614 Shares 1314 views

Nie działa wentylator chłodzący. naprawa powody

Każdy silnik spalinowy wymaga odpowiedniego chłodzenia. Bez niej, silnik po prostu się przegrzać, co skutkuje ruchomych elementów zostaną zniszczone natychmiast. Silniki nowoczesne pojazdy są wyposażone w ciekłym układu chłodzenia, zapewniając stałą cyrkulację chłodziwa (płynu), który uzyskuje się przez działanie pompy wody (pompy). Cokolwiek nie użyto płynu chłodzącego w silniku, czas trwania swojego ciepła niezmiennie prowadzą do wrzenia. Aby uniknąć tego procesu, grzejnik jest stosowany w układzie chłodzenia. Jest to system cienkich rur, wyposażone w specjalne żeber, które zwiększają powierzchnię chłodzenia.


Gdy pojazd jest w ruchu, przepływ powietrza do powierzchni roboczej radiatorze i przechodzi pomiędzy segmentami do chłodzenia metalu. Tak więc, temperatura wody jest stopniowo zmniejszana.

Jednakże sam radiator nie może poradzić sobie z przegrzania, w szczególności wtedy, gdy pojazd jest nieruchomy lub jest ruchomy w niskich prędkościach. Jest on wspomagany przez wentylator elektryczny włącza się automatycznie po osiągnięciu określonej temperatury chłodziwa. Jeśli to się nie powiedzie silnik będzie nieuchronnie grozi przegrzanie ze wszystkimi tego konsekwencjami. W tym artykule będziemy mówić o możliwych przyczynach wentylator nie jest w cenie, a także w jaki sposób zidentyfikować i wyeliminować usterkę związaną.

Jaki jest wentylator chłodnicy

Oznaczający początek, że wszystkie informacje są bardziej przeznaczone dla właścicieli VAZ, choć dla kierowców samochodów zagranicznych, może to być również użyteczne.

Wentylator chłodzący VAZ stanowi zwykły silnik elektryczny 12 V z układu elektrycznego pojazdu. Jest on wyposażony w wał wirnika, tworząc silny przepływ powietrza i kierowanie go do roboczej powierzchni grzejnika. Wentylator na specjalnej ramki (ramek) jest przymocowana do przedniej części. Za to jest chronione przez kraty.

Większość samochodów są wyposażone VAZ jednego wentylatora. Ale są wyjątki. Na przykład, wentylator „Niwa” ma dwa niezależne silnik z wirnikiem zawierający jednocześnie. Ma to zapewnić, że silnik SUV krajowego ostygnie szybko.

Ponieważ wentylator

urządzenie umożliwiające w różnych modelach występuje inaczej. W samochodach z silników benzynowych, to uruchamia się po osiągnięciu określonej temperatury cieczy chłodzącej (0 ° C) 105-107 oraz uruchamianie wentylatora zawierającego czujnik (nie mylić z czujnikiem temperatury chłodziwa) wysyła sygnał do przekaźnika. To zamyka obwód elektryczny zasila silnik elektryczny.

Cooling Fan system w samochodach z wtryskiem paliwa jest nieco inny. Tutaj wszystko sterowane przez układ elektroniczny. Informacje, które umożliwiają czujnika najpierw analizowane przez sterownik, a po przeniesiono do przekaźnika.

Możliwa awaria wentylatora

Jeżeli temperatura cieczy osiągnął krytyczny postać, ale to nie działa wentylator chłodnicy, a następnie gdzie występuje problem. Naszym zadaniem – aby go znaleźć i naprawić. Oznaczają najczęściej występujących wad, ponieważ, z których wentylator nie pracuje. Nie są one tak dużo.

 1. Uszkodzony wentylator chłodzący.
 2. Utrudniała integralności okablowania, silnik zasilający wentylator i kolej łączy czujnik.
 3. Złącza są luźne silnika lub czujnik.
 4. Blown bezpiecznik wentylatora.
 5. Wadliwy przekaźnik przełącznik wentylatora.
 6. Wadliwy czujnik.
 7. Zakłócenia zaworu bezpieczeństwa na zbiorniku wyrównawczym.

sprawdzić silnik

Jeśli wentylator nie pracuje, pierwszą rzeczą, którą musisz to sprawdzić napęd (silnik elektryczny). Zrób to proste. Wystarczy, aby wziąć dwa przewody, które łączą je z wentylatorem i zasilany bezpośrednio z akumulatora. Jeśli zadziała, to problem nie jest w nim. Konieczne jest, aby szukać dalej. Równolegle można sprawdzić swoje kontakty w złączu silnika. Czasami zdarza się, że problem jest w nich. Brud i kurz, jak również utlenianie powierzchni metalu mogą spowodować słabe połączenie.

Jeśli silnik nie uruchamia się po podłączeniu do akumulatora, najprawdopodobniej, złamał go. Przyczyną tego może być:

 • szczotka zużyte;
 • zniszczenie kolektora;
 • zwarcie uzwojenia wirnika lub szkieletu.

W pierwszym przypadku wystarczy wymienić szczotki nowe, a wentylator będzie działał znowu jak nowy. W przypadku zniszczenia kolektora lub zamknięcia naprawy nie może pomóc uzwojenia.

sprawdzić okablowanie

Innym powszechnym uszkodzenia, które nie włącza się wentylator chłodzący, naruszenie szczelności połączeń. To może być złamany drut lub zwarcie go do „mas”. Sprawdź obwód może używać konwencjonalnego testera samochodowego zawarte w trybie detektora. Powinno być „ping” jest nie tylko wykonywane z czujnika do sterownika, ale okablowanie podłączenia kontrolera z bezpiecznikiem z przekaźnika bezpiecznika do silnika.

Sprawdź bezpiecznik i włączenie przekaźnika wentylatora

Jeśli okablowanie jest prawidłowe, przejść do innych urządzeń. Najpierw musimy sprawdzić bezpiecznik wentylatora chłodzącego. Zazwyczaj jest ona umieszczona w jednostce montażowej pod maską i ma oznaczenie F7. Sprawdzimy go w tym samym testerem drogowego. Jeśli bezpiecznik jest OK, iść do przodu. Szukamy przełączniki przekaźnika wentylatora. Jest pod osłoną prawym okienku konsoli. Istnieją trzy przekaźniki. Określić odpowiedni pojazd do pomocy przewodnika, od różnych modeli różnych miejscach.

Ale jak sprawdzić przekaźnik? Warunki „marszu”, aby określić jego wydajność jest praktycznie niemożliwe. Wystarczy wziąć przylegającą przekaźnik (jeśli parametry są takie same) i ustawić na pożądanej szczeliny.

Testowania umieszczenia czujnika wentylatora

Innym powodem, że nie działa wentylator może być uszkodzony czujnik. w przypadku awarii tego elementu nie jest tak rzadkie. Aby ustalić, co dokładnie jest uszkodzony czujnik, jest możliwe tylko w samochodzie z silnikiem z wtryskiem paliwa. Po odłączeniu od sieci, elektroniczna jednostka sterująca będzie postrzegać ją jako awarii systemu i uruchomić wentylator w trybie awaryjnym.

Testowanie odbywa się w następujący sposób. Nagrzewanie pojazd aż temperatura cieczy chłodzącej dojdzie do 100 0 C, następnie wyłączyć silnik podnieść pokrywę i wyłączanie czujnika przez odłączenie łącznika niej. Następnie należy uruchomić silnik. Jeśli wentylator jest włączony, to problem jest w czujniku.

Niestety, ta kontrola nie jest możliwe dla pojazdów z silnikami benzynowymi. Istnieje określić operatywność wentylatora zawierającego czujnik, jak to możliwe, tylko zastąpienie go nowym i ogrzaniu silnika do temperatury roboczej.

Wymienić zawór bezpieczeństwa

Jest inna awaria, która może doprowadzić do nieprawidłowego działania układu. Jeżeli nie jest aktywne wentylator nawet po wykonania tych elementów toru, niezbędne jest sprawdzenie zaworu bezpieczeństwa w zbiorniku rozprężania.

Zadaniem tego zaworu jest utrzymanie ciśnienia roboczego systemu powyżej ciśnienia atmosferycznego. Ma to na celu zapewnienie, że woda, część płynu chłodzącego nie sprowadza się po ogrzaniu do 100 0 C, przy zaniku ciśnienia w układzie zawór nadmiarowy jest wyrównywane do ciśnienia atmosferycznego, a ciecz wrze w temperaturze wrzenia osiągając wody.

Wskaźnik włączenia, jak zostało powiedziane, można przystąpić tylko na 105-107 0 C. Tak więc, nasz chłodziwo będzie gotować, ale wentylator nie działa.

Jak można sprawdzić zawór bezpieczeństwa? W domu, że to niemożliwe. Po prostu kupić nowy zawór, zwłaszcza, że kosztuje to ani grosza.

pomocnych wskazówek

Wreszcie przeczytać wskazówki, które będzie można włączyć, jeśli nie do uniknięcia problemów z terminowym włączenie wentylatora, to przynajmniej trochę do naprawienia sytuacji.

 1. Systematycznie sprawdzać pracę wszystkich elementów układu chłodzenia. Należy zwrócić uwagę na wskaźniki temperatury płynu chłodzącego na desce rozdzielczej, a także słuchać, czy wentylator jest włączony.
 2. Śledzić poziom płynu chłodzącego w układzie. W czasie dokonać jego wymiany.
 3. Przynajmniej raz w roku umyć pokrywę zbiornika pod bieżącą wodą. To rozwiązanie pozwoli przedłużyć żywotność zaworu bezpieczeństwa.
 4. Jeżeli istnieje jakakolwiek awaria systemu chłodzenia stopu jazdy i podjąć działania naprawcze.
 5. Jeśli to nie działa z powodu awarii wentylatora chłodzącego czujnik, bezpiecznik lub przekaźnik i winy złapać na drodze, należy wyłączyć czujnik (wtryskiwacz) lub podłączyć bezpośrednio do sieci pokładowej elektrycznym (na gaźniku). Dzięki czemu można dotrzeć do najbliższej stacji obsługi, bez ryzyka przegrzania silnika.