701 Shares 8765 views

Bateria do ciężarówki: jakie są i jak się różnią?

Na dzisiejszych drogach jest wiele różnych ciężarówek. Ich przeznaczenie jest również zróżnicowane: od transportu listów do dostaw ładunków wielotonowych. MAN, KamAZ, "Gazelle" i wiele innych ciężarówek i samochodów ciężarowych są Twoimi pomocnikami, sposobem zarabiania.

Auto w ruchu we wszystkich okresach

Potrzebuję powiedzieć, że w każdych warunkach pogodowych, w każdych warunkach pogodowych, samochód powinien być w dobrym stanie? Wymiana oleju, wymiana gumy, filtrów, środków przeciw zamarzaniu lub środka zapobiegającego zamarzaniu w czasie nie gwarantuje pełnej gwarancji rozpoczęcia wózka. Zwłaszcza w chłodzie. Akumulator jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania samochodu.

To jest jego serce, jego bateria. Wielu kierowców, kupując baterię do swojego samochodu, nie uważa, że to nie pasuje. Że nie będzie w stanie "ciągnąć" generatora, że od czasu do czasu warto służyć.

Dlaczego muszę wziąć baterię do samochodu i jak to różni się od zwykłej baterii?

Zacznijmy od faktu, że ciężarówka jest czymś więcej niż samochodem, paliwem i energią, używa też znacznie więcej. W związku z tym bateria powinna być również specjalna, a mianowicie akumulator dla samochodu spełniającego wszystkie wymagania.

Akumulator jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze baterii. Nominalna pojemność wskazuje liczbę amperogodzin (Ah). Jeśli nie wiesz, ile godzin potrzebujesz akumulatora na samochód, to powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu. Należy podać GOST (w przypadku samochodów krajowych) lub DIN (dla samochodów amerykańskich lub innych ciężarówek zagranicznych).

W KamAZ lub MAN, w akumulatorach głównych, akumulatory są wystawiane na 190 amperów godzin lub 140 amperów. Co do zasady, w ciężarówkach są wprowadzane dwie baterie o tej samej pojemności. Chodząc do wyspecjalizowanego sklepu, nawet kierowcy z dużym doświadczeniem zaczynają zagubić się, nie wiedząc, jak numery i litery na akumulatorze są odszyfrowywane. Co to jest biegunowość?

Dekodowanie baterii

Głównym zapisem, który musisz wiedzieć, jest 6ST-190. Oznacza to, że bateria ma 6 baterii połączonych szeregowo lub, jak nazywają, puszek. Każdy bank ma napięcie 2 V, odpowiednio, akumulator ma napięcie 12 V. 190 to nominalna pojemność baterii. Jeśli bateria ma mniejszy prąd, wtedy generator nie uzyska mocy. Jeśli bateria ma duży numer nominalny, generator nie po prostu "pociągnie za sobą". Dzięki tej operacji bateria szybko się zawodzi. Przecież, oddając całą energię do samochodu, w zamian nie otrzyma niezbędnej opłaty. Jeśli w ciepłym czasie nie będzie zauważalne, że akumulator jest rozładowany (w ogóle do 0 stopni Celsjusza, może pracować przy najniższej gęstości elektrolitu – 1,20), a następnie w warunkach pozornych elektrolit może po prostu zagęścić i zagęścić, napełnić urządzenie i złamać płyty wewnątrz niego .

Również przy zakupie baterii do samochodu ciężarowego należy zwracać uwagę na biegunowość – położenie zacisków. Nie jest to wcale trudne: rozłożenie urządzenia na siebie wąską stroną, na której znajdują się zaciski, sprawdź, czy widzisz +/- – jest odwrotna polaryzacja, a jeśli +/- biegunowość jest prosta. W samochodach i lekkich ciężarówkach (o nominalnej pojemności do 110 Ah) wyglądają inaczej. Istnieją również różnice w wysokości baterii: baterie dla amerykańskich ciężarówek są dwa centymetry niższe niż dla braci domowych.

Data produkcji

Co wybrać baterię do samochodu (190 amperów)? Należy pamiętać, że jego "wiek" (do daty produkcji) nie powinien przekraczać jednego roku. Jeśli akumulator trwa długo bez ładowania, jego płyty zaczynają pękać, rozpoczyna się sulfatacja. Data produkcji jest napisany z zewnątrz lub z tyłu, na przykład: 1516 – co oznacza "piętnasty tydzień szesnastego roku". Lub na akumulatorach zagranicznych data wydania wygląda następująco: *** 1501 * – pierwsze trzy cyfry to numer partii, czwarta i piąta cyfra to rok produkcji, szósty i siódmy to miesiąc roku, a ostatnia cyfra to numer zmiany.

Baterie były wcześniej rozładowywane na sucho, tj. Nie zostały zalane elektrolitem, a teraz urządzenia te są dostarczane tylko w ciągnikach, które mają trzy banale 2 woltowe (na ogół sześć woltów). W takiej baterii należy wypełnić elektrolit o gęstości 1,27 i umieścić go przez kilka godzin, tak, aby płyty były impregnowane. Następnie dodaj elektrolit do wymaganego poziomu i podłącz go do ładowarki. W przypadku akumulatorów samochodowych na 12 V takie manipulowanie nie jest konieczne. Pochodzą z fabryki całkowicie zalanej, naładowanej i gotowej do pracy.

Różnica między bateriami wapniowymi a ołowiem

Najpopularniejsze baterie wapniowe (o minimalnej zawartości ołowiu) są mniej zlokalizowane w hydrolizie, to znaczy odwodnieniu. Podczas pracy woda odwraca się, co prowadzi do zwiększenia gęstości elektrolitu i suszenia płyt, co z kolei prowadzi do wyrzucania substancji czynnych – wewnętrznego zniszczenia płyt. Wapnia nie pozwala szybko gotować wody. Ale takie baterie są trudne do odzyskania po głębokim rozładowaniu, co może się zdarzyć podczas jazdy na krótkich dystansach, niższych temperaturach i tylko nadzór. Gęstość elektrolitu należy sprawdzać co najmniej raz w roku.

Akumulatory ołowiowo-wapniowe (hybrydowe) są przystosowane do odzysku po wyładowaniu jest większa, ale hydroliza jest również podatna na więcej.

Dlaczego kraść baterie?

Akumulatory ciężarówek ciężarowych ważą pięćdziesiąt kilogramów. Dlatego są bardzo popularni wśród złodziei i są skłonni do kradzieży więcej niż urządzeń do samochodów. W centrach odbioru złomu metali nieżelaznych używanych baterii do samochodów ciężarowych 190 dają dobre pieniądze. Kilka samochodów ciężarowych wyposażonych jest w alarmy i stoi w garażach, w szczególności w samochodach krajowych. Dlatego też warto dbać o bezpieczeństwo swoich drogich rzeczy.

Chroń przed złodziejami

Jak chronić baterię przed kradzieżą na ciężarówce? W wyspecjalizowanych sklepach można kupić akumulator do ciężarówki. Jest w stanie chronić baterię przed naruszeniem skrupułów obywateli. Te pudełka wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości przez rozmiar baterii. Wszystkie urządzenia mają standardowe rozmiary, więc znalezienie takiego bezpieczeństwa dla akumulatorów samochodowych (190 amperów) nie powinno być trudne. Takie pudełka są odosobnionymi pudełkami z górną pokrywą z odchylnym zamkiem. Na dole pudełka znajdują się zapięcia mocno przymocowane do samochodu.

Gdzie można zainstalować skrzynkę baterii?

Aby zainstalować pudełko i zamocować w samochodzie, jest możliwe w centrach opieki nad samochodem. Niedawno ta operacja stała się popularna i może być wykonana przez dowolnego mechanika. Z pewnością wszyscy zgodzą się, że warto raz wydawać pieniądze na bezpieczeństwo, a nie wydawać dużo pieniędzy na zakup dwóch skradzionych baterii.

Oczywiście można zostawić samochód na strzeżonym parkingu i rozdawać około pięciuset rubli dziennie. Jeśli liczyć, ile pieniędzy zostanie wydanych nawet w ciągu roku, kwota będzie ogromna.

Gdzie kupić akumulator w Sankt Petersburgu?

Możesz kupić akumulatory samochodowe w St. Petersburgu prawie na każdym kroku. Możesz także kupić baterie bez wychodzenia z domu. Na stronach internetowych sklepów i sklepów internetowych znajduje się ogromny wybór baterii do produkcji rosyjskiej i importowanej, wyprodukowanych w krajach WNP. Kupując sklep internetowy, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, bez pośpiechu wybierz baterię. Tutaj będą również konsultowane przez specjalistów, polecamy coś nowego lub zamówić brakujące zwykłe towary. Dostarcza się do domu, garażu lub bazy. Bateria zostanie dostarczona do sprawdzonej na potrzeby ładowania i gęstości, z pisemną kartą gwarancyjną, jeśli coś Ci się nie podoba, możesz ją po prostu odrzucić lub przywieźć inny.

Czy gwarancja na akumulator rozciąga się?

Okres gwarancji na akumulatory ładunkowe wynosi średnio jeden rok. Termin ustalany jest przez producenta, a nie do sklepu. Przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać kartę gwarancyjną . Sprawdź dostępność uszczelek, podpisu sprzedawcy lub osoby odpowiedzialnej. Jeśli coś się zdarzyło z baterią, na przykład przestało ono włączać samochód, zamarzło lub po prostu przestało się rozmawiać z jakiegoś powodu, musisz też dokładnie przeczytać warunki gwarancji, aby nie wpaść w zakłopotanie. Sprawdzić, czy samochód nie jest wyposażony w multimetr prądu upływu. Konieczne jest również regularne sprawdzanie gęstości elektrolitu w akumulatorze przy użyciu hydrometru. Jeśli tego nie zrozumiesz, skontaktuj się z sklepami, w których bateria jest sprzedawana. Dla niewielkiej liczby ekspertów sprawdzi wszystko samych. I wiele sklepów zapewnia bezpłatną konserwację baterii przez cały okres gwarancji.

Takie pozornie rzeczą jest bateria, ale wymaga to dużo uwagi. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad działania, prawidłowego odbioru samochodu. A Twoja bateria trwa długo, bez powodowania kłopotów.