182 Shares 8382 views

Ręczna regulacja reflektorów

W nocy oraz w złych warunkach pogodowych prawidłowe ustawienie reflektorów zapewni bezpieczeństwo ruchu. Jeśli jednak optyczne osie reflektorów zostaną przesunięte, widoczność drogi zostanie naruszona, a zatem nadjeżdżający kierowcy będą oślepieni. To znacznie zwiększy ryzyko awaryjności. Każdy właściciel samochodu wie, że wraz z upływem czasu intensywność reflektorów zmniejsza się. Oznacza to, że co sześć miesięcy, należy dostosować reflektory samochodu. Ponadto, jeśli w tym czasie wykonywane są prace na podwoziu, na przykład wymiana lamp lub części reflektorów, należy również wprowadzić dodatkowe korekty.


Strukturalnie, reflektory samochodowe składają się z odbłyśnika i źródła światła – lampy. Istnieje amerykański i europejski system dystrybucji światła. Cechą tego ostatniego jest obecność metalowego ekranu, który uniemożliwia dotarcie światła do dolnej części reflektora. Podejmowane są podobne środki zapobiegające ślepocie przyszłych kierowców. Jeśli powierzchnia dyfuzora jest zabrudzona, ustawienie reflektorów będzie niepoprawne, a efekt oślepiający światła znacznie wzrosnie. System amerykański odznacza się brakiem ekranu. Podczas ruchu kierunek światła jest nieco przesunięty w prawo, co zapobiega oślepianiu.

Dostosowanie reflektorów jest delikatną i kłopotliwą sprawą. Tylko na pierwszy rzut oka wygląda na to, że te ustawienia są nieistotne. Jednak przy najmniejszej niedogodności należy odwiedzić stację SRT.

Ponadto, można również dokonać regulacji reflektorów niezależnie.

Dostępne są 2 opcje ustawień. W pierwszym wariancie reflektory powinny być ustawione na płaskiej powierzchni obok stałej ściany, bez występów i rogów. Na ścianie konieczne będzie kredowe linie kredowe, które będą odpowiadały dwóm częstym samochodom: prawo i lewo. Najłatwiej to zrobić, gdy maszyna jest ściśle dopasowana do ściany.

Po narysowaniu linki należy lekko go obrócić, tak aby ślady świateł reflektorów były wyraźnie widoczne na ścianie. Dalsze oznakowanie ściany jest następujące: linia pozioma jest nakładana na wysokość. Następnie narysuj drugą linię, 5 cm poniżej. Przecięcie linii jest środkiem reflektorów. Podczas dostosowywania kąta pochylenia reflektora i rysowanych poziomej linii muszą być dopasowane. Reflektory są dostosowywane do podobnego algorytmu, tylko górna linia pozioma jest punktem orientacyjnym.

Po drugiej opcji regulacji należy zatrzymać samochód dziesięć metrów od ściany. Oznacza również miejsca, które odpowiadają środkowi reflektorów. Następnie należy rysować dodatkowe 2 linie poziome, większe o 22 cm i niższe o 12 cm. Jednocześnie szerokość punktu światła jest ustawiona na zero. Przecięcie strumieni światła powinno znajdować się w drugiej i trzeciej linii. Należy również upewnić się, że w pozycji początkowej znajduje się dodatkowa śruba korekcyjna. Ponadto należy dostosować przy obciążeniu znamionowym, tzn. Z pełnym zbiornikiem, napompowanymi kółkami i ciężarkiem w przybliżeniu równym wagi kierowcy.