403 Shares 4714 views

"VAZ-2110": czujnik wału korbowego. , Przeznaczenie i zasada działania

Nowoczesny samochód, czy to krajowy lub zagraniczny samochód „VAZ”, to jest bardzo trudno sobie wyobrazić bez obfitości różnych systemów elektronicznych. Wszystkie one są w ich funkcjonalności są podzielone na kilka kategorii. Może to być system zarządzania silnikiem, skrzyni biegów, podwozie i wnętrze. W stosunku do pierwszej chwili jednym z elementów takiego systemu jest czujnik wału korbowego. „VAZ-2110” i jego późniejsze modele wyposażone są w nich z przenośnika. Cóż, spójrzmy na funkcje tego urządzenia elektronicznego.

cecha

Należy zauważyć, że „VAZ-2110” Czujnik wału korbowego może być określane jako czujnika lub DPKV TDC. Ale niezależnie od jego skrót nie jest oznaczony, oczywiście, że jest to jedyny szczegół, że problem może doprowadzić do całkowitego zatrzymania silnika spalinowego.

Powołanie czujnika położenia wału korbowego

Główną funkcją DPKV – jest zsynchronizowanie układ zapłonowy i wtryskiwacze. W ten sposób, wadliwe działanie elementu może doprowadzić do niestabilnej pracy komputer wtrysku pojazdu. Jest to zasada działania w zakresie dostaw sygnałów do położenia wału korbowego do elektronicznej jednostki sterującej.

Urządzenie i klasyfikacji

Pomimo faktu, że czujnik wału korbowego „VAZ” może mieć inną strukturę, zasady jego działania opiera się na pojedynczy efekt elektromagnesu. Oznacza to, że sygnał jest generowany bez bezpośredniego kontaktu z wału korbowego.

Najczęstszym typem jest DPKV indukcyjna. Pozycja ta składa się z dwóch głównych elementów – namagnesowanej pręta oraz specjalny uzwojenia. Czujniki indukcyjne odczytu danych z zębatego koła pasowego wału korbowego. Gdy ząb metalu przechodzą blisko DPKV, w drugim tworzą EMF, która jest zamknięta i elektroniki. Na „VAZ-2110” z czujnika wału korbowego jest zainstalowane typu indukcyjnego.

DPKV można także na podstawie efektu Halla. Taki czujnik składa się w przybliżeniu taki sam sposób jak w indukcji, ale przez przepuszczanie go w pobliżu wału metalu w uzwojeniu urządzenie rezystancja zmienna. Strukturalnie, składa się z magnesu stałego.

Należy zauważyć, że zarówno pierwszy jak i drugi rodzaje detektorów wykorzystywane do odczytu danych z koła pasowego wału korbowego. Może to być bieg i całkowicie metalowy. W tym drugim przykładzie wykonania zawiera specjalny wgłębienie, które rozciąga się przez czujnik i generuje sygnał doprowadzany do jednostki sterującej silnika pojazdu elektroniczne.

Gdzie siedzibę w „VAZ-2110” Czujnik wału korbowego?

DPKV usytuowany na wsporniku koło koła pasowego napędu alternatora. Niniejszy położenie urządzenia jest bardzo kłopotliwe do wymiany, a więc jest dodatkowo połączony z długim przewodem ze złączem. Zazwyczaj ma długość 70-80 cm. Jak to szczegół widać na zdjęciu po prawej stronie.

Przy wymianie DPKV narażone szczelinę między tarczą i samego czujnika. Idealnie odległość między tarczą i synchronizować rdzenia wynosi nie więcej niż pół milimetra. Wartość ta może się różnić w zależności od lokalizacji przekładek między DPKV i lądowanie zbiornika.

Czujnik wału korbowego „VAZ-2110”: usterka i objawy uszkodzenia

Można przerwać ten przedmiot? Zwykle na „VAZ-2110” Czujnik wału korbowego rzadko zawodzi. Jednak, gdy działa wadliwie (lub koło pasowe alternatora niesprawny) na desce rozdzielczej zapala się czerwona lampka „Check Engin» (Check Engine), który dosłownie tłumaczy się jako «check engine». W tym przypadku, pamięć błąd kontrolera pojawia się kod 19 lub 35.

Oczywiście, najpoważniejszy przypadek przypadku awarii czujnika wału korbowego – jest niemożność normalnego rozruchu silnika. W tym przypadku można powiedzieć, że DPKV nie działa w ogóle. Rozwiązaniem tego problemu może służyć tylko jako kompletne zastąpienie nim.

Bardzo często, czujnik położenia wału korbowego nie stopniowo. W tym przypadku, kierowca odczuwa znaczny spadek mocy silnika, zaczynają „błędy”, a nawet pukanie wysokich obrotach. Jest również objawem usterki takiego urządzenia może być pływający (niestabilny), prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym. W „VAZ-2110” wtryskiwacz czujnik wału korbowego czasem staje się przyczyną zwiększonego zużycia paliwa. Choć możliwe jest, problem leży w słabym kontakcie lub złamanym drutem, ale w każdym razie, ten szczegół powinna zostać sprawdzona.

diagnostyka urządzeń

Sprawdzenie czujnika położenia wału korbowego jest wykonywana za pomocą specjalnego testera. Wszystkie diagnostyka jest pomiar rezystancji uzwojenia omomierza DPKV. Normalne wartości mieszczą się w przedziale od 800 do 900 omów. Jeśli dane nie są prawidłowe, należy sprawdzić jakość połączeń kontaktów. Jeśli to nie zadziała, nowy egzemplarz został zakupiony. Ta sama wymiana czujnika wału korbowego jest tak prosty, że można go obsługiwać nawet początkujący kierowca.

Czasami zdarza się, że to usterki urządzenia spowodowane mechanicznym uszkodzeniem uzwojeń. Dzieje się tak często podczas wykonywania wszelkich prac naprawczych w komorze silnika samochodu lub przestrzeni między zębami kół pasowych i DPKV utworzonych żadnych obcych przedmiotów. W związku z tym wielu kierowców zaleca się przeprowadzać w bagażniku wymianie czujnika położenia wału korbowego. Koszt jest bardzo małe, ale istotne dla pracy silnika to jest kolosalna.