456 Shares 6353 views

GAZ-52. Radziecki przemysł samochodowy naprawdę mają coś do dumy!

GAZ-52 należący do rodziny średnich samochodów produkowanych przez Gorkiego Automobile Zakładzie w okresie od 1966 do 1989 roku i należy do trzeciej generacji z marką samochodów GAZ.


Pomysł produkcji w Gorky Automobile Zakładu trzy rodziny pojazdów, które stanowią całkowicie zunifikowany, sięga do połowy ubiegłego wieku. Dla modelu bazowego postanowił wziąć nowy samochód GAZ-52 – następcę do poprzedniego modelu, GAZ-51A. Nawiasem mówiąc, model GAZ-51 jest jednym z potężnych maszyn, produkowanych przez radzieckiego przemysłu samochodowego. Przez cały czas został wydany prawie 3,5 mln. Egzemplarzy (nie licząc samochodów wyprodukowanych za granicą na podstawie licencji). Wziąwszy od swojego poprzednika silnik, większość komponentów i zespołów podwozia, nowy samochód zaczął być wydawany w kabinie samochodu GAZ-53. Główną różnicą GAS 52, zdjęcie, które praktycznie nie różni się od błękitu gazowa 53 jest to, że 52 minut umieszcza się w linii, sześciocylindrowy silnik, a na 53 TH V – w kształcie ósemki.

GAZ-52 został stworzony twórczy zespół kierowany przez głównego projektanta AD Prosvirnina przez czołowych projektantów AI Shikhova i VD Zapoynova. projektant silnik był PE Sirkin. Prototyp tego pojazdu został wprowadzony w 1958 roku na Międzynarodowej Wystawie w Brukseli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę.

Na następnym tworzeniu samochodów Gorky otrzymał zadanie, aby zapewnić pojazdowi dobrą sterowność, sprawne działanie i wysoką wydajność w przypadku braku dróg w większości obszarów pokrytych asfaltem. W konstrukcji nowego modelu GAZ-52 wprowadzono wiele ulepszeń: w całości z metalu kabiny dwa gniazda, w którym znajdowała się urządzenie grzejne, dmuchanie szyby wycieraczki próżniowe przeglądowy szkła szyby itp

Ponadto brak w czasie wysokiej jakości paliwa utworzony dodatkowe trudności w tworzeniu wydajne i oszczędne silnika. Wynikiem prac radzieckich naukowców zaczęła pochodni silnik zapłonowy, obecnie prawie całkowicie zapomniane. Zastosowanie nowej technologii pozwoliło na zwiększenie stopnia sprężania silnika od 6,2 do 6,8, i mocy – od 70 do 85 KM przy stosowaniu benzyny markami 66 (następnie rozpoczęto za pomocą A-76). udało się także zmniejszenie zużycia paliwa, a jednocześnie znacznie zwiększając osiągi dynamiczne.

Gaz-52 wytwarzany prawie dwadzieścia modyfikacji. Na podstawie jego podwoziu stworzył wiele pojazdów specjalnych – samochodów ciężarowych, dostawczych, cystern, warsztaty mobilne, itp Niektóre modyfikacje zostały przystosowane do pracy na gazie.

W sumie ponad milion sztuk sprzętu były produkowane, ostatni egzemplarz, który przewrócił się w roku 1989. Niemniej jednak, nadal na ulicach naszych osiedli często może znaleźć pracuś GAZ-52. Jego cena jest stosunkowo niewielki, ale jego połączenie wysokiej niezawodności i łatwości obsługi sprawiają, że 52 th, być może najbardziej popularnym samochodem w swojej klasie.