740 Shares 4183 views

Zwierzęta i rośliny sawanna

Życie całej sawannie jest bardzo w zależności od pogody. Ona jest w każdym susza traci jasność, obracając morze duszny mrok i martwą trawę. W tym przypadku, kilka dni deszczu natury staje się zupełnie nie do poznania. Ten artykuł omówi najczęstsze rośliny sawannach Afryki.

opis

Savannah znaleźć w miejscach, gdzie pora sucha trwa do 8 miesięcy w roku. Potężny kora jest bardzo gruba, niska pnie drzew można czasami osiągnąć 30 mm lub więcej. Zapobiega to szybką utratą wilgoci i chroni rośliny przed ogniem. Z częstymi pożarami sawanna rośliny nie cierpią, tylko zwęglone zewnętrzną skorupę. Narządy żurawie krzewy płoną w pożarach i pąki uśpione, które są blisko powierzchni gleby, tworząc w ten sposób nowe pędy, wznoszące się z popiołów. Drugą cechą drzew – ich spłaszczone lub dysku baldaszkowaty korona.

Rośliny i zwierzęta sawanny przetrwać suszę i inne środki – zbieranie wody. Więc, drzewa nauczyli się robić to na własną rękę, mają ciekawy kształt: bardzo grube gałęzie i pnie, jak i mięsiste liście. Organy te są zbiorniki, w których rośliny przechowują wilgoć, ile potrzebują w tych trudnych warunkach.

zboża

Biorąc pod uwagę, zboża sawannach Afryki jest zapewnienie słonia trawy. To ma swoją nazwę ze względu na fakt, że słonie lubią jeść pędy. W tych miejscach, gdzie sezon doża dłużej, trawa osiągnie wysokość trzech metrów. Naziemnej części pędów w suszy wysycha i bardzo często całkowicie zniszczony przez pożar, a część podziemna jest zachowany, po deszczu, dając im nowe życie.

akacja sawanna

W Afryce, często również akacji Savannah. Zasadniczo jest białawym, Senegalscy akacja żyrafa. Ze względu na jego koronie, posiadające spłaszczoną formę, drzewo zaczęto nazywać baldach. Kleje zawarte w skorupie, szeroko stosowane w przemyśle, drewno przechodzi do powstania drogich mebli wysokiej jakości.

baobab

Kontynuując mówić o roślinach sawanny, muszę powiedzieć, że jest to cecha charakterystyczna baobab. Drzewo osiąga wysokość 25 m, zawiera gęsty trzpienia (średnica 10 m), a także ogromny rozległa korony. Nie tak dawno temu w Afryce znalazłem olbrzymi baobab drzewa o średnicy pnia 44 metrów, a ponadto wysokość 189 metrów. Takie rośliny sawanna – długowieczne, niektórzy osiągnięciu wieku 5000 lat. Baobab kwitnie przez kilka miesięcy, jedna noc żyć tylko z każdego kwiatu. Oni są zapylane przez nietoperze.

olej palmowy

Savannah rośliny są dość zróżnicowane. Wśród nich są olej palmowy. Ta roślina osiąga długość życia 120 lat. Jest on przewiduje, że w miąższu owoców zawiera jej około 70% z oliwek wykorzystywanej w produkcji mydła. Kiedy sok nacięcie kwiatostan są wykorzystywane do wytwarzania wina.

Funkcje fauna

Rośliny i zwierzęta sawanny zawsze połączone. Wyżej różnorodności roślin – jest głównym pokarmem dla wielu zwierząt roślinożernych. Główną część z nich – to antylopa:

  • Oryx;
  • Niebieski gnu;
  • Kongoni.

O gnu zawsze można zobaczyć stada gazeli Thompsona i Granta i zebry. Wszystkie są doskonałe grazers łupem dla różnych drapieżników. Gepardy, lwy, hieny i lamparty utrzymać równowagę, gdy na szczycie łańcucha pokarmowego.

Na różnych kontynentach sawanny różnią się florystycznym, ale połączona podobieństwo pewnych cech: obecność warstwy głównej zielnych obfitością xerophytic traw, jak i górnej warstwy rzadkich drzew i krzewów, które rozwijają się pojedynczo lub w grupach.