452 Shares 8541 views

Lumia 950: opis, charakterystyka

Lumia 950 to nowość, ogłoszona w październiku 2015 roku, sztandarowy smartfon firmy Microsoft, zaprojektowany do współpracy z systemem Windows 10. Oprócz imponujących funkcji firma przygotowała niespodzianki, które zadziwiają nawet zaawansowanych użytkowników. W Rosji sprzedaż rozpoczęła się pod koniec listopada, ale jak dotąd smartphone jest dostępny tylko na zamówienie. Jego koszt wynosi 45 tysięcy rubli. Co może pochwalić się Lumia 950? Przegląd szczegółowo informuje o funkcjach i możliwościach smartfona.

Wygląd

Projekt Lumii 950 różni się nieco od nowoczesnych, kosztownych modeli działających na Androidzie. Nie udaje, że jest najcieńszym i najlżejszym smartfonem, ale mimo dużego rozmiaru (14.5×7.3×0.8 cm i wadze 150g), jest wygodny w ręku.

Obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, który jest nakładany na ekran z użyciem wersji Gorilla Glass w wersji 3. W tym modelu firma odmówiła jasnych kolorów kwasów i zastosowała klasyczne i ścisłe wersje: czarno-białe.

Tylna pokrywa jest łatwo usuwana, otwierając dostęp do karty microSD i nano karty SIM umieszczonej pod baterią.

Położenie przycisków fizycznych pozostało niezmienione od wydania smartfonów pod nazwą Nokia – są one po prawej stronie: najpierw przycisk głośności, pod nim – włącz / odblokuj, bliżej dolnej części obudowy – przycisk aparatu.

"Napełnianie" Lumia 950

Cechy smartfonu potwierdzają jego prawo do tytułu "flagowego". Sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808 z zintegrowaną kartą graficzną Adreno 418 pracuje z prędkością 1,82 GHz. RAM do 3 GB.

Ale tu leży znacząca wada: smartfon jest wyraźnie podgrzewany po pół godzinie aktywnego użytkowania.

Wbudowana pamięć dla smartfona 32 GB, w tej chwili może być zwiększona z kartami pamięci do 200 GB.

Model ma pojemność baterii 3000 mA, co jest więcej niż wystarczające, jeśli porównaj wskaźniki najbliższych konkurentów. Ale Windows 10 nie jest tak dobrze dostrojony jak "osiem", ponieważ z aktywnym użyciem baterii ledwo wystarcza na jeden dzień.

Ale jest też przyjemne wieści: nowa kabel ładowania USB ładuje akumulator od 0 do 100% w ciągu zaledwie półtorej godziny.

Smartfon ma dwa doskonałe kamery – główny 20 megapikseli z potrójną lampą błyskową LED i przednią 5 MP, która może łatwo wymienić wiele cyfrowych aparatów fotograficznych.

Wyświetlacz

Oczywiście jest to duma Lumia 950. 5.2-calowy wyświetlacz AMOLED o proporcji 16: 9 i rozdzielczość 2560 na 1440 pikseli jest lepszy niż nawet iPhone 6S lub iPhone 6S Plus. Jasność i bogactwo kolorów pozwala pracować ze smartfonem nawet w świetle słonecznym.

Model obsługuje tryb "jednoręczny" – obszar aktywnego ekranu zostaje zmniejszony do takiego rozmiaru, że wszystkie funkcje są łatwo dostępne z jednej strony.

Interfejs

Windows Mobile Mobile z projektowaniem kafelkowym ukazuje się w całej chwale na dużym i jasnym wyświetlaczu Lumia 950. Bezawaryjne działanie elementów sprzętowych pozwala smartfonie działać szybko i bez zwisania.

Płytki można montować w trzech rozmiarach i są pięknie i porządnie dodawane w jeden wspólny ekran startowy.

Istotną wadą jest ograniczona liczba aplikacji dla stosunkowo nowego systemu operacyjnego. Praca kart jest też gorsza od kart z iOS, a nawet oryginalnych map Nokia Maps.

W tej chwili Lumia 950 opinii o prawdziwych klientach nie jest dostępna, ponieważ smartfon trafił do sprzedaży dopiero pod koniec listopada, a w niektórych krajach będzie musiał poczekać do połowy grudnia (dokładne daty różnią się w zależności od stanu).

Oprócz powyższych zalet i wad smartfonu, eksperci, którzy otrzymali model beta testowania, zauważyli następujące wady:

Rozmiar i rozmiar ekranu procesora nie pomijają znaczenia jego głównej funkcji – wykonywania połączeń. I tu producent nie pracował: jakość dźwięku z rozmówcy jest przeciętna, z wyraźnym echem. Ale mikrofon działa bez żadnych skarg.

Aplikacja kamery – aparat Microsoft, zastępujący aparat Lumia 5.0 jest nadal dość wilgotny, brakuje wielu użytecznych funkcji, które od dawna są obecne w oprogramowaniu firmy Nokia.

Krok w przyszłość

Lumia 950 "może" skanować siatkówkę (funkcja uzyskała nazwę Windows Hello), aby odblokować telefon. Ale jak dotąd ta opcja ma znaczną wadę – procedura trwa trochę czasu. Skaner linii papilarnych na modelach tej samej klasy działa znacznie szybciej, ale w rzeczywistości nie ma tak imponującego efektu jak skaner siatkówkowy.

Tryb Continuum umożliwia korzystanie z telefonu jako komputera osobistego. Korzystanie ze specjalnego akcesorium Dock na wyświetlaczu, który wygląda jak zwykły koncentrator USB, można podłączyć zewnętrzny monitor, telewizor z portem HDMI, myszą i klawiaturą do urządzenia Lumia 950 (należy również podłączyć USB-C w celu zapewnienia zasilania urządzenia) . Dzięki temu, uruchamiając program Word lub Excel w smartfonie, możesz łatwo pracować z dokumentem na dużym ekranie.

Oczywiście technologia ma wady – na przykład bezprzewodowa mysz i klawiatura są trudne do połączenia za pomocą technologii Bluetooth, a smartfon nie ładuje się w tym procesie, ponieważ cała energia idzie na port Display Dock i inne.

Ale w każdym razie jest to ciekawy dodatek dla aktywnych ludzi, którzy często muszą rozwiązać problemy związane z pracą "w ruchu".

Różnica między smartfonami Lumia 950 i 950XL

Dwa nowe litery w imię modelu ukrywają nie tylko małe różnice w charakterystyce lub dodatkowe funkcje połączenia sieciowego. Lumia 950XL – to nie jest smartfon, ale raczej phablete (urządzenie, które łączy smartphone i tablet). Posiada wyświetlacz OLED o przekątnej 5,7 cala, a także silniejszy procesor – ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 810. Problem z przegrzaniem, zauważalny w modelu 950, jest eliminowany przy użyciu systemu chłodzenia cieczy. Cena phableta wynosi około 50 tysięcy rubli.

Wyniki

Lumia 950 to innowacyjny model, który zachęca nas do rozmycia linii między smartfonem a pełnowartościowym komputerem. Jednak aż do ostatecznego zaniku różnicy między nimi jest jeszcze daleko. Ardent fanów smartfonów z firmy Microsoft będzie zachwycony, a mniej znajomymi użytkownikom będzie trudno radzić sobie z obecnymi wadami oprogramowania. Liczba użytkowników systemu Windows 10 będzie przez jakiś czas niewielka, więc w przypadku trudności i pytań Google i nawet wyspecjalizowane fora są mało prawdopodobne. Ale jeśli jesteś gotowy na potencjalne trudności z możliwością osobiście dotknąć postępu – ośmiel się.