856 Shares 6791 views

Starożytna Bazylika Cysterna – dziedzictwo Bizancjum

Unikalny zbiornik podziemny jest uderzający w swej niezwykłej urody. Obszar ten, położony w pobliżu Stambułu, różni się bardzo szczególną atmosferę: odpoczynek przed pustym zestawem ogromnymi kolumnami, stojący w ciemnej wodzie, przypominający opuszczonym pałacu zalane.

woda bagażu

Cysterna Bazyliki (Istanbul), aby zbudować 2 wieku, osiągnął nasz czas w dobrym stanie. Muszę powiedzieć, że było wiele takich repozytoriów, ponieważ stan oblężenia, w którym miasto często okazuje się, że zmuszanie obywateli do ogromnych ilości wody. Mieszkańcy oblężonego Stambule, często umierają z pragnienia, a cesarz Konstantyn I nakazał dekret, aby utworzyć pojemny zbiorniki na życiodajną wilgocią. I podczas gdy oni zbudowali ogromną ilość, zarówno pod ziemią jak i na powierzchni. Jednak nie wszystkie z nich osiągnęły nasz czas, wiele zostało zniszczonych, ale Cysterna Bazyliki – największy tego typu obiekt – był to przyjemny wyjątek.

Kiedy Stambuł był znany jako Konstantynopola nadal nie został zniewolony przez wojska tureckie, na terenie podziemnego magazynu woda była bazylika ( „kościół” – w języku greckim). To był nie tylko obiektem sakralnym: w różnych czasach i to biblioteka i uczelni, i sądu. Kiedy miasto znalazło się pod panowaniem Turków, zbiornik zmieniła swoją nazwę, ale nie działać.

interesująca wieża

Wgłębienia (Istanbul) o wymiarach 140 x 70 m może pomieścić około 100 tysięcy ton wody pitnej. Ceglany mur pokryty skarbcu ze specjalnym rozwiązaniem, aby zapobiec ich niszczeniu. Woda wygłosił zbudowanych akweduktów ze źródeł znajdujących się daleko poza miasto. Duże zainteresowanie wśród odwiedzających spowodował wspiera łuk marmurowych filarach, z których wiele nie są podobne do innych. Chodzi o to, że zostały one przywiezione z różnych starożytnych świątyń, więc ich styl, design, a nawet różnych odmian marmuru.

Szczególną ciekawość powoduje kolumnę z wizerunkiem Meduzy, której wzrok zwrócił na legendzie we wszystkich idoli kamiennych. Często jej głowa była używana jako obrony przed wrogami, broń i dekoracji fasad. Jedna z kolumn jest na plus kamiennych rzeźb Gorgon i drugą rzeźbę leżącego na boku. Oczywiście, ma to na celu zapewnienie, że jego blask nie szkodząc nikomu. Do dziś nie wiem dokładnie, jak jeszcze te niezwykłe obiekty zostały sprowadzone.

Kolumna na której jednostka wzory filigranowe kapanie powoli, jak łzy, opłakując zmarłych w budowie niewolników, też ma swoją własną historię, jednak wymyślony specjalnie dla turystów. Teraz każdy użytkownik po zgadywania cenionych pragnienie stawia mały otwór na palec, a korby 360 stopni. Uważa się, że po takim rytuale tajnym każde marzenie spełnione.

Od zapomnienia – do muzeum

Po przybyciu Turków w XV Cysterna Bazyliki był używany wyłącznie do podlewania ogrodów, a następnie zrobił budynek został opuszczony. Sto lat później, Europejczycy słyszał o wspaniałym budynku słynnego podróżnika Gilliusa, badając bizantyjskie artefakty. Po zapoznaniu się dziwnej konstrukcji podziemnej, studiował w szczegółach swojej strukturze i opisał w swoich notatkach.

Później, o unikalnej władzy wycofania zbiornika, przeprowadzić rekonstrukcję i zorganizować muzeum, zaskakujący odwiedzających niezwykłą sytuacją. W półmroku w jasny zbiornika wodnego, w którym nawet małe ryby na żywo, turyści rzucają monety na szczęście. Starożytna Bazylika Cysterna jego podziemny zbiornik kamień przypomina mistyczną atmosferę sceny z filmu science fiction.

Nawiasem mówiąc, wcześniej specjalnie hodowane ryby do naturalnego oczyszczania wody pitnej, a teraz przyciąga uwagę wszystkich odwiedzających złote stron, połyskujące w świetle latarni. A przed mieszkańcami, nie wiedząc o unikalnej konstrukcji pod ziemią, zaangażowanych w łowienie karpi z domu, tylko niewielki występu w otworach podłogowych.

Cysterna Bazyliki (Istanbul): godziny otwarcia i ceny biletów

Teraz duży sklep, który został zbudowany 7000 niewolników, po liczne rekonstrukcje wyposażone w nowoczesne środki przekazu, i został napełniony betonowej podłodze i wykonane pomosty dla turystów na całym obwodzie zbiornika.

Pomimo faktu, że nie jest to najbardziej popularny szlak turystyczny, czasami kolejki są tworzone przy wejściu. W związku z tym, że prowadnice ostrzegają, że najlepszym sposobem, aby tu przyjechać, po otwarciu lub odwrotnie, zamyka swoje podwoje dla zwiedzających w ubiegłym Cysterna Bazyliki w Stambule. Podczas jej pracy – od 09:00 do 17:30 w okresie zimowym, a latem dodaje jedną godzinę, aby zobaczyć spektakularne widoki. Wszystkie dni świąt religijnych sklepienie zaczyna się o 13:00. Cena biletu dla zwiedzających – 7 euro, a dla mieszkańców Stambułu mają 50% zniżki.

Cysterna Bazyliki – zainteresowanie jest nie tylko dla wszystkich miłośników struktur podziemnych, historycznym przypomnieniem świetności Cesarstwa Bizantyjskiego i zachować dziedzictwo Imperium Osmańskiego po podboju.