383 Shares 5910 views

Oko za oko, ząb za ząb … Co to jest zemsta?

To słowo urodził się w południowych Włoszech i rozpoczęła marsz na całym świecie. Samo pojęcie było w modzie w czasach stosunków plemiennych. Zwyczaj krwawej zemsty – to co zemsta. Włoskie pochodzenie słowa nie oznacza, że ta tradycja nie istnieje w innych krajach. To ma głębokie korzenie w tradycji ludów Wschodu, Kaukazu, nawet w historii słowiańskiego nastąpił firma zasada odwetu. W tym czasie on podstawiony brak norm prawnych sprawiedliwości.

Oko za oko, albo co jest vendetta

Zasada zapłata za krew jeden i ten sam we wszystkich narodów. Jeżeli przedstawiciel tego samego rodzaju lub klanu zabił kogoś z innego klanu lub klanu, do którego musi on lub jego przedstawiciel rodziny lub rodziny zapłacić krwią. Najwyższy stopień nieuczciwości uważane przelanej krwi zostawić unavenged. Jednocześnie aktem wzajemnego zabójstwa za zabicie pytanie nie jest wyczerpująca kolei był prześladowany drugą stronę. Ta wojna może być przekazywana z pokolenia na pokolenie i trwać przez wieki. Przedstawiciele rywalizujących nazw często nie pamiętają kto zainicjował krwawe zmagania, ale wiem jedno: to jest wróg, który musi zostać zabity. Często próbowali pogodzić wrogów, aby proces stosowany swoje wysiłki starszych klanu, liderów społeczności. To może być pojednanie, i miłosierdzie. Nie zawsze wysiłki pokojowe uwieńczone sukcesem. Zwyczaj wendety utrzymane niektóre narody aż do XX wieku.

Co to jest zemsta na Korsyce?

Co dziwne, okrutny zwyczaj zemsty krwi był najsilniejszy, gdzie rodzina i więzi społeczne między ludźmi powinny być święte i nienaruszalne. Historia Korsyki, urodziła pojęcia vendetta – żywy dowód. Wielowiekowej wojny o dominację w regionie Morza Śródziemnego zmusił mieszkańców niewielkiej wyspy na wiecu w obliczu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, a także chronić swoje interesy, nawet kosztem własnego życia. W ten sposób narodziły się bliskie więzi wewnątrz grupy rodzina, plemię, społeczności. Zamach na życie członka społeczności karano krwią. Ogólnie rzecz biorąc, nic nowego – to samo prawo odwecie za rozlew krwi jest w Korsyki zemsty. Zwyczaj ten dał początek wielu opowieści o krwawej, które znalazły swoją realizację w dziełach sztuki.

Vendetta w literaturze i sztuce

Wrażeniem opowieści słyszałem podczas podróży do małych wysp Włochy – Sardynia i Korsyka – francuski pisarz Prosper Mérimée stworzył serię błyskotliwych powieści, gdzie fabuła była punktem kulminacyjnym akcie zemsty. Jaskrawym przykładem tego stworzenia – opowiadanie „Colomba”. Być może, w literaturze europejskiej to pokazano po raz pierwszy tak wyraźnie, że to zemsta. „Mateo Falcone”, „Carmen” – światowej sławy historie, które są również oparte na idei zemsty za zdradę, inną rzeczą jest to, że we wszystkich przypadkach była zemsta. Uważa się, że ta sama historia inspirowana przez szereg prac uderzające, a Honoriusz Balzac – jego historie rezonować z powieści Merimee. Jak nie przypomnieć w tym względzie, a nieśmiertelny poemat „Romeo i Julia”. W literaturze bliżej, a następnie do vendetta pojęcie kino dochodzi do głosu w błyskotliwej powieści Mario Pyuzo „Ojciec chrzestny”. W tym przypadku, prawie się synonimem „Vendetta” i pojęcia „mafia”. Kolejne hity dziś u szczytu popularności – film «V jak Vendetta” z Natalie Portman doskonały w roli głównej.

„Rosyjski Prawda” w starożytnej Rusi

W wieku 13-15 było wspólne ciało prawa „Russian Prawda” w starożytnej Rusi. Jest to związane z epoki panowania Jarosława Mądrego. W odniesieniu do kwestii badania na dachu pozostawiła ciekawych fragmentów. Zatem istnieje standard odpowiedzialności za krwawym konfliktom, „zabić męża swego męża, a następnie mstit brata.” Odmowy zemsta oparła miłosierdzie – 40 hrywien za głowę.

Wszystko w przeszłości?

Czy jest możliwe dzisiaj, aby upewnić się, że wszystko to jest w przeszłości, dzisiejsze pokolenie nie wie, co to znaczy zemsty? Niestety, tak nie jest. Jest jeszcze kilka miejsc zachował zwyczaj zemsty krwi – w wielu państwach wyspiarskich w Serbii, niektóre kaukaskich narodów. Jednak dzisiaj, w momencie utraty wartości duchowych i pełnej amortyzacji koncepcji życia ludzkiego, więc dziwnego, nie jest nic warte. Morderstwa nastąpić bez obowiązku moralnego, który prowadził starożytnych Avengers.