355 Shares 5209 views

Rozstępy na ciele: pozbądź się i ostrzegaj

Rozstępy na ciele są jedną z najbardziej nieprzyjemnych wad estetycznych. Powodem tej wady kosmetycznej jest brak elastiny i kolagenu w warstwie podskórnej. Przy nagłej zmianie ciężaru może nastąpić silne rozciąganie włókien podskórnych, a następnie pęknięcie. Wszczepienia, które pojawiają się w miejscu pęknięcia, wypełniają się czasem tkanką łączną. Częstymi przyczynami pojawienia się rozstępów są ciąża, choroby hormonalne, dziedziczne predyspozycje.

Rozstępy na ciele mogą pojawić się u osób z konstytucją, a nawet bardzo cienkimi. Najbardziej predysponowani do pojawienia się takiego niedoboru kobiet, chociaż są rozstępy u mężczyzn, a nawet u otyłych dzieci.

Najczęściej rozstępy są zlokalizowane na biodrach, klatce piersiowej, brzuchu, ramionach, pośladkach. Rozciągnięcia, które pojawiły się stosunkowo niedawno, mają kolor różowy lub bordo-fioletowy, jest to spowodowane obecnością naczyń krwionośnych w tkance wypełniając pęknięcia. Przez rozstępy w czasie stają się stabilne blado różowe lub białe. Pokrycia skóry zawierające te defekty są pozbawione pigmentu, więc ten brak nie jest w stanie ukryć nawet opalenizny.

Rozstępy na ciele: leczenie

Do tej pory istnieje wiele procedur salonowych, Mający na celu pozbycie się wad.

Takie procedury obejmują:

 • Peeling chemiczny;

 • Peeling kwasowy;

 • Laserowe przeszukiwanie;

 • Mezoterapia;

 • Akupunktura;

 • Masaż ręczny i próżniowy;

 • Owijanie wodorostów w kombinacji z terapią ultrasonograficzną.

Rozstępy na ciele można wyeliminować w domu:

 1. Ważnym warunkiem walki z rozstępami jest zdrowa dieta. Codzienne menu powinny składać się z produktów kwaśnych, świeżych owoców, warzyw, ryb, owoców morza, zbóż pełnoziarnistych, mięsa o niskiej zawartości tłuszczu (drobiu, cielęciny). Ważne jest również użycie wystarczającej ilości płynu, może to być czysta woda mineralna, ziołowa i zielona herbata.

 2. Warto poświęcić wystarczającą uwagę sportowi. Takie ćwiczenia fizyczne jak bieganie lub pływanie promują utratę wagi, a ćwiczenia na rozciąganie ciała doprowadzą mięśnie do tonu i dokręcają skórę.

 3. Codzienny prysznic kontrastowy pomaga nie tylko pozbyć się rozstępów, ale również zwiększa elastyczność skóry, zmniejsza wygląd cellulitu.

 4. Usuwanie oznak rozstępów pomoże codziennie masażu własnego. W ciągu 20 minut musisz masować obszary problemowe skóry, a następnie zastosować nawilżające mleko lub olej z ciała.

Zapobieganie rozstępom

Profilaktyka rozstępów obejmuje wszystkie te metody, podobnie jak w leczeniu pojawiających się niedociągnięć. Jednak zapobieganie pojawianiu się rozstępów jest znacznie łatwiejsze niż wyeliminowanie istniejących. Przede wszystkim musisz monitorować swoją wagę, unikając zarówno gwałtownego wzrostu, jak i zmniejszenia masy ciała, normalizacji diety i wykonywania zabiegów kosmetycznych w salonach lub w domu. Zwracaj uwagę na swoje ciało w czasie ciąży iw okresie poporodowym, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone (żołądek, klatka piersiowa, biodra).

Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych zaleceń, rozstępy na ciele nie pojawiają się w ogóle, a dostępne już wkrótce znikną.