315 Shares 2260 views

Kod HTML. Kody kolorów HTML

Na pewno napotkasz coś takiego jak kod HTML. Wysłuchane przez znajomych, widoczne w menu swojej przeglądarki itp. Ale co to jest? Spróbujmy dowiedzieć się, jaki jest kod i jakie składniki.

Podstawowe informacje

Zacznijmy od definicji. Kod HTML to znacznik dowolnej strony internetowej, która jest wykonywana przy użyciu kodu HTML.

Ten kod składa się z tagów, za pomocą których przeglądarka określa, jak wygląda dana strona. Jego struktura jest podzielona na dwie części: głowa – tytuł dokumentu, w którym jest określona nazwa strony, a także informacje o samym dokumencie, a ciało – ciało dokumentu, w którym są ustawione parametry strony.

Aby utworzyć mniej lub bardziej przyzwoitą stronę internetową, pisaną od podstaw, należy się nauczyć znaczników używanych przez ten język, ich parametrów, a także znać kody kolorów HTML.

Tagi

Tag to element języka HTML. Dzięki niemu możesz określić czcionkę, kolor, rozmiar tekstu, wstawić do niego tabele i zdjęcia, formatować, tworzyć nagłówki, linki i malować stronę.

Tagi są zawsze zamknięte w nawiasach kątowych – , a to odróżnia je od głównego tekstu, który jest wyświetlany na stronie, gdy jest oglądany. Są dwa typy – sparowane i pojedyncze.

Sprzężone składają się z tagu otwierającego i zamykającego, natomiast w drugim znajduje się prosty koniec po lewym rogu. Na przykład: & lt; b & gt; tekst & lt; / b & gt;.

Między dwoma znacznikami jest tekst, tabela, zdjęcie lub inny element, który jest wyświetlany na stronie internetowej.

Samotnych składa się z jednego znacznika i nie zawiera bezpośredniego ukośnika. Na przykład: & hr.

Tagi mogą zawierać parametry, które można określić przy użyciu specjalnych kodów HTML.

Należy również pamiętać, że w przypadku większości znaków: pawle, wsporniki, znaki towarowe, znaki większe lub równe, mniej niż lub równe licznym – istnieje specjalna tabela, w której są kody dla tych oznaczeń. Ten kod rozpoczyna się od znaku ampersand, po którym może nastąpić alfabetyczne oznaczenie mnemoniczne lub kratownica z trójcyfrowym kodem symboli. W końcu musisz umieścić średnik.

Podstawowe tagi

Co to jest kod HTML, zorientowaliśmy się, teraz staramy się wymieniać znaczniki główne, które mogą być użyteczne, jeśli nie podczas tworzenia własnych stron internetowych, a przynajmniej podczas pisania tekstów.

Sparowane:

 • & Lt; Body & gt; – zawiera główne parametry dokumentu, takie jak tło, kolor łącza, pola i inne;
 • & Lt; P> – wskazuje akapit;
 • & Lt; B & – podkreśla tekst pogrubiony;
 • & Lt; I> – kursywa;
 • & Lt; U> – podkreśla tekst;
 • & Lt; S> – przekreślić tekst;
 • & Lt; Sup> – ustawia tekst jako superscript;
 • & Lt; Sub – indeks dolny;
 • & Lt; Czcionka & gt; – określa atrybuty czcionki: rozmiar, czcionkę, kolor;
 • & Lt; Div> – z tym można wyrównać tekst;
 • & Lt; H> – nagłówek;
 • & Lt; A> – służy do określania odnośników;
 • & Lt; Tabela> – ułatwia wstawianie tabel do dokumentu, z tagami & lt; Tr> (Ciąg) i (Komórka).

Pojedynczy:

 • & Lt; br & gt; – pojedynczy, przenosi tekst do następnej strony;
 • & Lt; hr> – z jego pomocą można wstawić linię poziomą w tekście.

Warto zauważyć, że tagi są zazwyczaj zapisywane z nowej linii. Jest to zrobione dla wygody nie tylko samego projektanta układu, ale także tych, którzy będą wyświetlać kody w HTML.

Parametry tagu

Rozważyliśmy już z Tobą najważniejsze tagi, które trzeba znać. Oczywiście, nie wymieniono wszystkich, ale nawet to minimum może wystarczyć, aby utworzyć pierwsze strony internetowe.

Ale nie wystarczy wiedzieć o niektórych tagach, musisz jeszcze zbadać parametry, które możesz określić. W tym artykule dokonamy tylko krótkiej recenzji, opisujemy najczęściej używane. Możesz je zobaczyć otwierając dowolny kod HTML.

Nie mówmy też, dla jakiego znacznika ten parametr jest odpowiedni, ponieważ wiele z nich jest używanych w większości poleceń znaczników internetowych:

 • Twarz – określa typ czcionki;
 • Rozmiar – określa rozmiar;
 • Kolor określa kolor;
 • Wyrównaj – wyrównanie;
 • Imię i nazwisko;
 • Href – ten parametr określa adres łącza;
 • Alt – tekst alternatywny;
 • Szerokość – szerokość;
 • Wysokość – wysokość;
 • Tła – obraz tła;
 • Bgcolor – tło.

To nie są wszystkie parametry, wymieniono tylko najbardziej użytych i znanych.

Po wprowadzeniu parametru umieszczony jest równy znak, a następnie jego wartość jest zapisywana w cudzysłowie. Zaleca się, aby podczas opracowywania stron internetowych i stron używać specjalnych podręczników lub podręczników, aby nie tylko poznać podstawowe parametry, ale także poprawnie je ustawić.

Tabela kolorów

Więc załatwiliśmy główne znaczniki i ich parametry, spójrzmy teraz na kody kolorów HTML. Z ich pomocą można określić kolor tekstu, strony lub niektórych jego elementów.

Początkujący webmasterzy powinni wiedzieć, że są specjalne tabele kolorów, w których podawane są kody każdego koloru. Są tylko 16 podstawowych kolorów, które można ustawić nie tylko przy pomocy tabeli, ale także po prostu przez wskazanie ich nazwy w języku angielskim. Możesz też dodać im jasne i ciemne słowa, ustawiając pożądany kolor.

Jest też tabela bezpiecznych kolorów, która zawiera 216 różnego rodzaju odpływów.

Zauważ, że dużo wygodniejsze jest używanie tabel. Otrzymują szesnastkowy kod koloru. W takim przypadku można od razu zobaczyć ten odcień. Każdy kod zaczyna się od znaku siatki, a następnie trzy pary znaków charakteryzujących intensywność podstawowych kolorów: czerwony, zielony i niebieski.

Ten kod wystarczy, aby skopiować i zastąpić parametrami żądanego znacznika.

Jak wyświetlić kod strony

Jeśli interesujesz się tworzenie stron internetowych, prawdopodobnie będziesz zainteresowany, aby zobaczyć kod HTML witryny, lub podobną do tej, którą odwiedzasz dość często.

Ale jak to możliwe? Są dwa sposoby, dość proste i zrozumiałe. Pierwszym jest otwarcie strony, której potrzebujesz i naciśnij klawisze Ctrl + U. W nowym oknie pojawi się kod źródłowy strony, który możesz zobaczyć i rozpocząć naukę.

Drugi sposób to kliknięcie lewego przycisku myszy i wybranie pozycji "Kod źródłowy" z listy rozwijanej . Ale nadal zalecamy użycie pierwszej metody, ponieważ użycie klawiszy skrótu jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze.

Pamiętaj, że podczas odczytywania kodu możesz też wyświetlić komentarze do niego, napisane w tagu "Komentarz", który wygląda następująco: & lt;! & Gt; W tym przypadku sam komentarz jest napisany po wykrzykniku. Nie jest wyświetlany w przeglądarce. I w zasadzie jest napisane dla innych programistów i projektantów stron internetowych, aby zrozumieć, co znajduje się za blokiem informacji poniżej, dlaczego został określony ten lub ten fragment kodu.

Wnioski

Pisanie kodów w formacie HTML nie jest tak trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczególnie, jeśli jesteś skromny i chcesz tworzyć skromne strony internetowe, elektroniczne podręczniki oparte na HTML itp. Studiowanie podstawowych tagów i zasady znaczników nie potrwa długo. Wystarczy na kilka dni, aby rozpocząć tworzenie własnych projektów.

Zauważ, że jeśli zdecydujesz się na ten język znaczników, uważaj. Większość problemów pojawia się właśnie z powodu braku uwagi: nieuzbrojone tagi powiązane, nieprawidłowo zapisane parametry, literówki – wszystko to grozi zamianą w błąd, który można długo wyszukać. Ale w ogóle, aby studiować znaczniki HTML stron jest dość interesujące.