620 Shares 5596 views

Wymień "granat" na "Kalinie" własnymi rękami: cechy, urządzenie i zalecenia

"Lada Kalina" to samochód napędzany przez przednią oś, w którym silnik i skrzynia znajdują się poprzecznie względem korpusu. Przejechać przez kółko do kół. Moment obrotowy jest przenoszony przez zawiasy o równych prędkościach kątowych (po prostu – złącze CV lub "granat"). Jest ich kilka – wewnątrz i na zewnątrz. Pomimo ich niezawodności, te elementy mogą się nie powieść. Zastanówmy się, jak "granaty" są zastępowane na "Kalinie", jakie narzędzia są potrzebne do tego i jakie są oznaki awarii.


Urządzenie

W swoim projekcie wewnętrzne i zewnętrzne złącza CV są bardzo podobne. Zatem projekt elementu obejmuje:

 • Semiaxis.
 • Zacisk i anther.
 • Klip.
 • Obudowa zawiasu.
 • Separator.
 • Piłka.
 • Pierścień blokujący i stożkowy.
 • Podkładka sprężynowa.

Dzięki temu urządzeniu elementy mogą przenosić moment obrotowy do kół pod kątem do 45 stopni (nie tylko w poziomie, ale również w płaszczyźnie pionowej).

Jak ustalić awarię?

Granat jest łożyskiem kulkowym, którego klatki mają rowki poprzeczne. W związku z tym zmienia się kąt pomiędzy napędzaną i prowadzącą półosiową zmianą. W ten sposób SHRUS nie tylko przekazuje moment obrotowy, ale także zmienia kąt pomiędzy półosiami. W związku z tym z biegiem czasu powstaje pokolenie. W miejscach, w których nie ma mocno dopasowanych części, powstają luzy i niepożądane hałasy. W praktyce towarzyszy mu charakterystyczny kryzys. Powstaje ze względu na dużą wydajność na kulki, które poruszają się wzdłuż rowków. Kryzys może pojawić się zarówno z ruchem prostoliniowym, jak i z kolei. W tym ostatnim przypadku najprawdopodobniej wymaga wymianę zewnętrznego granatu "Kalina". Ignoruj tę cechę nie jest jej warta, ponieważ łożysko może się rozpaść z dużą prędkością.

Narzędzia

Aby zastąpić wewnętrzny "granat" "Kaliny" i z powodzeniem z zewnątrz, powinniśmy przygotować:

 • Dwie końce (17 i 30).
 • Ratchet i przedłużacz.
 • Gniazdo.
 • Balonnik.
 • Vice.
 • Młotek.
 • Drewniany bar.

Chodźmy do pracy. Zdejmować złącze CV

Przede wszystkim umieściliśmy samochód na hamulcu ręcznym (lub zainstaluj walce anty-rolkowe). Następnie oderwać śruby kół i nakrętkę piasty. Ten ostatni nie może być podawany, więc używamy przedłużacza. Następnie zainstaluj urządzenie na podnośniku, podnieś jego przednią część i zdejmij koło. Następnie znajdziemy dwie śruby mocujące granat do obracającej się pięści. Odkręcamy je za pomocą przedłużacza. Uważaj – śruby mogą się zakwitać. Aby je usunąć, musisz dołożyć wszelkich starań.

Teraz skręcamy kierownicę w ekstremalne położenie (tak, aby dysk wyglądał z łuku koła). Pociągnij pięść obrotową wraz z amortyzatorem. Następnie zdejmij zewnętrzną część piasty z zewnętrznym "granatem". Jeśli jest ciasny, możesz użyć młotka. Ale aby pokonać to jest konieczne poprzez drewniany blok, inaczej szczegółowo będzie silnie uszkodzony.

Dalej (jeśli jest zewnętrznym zawiasem) wyciągamy stary pyłek i zacisk. Teraz musisz zdobyć "granat" z piasty. W tym celu można użyć ściągacza lub przeprowadzić uderzenia młotkiem w złączu CV. Jednocześnie konieczne jest obracanie półwyrobów.

W przypadku, gdy wewnętrzny "granat" ma zostać zastąpiony przez "Kalinę", wszystkie operacje są prowadzone w podobny sposób. Jedyną rzeczą – część jest wydobywana z pudełka za pomocą mocowania, bez uderzania młotkiem.

Zgromadzenie

Kiedy stary element zostanie rozebrany, nadszedł czas na przygotowanie nowego do instalacji. Należy pamiętać, że podczas instalowania złącza CV wykonywany jest również pyłek "granatów" Kalina. Stary jest surowo zabroniony, nawet jeśli jest całość. Element już poniósł zużycie, a zaciski nie dają takiego samego naciągu. Więc na początku założyliśmy nowy pyłek na półksiężycu. Aby zapewnić, że instalacja jest sprawna, smaruj smarami. Następnie dociśnij smar do łożyska. Należy pamiętać, że wymaga to wyspecjalizowanego personelu. Żaden litol i grafit nie pomogą. Ten środek smarny jest sprzedawany w workach o gramaturze kilku gramów (lub w probówkach). Lepiej jest nie zapisywać i kupować sprawdzonych związków. Wszakże jest to smarowanie, które zależy od zasobów nowego łożyska. Resztki kompozycji dodaje się do pylnika i instaluje "granat" na półce. W tym celu użyj młotka i drewnianego słupka. Ważne jest, aby zastosować lekkie pociągnięcia – nowe stawy CV przebiegnie bez problemów. Jak zastępuje się "granat" w Kalinie? Następnie usunąć nadmiar powietrza z anther i skręcić zacisk. Potem nałożyć obrotową pięść i przymocować nakrętkę piasty. Moment obrotowy tego ostatniego wynosi 225-250 Nm. Procedura dokręcania najlepiej jest wykonać za pomocą klucza dynamometrycznego. Jak zastępuje się "granat" w Kalinie? Teraz pozostaje tylko dokręcić wszystkie nakrętki kół i opuścić samochód z gniazda. Zastąpił "granatami" na "Kalinie" pomyślnie zakończony.

Jak rozszerzyć ten zasób?

Zwykle te łożyska biegną na 250-300 i więcej tysiącach kilometrów. Mają bardzo silną konstrukcję. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą znacznie ograniczyć ich długowieczność. To jest stan pyłku. To dzięki temu wnętrze dostaje wodę, kurz, piasek. W rezultacie smar staje się grubym materiałem ściernym, który ma niszczący wpływ na łożysko. Jak tego nie wolno? Podczas pracy okresowo sprawdzać stan anther na złączu CV. Jeśli jest pęknięć lub łez, należy go pilnie wymienić. Po wykryciu awarii na wczesnym etapie możemy utrzymać użyteczność zawiasu. Na pękniętym pylniku, może on nadal "przypominać" przez chwilę (ale nadal niepożądany, szczególnie przy mokrej pogodzie). Jeśli ten problem zostanie zignorowany dalej, konieczne będzie kosztowne naprawy. Nawet jeśli zastąpienie "granatów" na "Kalinie" może być wykonane własnymi rękami, jego cena będzie nadal wynosiła około 2,5 tys. Rubli. W samochodzie znajduje się kilka takich elementów.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jak "granaty" na Kalinie są zastępowane rękami. Czynność można wykonać w ciągu 1-2 godzin bez pomocy asystenta. Z specjalnych narzędzi zaleca się przygotowanie ściągacza i klucza dynamometrycznego. Z nimi wszystko będzie znacznie łatwiejsze. Musisz także wybrać odpowiedni środek poślizgowy. Powinien być odporny na zmiany temperatury i nie zmieniać jej właściwości przez długi czas. Wśród producentów warto zauważyć "SHRUS-4", "SHRB-4", a także importowane "Liqui Moli" i "Mobile-1".