629 Shares 5613 views

Co to jest "Ruby" (Ruby)? Język programowania „Ruby”

W chwili obecnej istnieje wiele języków programowania, z których każdy ma swoje własne cechy i prawa. Ten artykuł skupia się na jednym z nich.

Historia języka Ruby

Ruby jako języka programowania jest już od bardzo dawna. Prace nad pierwszym wydaniu tej niezwykle popularnej języku dzisiaj sięga 1993 roku, a pierwsza oficjalna wersja jest z 1995 roku. Twórca języka, Yukihiro Matsumoto, był entuzjastą programowanie od czasów organizacji studenckiej, ale pomysł stworzenia własnego instrumentu pojawił się znacznie później. Więc co jest tak niezwykłe o tym języku programowania, który dziś zajmuje wiodącą pozycję na światowej scenie rozwoju oprogramowania?

Język programowania Ruby – jest interpretowany język wysokiego poziomu z dynamicznym typowania i niezależny od implementacji wykonawczego z wielowątkowości. Ma śmieciarza, a od specyfiki składni ona najbardziej zbliżona do języków takich jak Perl. Wraz z rozwojem ekosystemu, platforma ta pożyczył też dużo od Smalltalk, Python, Lisp i innych języków programowania. Jest to bardzo ważne dla istnienia i ciągłego rozwoju jest fakt, że język „Ruby” i jego realizacja są całkowicie darmowe. Oznacza to, że każdy może zaproponować zmiany, a jeśli są one akceptowane przez społeczność, zostanie on uwzględniony w następnej wersji języka.

Ruby filozofia

Tworząc swoje potomstwo, Matsumoto, jako oddany fan i entuzjastów programowania obiektowego, stworzyła pewną filozofię dla programistów, którzy chcą nauczyć się ich języka. Tak, język programowania Ruby przeznaczony do tworzenia prostych, a przy tym samym czasie zrozumiałych zastosowań. Ruby nie jest nacisk na szybkość programu, a prostota i czytelność kodu.

Dlatego platforma ta jest często wybierane jako wejście do nauki programowania. Główną zasadą, która opiera się na języku, jest tak zwana zasada „najmniejszym zaskoczeniem” – oznacza to, że program powinien zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami autora (programista) od niego. Kolejnym ważnym elementem ideologii języka, który przyniósł twórcy, jest to duża zmienność. Ten sam efekt można osiągnąć na różne sposoby i funkcje. Z tego powodu, każdy programista może rozwiązać problem, jaki uzna za najbardziej odpowiednie i wygodne. To znacznie wpłynęły na popularność języku wśród specjalistów w dziedzinie technologii informacyjnej.

Główne cechy języka

Co to jest „Ruby” jako język programowania? Jest to przede wszystkim językiem zorientowanym obiektowo. Brak prymitywne typy – wszystkie struktury i bloki danych są obiekty (w przeciwieństwie do samego języka Java, posiada prymitywne struktury danych). Każda funkcja w „Ruby” to metoda. Wiele funkcji i możliwości wprowadzone twórców z innych języków programowania, więc możemy śmiało powiedzieć, że Ruby (język) wciela najlepszy od wielu innych języków i technologii.

Tak więc, na przykład, w ekosystemie „Ruby” posiada własną śmieciarza, którego idea została zapożyczona z Java i Smalltalk, i że może pracować z wszystkich obiektów w systemie. Mechanizm ten pozwala na niewidoczne dla użytkownika i aplikacji deweloper wykonać oczyszczanie obiektów, które nie są już popytu. Garbage collector pozwala programiście w większości przypadków nie jest rozproszony przez zarządzanie pamięcią aplikacji i skupić się na funkcjonalności i użyteczności.

paradygmaty językowe

Odpowiadając na pytanie o to, co jest „Ruby” jako język multi-paradygmatu, można nagle znaleźć się w ogniu sporu. Po tym wszystkim, język ten pozwala na użycie dowolnego z paradygmatów programowania równie udane: styl programowania proceduralnego, obiektowego i podejście funkcjonalne. Deweloper może swobodnie wybrać odpowiedni dla siebie paradygmat, który jest bliżej do niego i jego narzędzia z tego nie będzie ograniczenia lub słabsze. Język programowania „Ruby” zachęca tylko tę opcję.

Przyczyny popularności

Dużo tego języka stał się popularny ze względu na prostotę rozwoju różnych poprawek. Dlatego liczba ram i bibliotek są stale rośnie, a zadania, które decydują się na własną rękę, pozwalają programistom szybkiego doprowadzenia produktu do stanu gotowości. Bardzo często „Ruby” -programming jest związane z rozwojem aplikacji internetowych i wspierają funkcjonowanie różnych miejscach i platform internetowych. Ten język nisza wziął swoją prostotę i szybkość rozwoju. Po wszystkich alternatywnych platform (np Java), wymagają znacznie większej wiedzy i doświadczenia, aby rozwiązać te same problemy.

Najczęściej ramy

Jeśli mówimy o popularnych ram, które istnieją obecnie na rynku, a wśród nich wyróżnia się szyn. Wiele osób, pytany o to, co jest „Ruby”, intuicyjnie sugerować RubyOnRails. Ten zestaw składników oprogramowania stał się standardem przemysłowym wśród deweloperów. On stale utrzymywane, rozwijane i uzupełniane przez społeczność programistów, pozostając darmo. Ramy te opisuje komponenty aplikacji internetowych w ramach wzorzec MVC (Model-View-Controller), ale zapewnia również gotową integrację z serwerem aplikacji oraz interfejs dostępu do bazy danych. Te 3 elementy, w rzeczywistości, pozwalają na kilka godzin, aby napisać i uruchomić prosty bloga w internecie lub prywatnej stronie internetowej.

Język programowania Ruby, można nawet tworzyć natywne aplikacje mobilne, dzięki RubyMotion bibliotekę. To pozwala na wykonywanie kodu Ruby na platformach iOS, OS X i Android. Został on stworzony przez prywatne grupy programistów, więc do jego stosowania należy zwrócić, ale po raz kolejny potwierdza bogate możliwości języka.

Znaczenie testów pisania

Kolejną ważną częścią ekosystemu języka Ruby i jej części internetowych są freymovrki biblioteki i testy piśmie. RubyOnRails filozofia głosi BDD (rozwój napędzany zachowanie), co oznacza, że pierwszy programista tworzy sekwencję testów, które opisują oczekiwane zachowanie programu, a następnie tworzy kod, który musi przejść pomyślnie testów. Nieoficjalnym standardem w tej dziedzinie jest RSpec – te ramy pozwala na pisanie przypadków testowych do zrozumienia, nawet dla niedoświadczonych użytkowników, aby się rozwijać.

Ruby Gems

Dzięki opisanej szczegółowo standardy, które muszą spełniać wszystkie pakiety i biblioteki w Ruby, rozwój dodatków nie jest trudne. Dlatego wśród tak zwanych kamieniem szlachetnym (z ang. – Gem) Moduły można znaleźć w praktycznie każdej aplikacji – od integracji z sieciami społecznymi i usług osób trzecich do gotowego platformę dla e-commerce. Wszystko, czego potrzebujesz do korzystania z biblioteki Party – trzeci jest opisanie ich zależność od jakiegoś projektu biblioteki, znajduje się w zdalnym lub lokalnym repozytorium, a podczas następnej kompilacji ta biblioteka jest automatycznie ładowany do aplikacji. Upraszcza również migrację między deweloperami, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego dzielić zależności do budowania projektu.

Dlatego też, jeśli są ponownie zapytany o to, co jest „Ruby”, wtedy będziesz mógł powiedzieć z pewnością, że ten potężny i wszechstronny język programowania, który jest z pewnością nadaje się zarówno dla doświadczonych programistów i początkujących, którzy chcą nauczyć się nie programuje łatwy rzemiosła. W nim znajdują się narzędzia do tworzenia dowolnej aplikacji – od aplikacji desktopowych do usług mobilnych i platform internetowych.