148 Shares 3451 views

Fraktali: opis, przykłady, formaty, mocnych i słabych stron

Matematyka jest dosłownie przeniknięte harmonii, a fraktali – bezpośredniego potwierdzenia. Nauka jest obecny przy tworzeniu każdego elementu, a więc odzwierciedla całe piękno.


Twórca geometrii fraktalnej, profesor Malderbrot, pisał w swoich książkach, że powyższy schemat nie jest po prostu duplikaty obrazów. To – struktura każdej istoty lub przedmiotu w świecie, ożywionych i nieożywionych. Na przykład, DNA jest podstawą jednej integracji. Ale jeśli kod zaczyna się powtarzać, a następnie pojawia się mężczyzna.

Podstawy fraktalna grafika

Co jest fraktalna? Jest to jeden lub więcej geometrycznych kształtów, z których każdy jest podobna do drugiej. Oznacza to, że obraz składa się z tych samych części.

Słowo „wstęga” może być stosowane, jeżeli kształt ma jedną lub więcej z tych właściwości:

 • Struktura nietrywialne. Rozważając niewielką część całego obrazu, fragment jest podobny do całego wzorca. Zoom nie pogarszać. Obraz jest zawsze taki sam kompleks.
 • Każda część rysunku jest samo-podobny.
 • Jest to wymiar matematyczny.
 • Zbudowane za pomocą powtórzeń.

Wiele obiektów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego są obdarzone właściwościami fraktale. Są układu krążenia u ludzi i zwierząt, koron i korzeni drzew, i tak dalej.

Fraktali grafiki komputerowe są coraz bardziej popularne, ponieważ osiągnąć piękno i realizm jest możliwe za pomocą prostego konstruktu z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Konieczne jest jedynie, aby podać poprawny wzór matematyczny i określić liczbę powtórzeń.

Jak utworzyć elementu fraktalna grafika?

Załóż fraktali będą się różnić w zależności od jego klasyfikację: geometryczne, algebraicznych i stochastycznych. Pomimo różnic, wynik zawsze będzie taka sama. Od fraktali zaczyna się od geometrii, należy rozważyć jej stworzenie na odpowiednim przykładzie:

 1. Określonych warunkach. Liczba ta, na podstawie których można zbudować cały obraz.
 2. Zestaw procedura. Przekształca ono warunek.
 3. Uzyskaj geometrii fraktalnej.

Zazwyczaj stan zero określona jako trójkąt.

Aby zbudować obraz, trzeba użyć dwóch procedur. Po pierwsze, DrawTriangle. Buduje trójkąt na zdefiniowanych przez użytkownika punktami. Po drugie, DrawGenerator. To wskazuje na liczbę punktów. Każdy zabieg można powtarzać kilka razy lub na czas nieokreślony. W celu ustalenia tego parametr jest wykorzystywany liczbowy argumentu n.

Inne działania z fraktali

Po element fraktalna grafika została stworzona z nim może powodować szereg dodatkowych kroków:

 • Krzywizny i skręcenia. Więc podniesienie indywidualnego szczegółów na zdjęciu, lub biorą użytkownika do pożądanego kształtu.
 • Grupowanie obiektów. Normalnie ta funkcja służy do przypisania wymaganą skalę.
 • Kolor konwersji. Obraz można malować na dowolny kolor, ustawić dźwięk.
 • Zmiana kształtu całego obiektu lub poszczególnych części.

Należy pamiętać, że wstęga graficzny obraz ostatecznie niemożliwe do przewidzenia. Jeżeli trójkąt jest też zwiększona, widok jest nierealne, użytkownik zobaczy tylko czarne okno. Po wykryciu pożądana struktura, wszystkie zmiany do niej powinny być przeprowadzane w sposób minimalny, stale utrzymując prawidłową opcję.

Program do generowania

Nie ma takiej osoby, która nie będzie przyciągać fraktali. Programy biorące udział w jej tworzeniu, reprezentowane w dużych ilościach. Dlatego konieczne jest, aby zrozumieć, najbardziej odpowiednie dla początkujących.

Produkt Art Dabbler jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli użytkownik nigdy wcześniej nie miał do czynienia z jego podatków. Można nie tylko nauczyć się harmonogram, ale także nauczyć się rysować na komputerze. Inne zalety to mała ilość pamięci i intuicyjny interfejs.

Inny program – Ultra Fractal. Koncentruje się ona na pracy specjalistów, początkujący będzie trudno go zrozumieć. Interfejs jest dość skomplikowane, ale producenci wykonali go na przykład zwykłej Photoshop. Jeśli użytkownik miał do czynienia z tym programem, przyciski zrozumie szybko. Feature Ultra Fractal jest fakt, że nie jest prowadzone nie tylko fraktali jako standardowych i konwencjonalnych obrazów, ale także animacji. Wzory do przygotowania towarzysząca, ale użytkownik będzie mógł w razie potrzeby, aby używać ich.

istniejące formaty

Fraktali formatów graficznych określają formę i sposób przechowywania danych plików. Niektóre z nich zawierają dużą ilość informacji. Dlatego muszą być one skompresowane. A czy to nie przez archiwizacji, ale bezpośrednio w pliku. Jeśli właściwie go zaznaczyć, a następnie skurcz nastąpi automatycznie. Istnieje kilka algorytmów dla tej procedury.

W przypadku aplikacji dla użytkownika, z których wiele jest wynikłą w jednym kolorze, uzasadnione jest, aby używać formatu BMP i PCX. Tutaj jest zastąpiona przez sekwencję powtarzających się jednostek.

Wykres, który jest bardzo rzadkie, ale nadal stosowany w fraktali, logiczne jest, aby umieścić w formacie TIFF lub GIF.

Część formatu jest uniwersalna. Oznacza to, że można je przeglądać w większości edytorów. Ale jeśli użytkownik jest najważniejszy przetwarzanie jakości obrazu, to trzeba użyć oryginalnego programu.

fraktale formaty nie są obsługiwane przez przeglądarki. Dlatego zrobili transformację, jeśli trzeba przesłać do danej witryny.

Obszary zastosowania

Zastosowanie fraktali można nazwać praktycznie wszechobecne. Ponadto, obszar ten stale się rozwija. W tym momencie można zauważyć następujące obszary:

 1. grafika komputerowa. Realistycznie przedstawiona reliefy i przyrodnicze. Jest on stosowany w tworzeniu gier komputerowych.
 2. Analiza rynków giełdowych. Fraktale są wykorzystywane, aby pamiętać, powtarzanie, które odgrywają w ręce przedsiębiorców.
 3. nauk przyrodniczych. W fizyce, korzystając fraktali wzorowane procesów nieliniowych. W biologii, opisuje strukturę układu krążenia.
 4. Kompresja obrazu w celu zmniejszenia ilości informacji.
 5. Sieć zdecentralizowane. Poprzez fraktale można zapewnić bezpośrednie połączenie, a nie za pomocą centralnego sterowania. Dlatego sieć staje się bardziej stabilny.

Na chwilę obecną praktyką stosowania fraktalami w produkcji różnego rodzaju sprzętu. Na przykład, rurociąg jest już uruchomiony na antenę do odbioru sygnałów doskonale.

przykłady

Przykłady wstęga graficzny rozmieszczone z prymitywnych do wysoce złożonych elementów powtarzalnych. Unikalną cechą tego typu jest to, że wzór może się składać wyłącznie z wykrzykniki lub znaki zapytania.

Standard, ale stosunkowo skomplikowane przykłady fraktali grafiki komputerowej są chmury, góry, seashores i tak dalej. Są one często wykorzystywane przy tworzeniu gier.

Najprostszy przykład można wymienić krzywej Koch. Po pierwsze, nie ma określoną długość, i to się nazywa nieskończona. Po drugie, nie jest całkowicie gładka. Dlatego niemożliwe jest skonstruowanie styczną.

Plusy i minusy

Jej rozprzestrzenianie niedawno nabyte fraktali. Zalety i wady to zbyt niejasna, jako że nie jest normalny podstawy teoretyczne. Terminologia i zasady jego stosowania nie są w pełni zrozumiałe, pomimo faktu, że są one skuteczne i pracy.

Zalety fraktali kilka czynników:

 1. Małe wymiary z rysunku na dużą skalę.
 2. Nie ma końca skalowalność, złożoność obrazu można powiększać w nieskończoność.
 3. Żadne inne takie narzędzia, które pozwalają na tworzenie skomplikowanych kształtów.
 4. Realizm.
 5. Prostota w tworzeniu miejsc pracy.

fraktali wady graficzne są również obecne. Po pierwsze, bez komputera nie może zrobić. Co więcej, im dłużej liczba powtórzeń, tym większe obciążenie procesora. W związku z powyższym, tylko wysokiej jakości sprzęt komputerowy zdolny do czynienia z budową złożonych obrazów.

Po drugie, istnieją ograniczenia w początkowej figur matematycznych. Niektóre z obrazów, aby stworzyć nie przez fraktale.

Podobieństwa i różnice między fraktalami i grafika

Wektorowych i fraktali bardzo różnią się od siebie:

 1. Kodowanie obrazów. Wektor stosuje kontury o różnych kształtach geometrycznych, wstęga – wzór matematyczny, na podstawie trójkąta leży.
 2. Od zastosowania. Wektor jest stosowany wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać wyraźny zarys. Fraktali są bardziej wyspecjalizowane, że znalazła swoje zastosowanie w matematyce i sztuce.
 3. Przez analogię. Analogi wektorowe są slajdy lub funkcji na wykresach. W tym Wstęga – śniegu lub kryształów.

Pomimo różnorodności wyróżniających cech tych dwóch rodzajów grafiki łączy jakość obrazu. Pozostaje bez zmian niezależnie od poziomu powiększenia.

Trójwymiarowy, wektorowe, grafiki rastrowej fraktalna jedną wspólną cechę – wszystkie są szeroko stosowane w rozwiązywaniu różnych zadań komputerowych. Aby uzyskać bardzo wysoką jakość obrazu, jest to niezbędne do korzystania z każdego z nich.

Unikalne cechy fraktalami

Fraktali jest niezrównana. Jest to jedyna w swoim rodzaju. Po pierwsze, jednym z jej małej działce można powiedzieć wszystko naraz rysunku lub obrazu. Informacja o wszystkich fraktali dostępny od on jest samo-podobny.

Na środku każdego obrazu w odniesieniu do tego typu grafiki, jest trójkąt równoboczny. Wszystkie inne szczegóły obrazu są albo jej część, albo zmniejszanie / powiększanie kopii. Oznacza to, że jeden element jest szczególnie zaangażowany w pracach nad obrazem.

W celu wykorzystania fraktali, nie trzeba żadnych przedmiotów przechowywanych w pamięci komputera. Można zacząć budować, mając pod ręką tylko jednego wzoru matematycznego.

wniosek

Fraktali są bardzo realistyczne. Dzieje się tak dlatego, że to części i elementy stale występujące w środowisku człowieka – góry, chmury, Brzeg morza, różne zjawiska naturalne. Niektóre z nich nadal stoją w tym samym stanie, jak drzewa, obszary skaliste. Pozostałe stale zmienia się ognia lub migotanie płomienia poruszającego krwi przez naczynia.

Rozwój technologii fraktalnej do tej pory – jedna z progresywnych gałęziach nauki. Jest on używany nie tylko w grafice komputerowej. Być może, gdyby naukowcy mogą dostać się do ich istoty, osoba zacznie rozumieć znacznie lepiej świat.