metoda wpływu fizjoterapii nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Ale zanim się do jonoforezy, wskazania i przeciwwskazania powinny zostać zbadane.

W niektórych przypadkach, przepisać elektroforezy

Procedura ta jest często przepisywane fizjoterapię w leczeniu wielu neurologicznych, chorób ginekologicznych chirurgicznych. Nie bez pediatrii elektroforezy i stomatologii. Oto lista niektórych schorzeń, które są z powodzeniem leczonych tą procedurą:

 1. Choroby układu oddechowego, począwszy od zwykłego zapalenia oskrzeli i astmy i kończąc na zapalenie płuc.
 2. Choroby ucha, nosa i gardła.
 3. Idealnie podatne na leczenie chorób żołądkowo-jelitowych, takich jak zapalenie żołądka, zapalenie trzustki, choroby wrzodowej.
 4. Elektroforeza jest stosowany w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich nadciśnienie, niedociśnienie, dławica piersiowa, migotanie przedsionków, i innych.
 5. Choroby układu moczowo-płciowego.
 6. Chorób układu nerwowego, nie jest prawie pominięty w niniejszym sposobie leczenia. Idealnie traktowane migrena, nerwicę, zapalenie korzonków nerwowych, międzykręgowe przepukliny et al.
 7. Układ mięśniowo-szkieletowy reaguje również dobrze do elektroforezy. Procedura ta jest często przepisywany po złamaniach osteochondroza, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów.
 8. Choroby układu hormonalnego.
 9. chorób skóry.
 10. W dziedzinie stomatologii jest również rzadkością elektroforezy, takich jak zapalenie jamy ustnej, zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia.

Jak widać z listy, jonoforeza ma wystarczających dowodów rozległe.

Przeciwwskazania do procedury

Nie ma takiego leczenia lub procedur, które zostały rozwiązane dla każdego. Widzieliśmy już, co ma jonoforezy świadectwo. I przeciwwskazania tej metody leczenia dostępne. Do tych należą:

 • Łagodne i złośliwe guzy w dowolnym miejscu ciała.
 • Obecność niewydolności serca.
 • Obecność rozrusznika.
 • Każdy proces zapalny w organizmie w ostrym stadium.
 • Wysoka temperatura ciała.
 • Ciężką postać astmy.
 • Zaburzenia krzepnięcia.
 • choroby skóry, takie jak egzema i zapalenie skóry.
 • Naruszenie wrażliwości skóry.
 • uszkodzenia mechaniczne w miejscu klocków lek nakładki.
 • Nietolerancja prądu elektrycznego.
 • Uczulony na lek.
 • Jeśli masz zamiar stosowania elektrod do strefy macicy i jajników, miesiączki jest przeciwwskazaniem.

W każdym razie, nawet jeśli uważasz, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia postępowania jonoforeza jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem. wszystkie niuanse, które należy uwzględnić.

Terapeutyczne elektroforezy

Jeśli wyznaczony jonoforezy, technikę, w zasadzie, każdy bardzo korzystne, ponieważ procedura daje następujące efekty terapeutyczne:

 • Zmniejsza nasilenie procesów zapalnych.
 • Ma działanie przeciwzapalne obrzęku.
 • To łagodzi ból.
 • Usuwa skurcz włókien mięśniowych.
 • Ma uspokajająco na układ nerwowy.
 • Przyspiesza regenerację tkanek.
 • Aktywizuje układ odpornościowy.

W czasie procedury zależy również od efektu elektrody dominującej. Jeśli to jest katoda, a następnie:

 • Występuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych.
 • Relaks.
 • Normalny metabolizm.
 • Stabilizuje pracę gruczołów dokrewnych.
 • Stymuluje wytwarzanie substancji biologicznie czynnych.

Elektroda dodatnia – anoda – ma następujące efekty:

 • Promuje wydalanie nadmiaru płynu z ciała.
 • Środki przeciwbólowe.
 • Usuwa stany zapalne.

Korzyści z takiego postępowania może być żadnych wątpliwości, ale co najważniejsze, aby wszystkie przeciwwskazania są brane pod uwagę, w przeciwnym razie może to doprowadzić do niepożądanych skutków.

Skutki uboczne elektroforezy

Jeśli procedura jest przepisywany przez lekarza, biorąc pod uwagę stan pacjenta i jego choroby, jonoforeza daje działania niepożądane występują rzadko. Najczęściej jest to reakcja alergiczna na lek, który może objawiać pieczenie, zaczerwienienie, wysypka i obrzęk. Po zabiegu wszystkie objawy szybko ustępują.

Niektórzy pacjenci po kilku sesjach, rośnie ból, niewielki wzrost temperatury ciała. Zazwyczaj wszystkie uczucia odejść bez interwencji medycznej do końca terapii.

Etapy procedury

Jeśli zamówiłeś procedurę jonoforezy, algorytm jest następujący:

 1. Pielęgniarka lub lekarz przed zabiegiem należy zawsze sprawdzić serwisowania urządzenia.
 2. Zobacz kartę pacjenta wizyt lekarskich.
 3. Szczegółowe wyjaśnienie, szczególnie jeśli dana osoba po raz pierwszy sprawia, elektroforezy, jakie uczucia mogą być.
 4. Pomóc pacjentowi podjąć wygodną pozycję.
 5. Zapewnienia integralności skóry w miejscu klocków nakładki.
 6. Przygotować odpowiednie uszczelki dla tych terenów aplikacyjnych, moczyć je w ciepłej wodzie.
 7. Dołączyć je do ciała pacjenta.
 8. Top nałożony ołowiu płyta do połączenia z urządzeniem przewodowym.
 9. Obliczyć natężenie procedurą.
 10. Sprawdź, czy regulator natężenia prądu wyniosła skrajnej lewej.
 11. Podłączyć urządzenie do sieci.
 12. Bocznik przełącznik umieścić na znak „5”, jeśli pacjent jest dzieckiem lub procedura odbywa się na głowie, a „50” dla dorosłych pacjentów i innych części ciała.
 13. Stopniowo zwiększać siłę prądu do żądanej wartości.
 14. Jeśli pacjent procedura jest dobrze tolerowane, może być objęte, ale ostrzegł, że jeśli jakichkolwiek nieprzyjemnych doznań musi zgłosić się do pielęgniarki.
 15. Wskazać czas elektroforezy.
 16. Po zakończeniu obecnego regulatora natężenia umieścić w pozycji „0”.
 17. Odłączyć urządzenie od sieci.
 18. Usunąć z elektrod pacjenta i zbadać pod kątem obecności zaczerwienienia i podrażnienia skóry.
 19. Przypominać pacjentowi kiedy powinien pochodzić z następującą procedurą.

Ta implementacja algorytmu musi znać żadnego pielęgniarkę.

Wszelkie procedury fizjoterapii w znacznym stopniu pomóc w leczeniu, ale tylko wtedy, gdy są powoływani na podstawie patologii i indywidualnych cech pacjenta, a także wykonywane jakościowo, właściwy ekspert. Nie zaniedbuj elektroforezy, procedura ta pomoże szybko uporać się z chorobą.