845 Shares 1798 views

Historia samochodów Ford Falcon

Wydany w 1960 roku, Ford Falcon był jednym z najprostszych samochodów produkowanych przez firmy, a jednocześnie – jeden z najbardziej niezwykłe.

Musimy zacząć od tego, że stał się pierwszym „compact” (dla Ameryki tamtych czasów) Ford. Ponadto, samochód miał bardzo prostą konstrukcję, coś przypominający rosyjskiego „Moskvich” oraz niewielką ilość „wodotryski”. To było bardzo nietypowe dla rynku motoryzacyjnego w tych latach, jednak ruch ten przyniósł sukces firmy: ze względu na jego względnej łatwości montażu była w stanie produkować ten model w dużych ilościach, a jej koszt jest stosunkowo niewielki, co zapewnia dobrą sprzedaż i konkurencyjności.

Pierwszy Ford Falcon miał wydłużoną absolutnie prostą formę, bez żadnych ozdób i falbanki. Szkła płaskiego miała niewielki rozmiar, który, nawiasem mówiąc, wyróżnia się zdecydowanie na tyle samochodu, ponieważ w tym czasie kazano mody panoramiczny szklany ogromny rozmiar. Wewnątrz, dobrze, nie było nic niezwykłe: dyskretny design, bezpośredni desce rozdzielczej. Jest to, że pas prędkościomierz ale trzy-osobowa kanapa z przodu wyróżnia Ford.

Ale, mimo swojej prostoty, Falcon był w stanie szybko zdobyć miłość i uznanie kierowców. Jego niewielkie rozmiary, przystępna cena, a szczególną łaską dostarczyła mu wielu fanów, z których większość stanowiły kobiety, a mężczyźni rodziny.

Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o charakterystykę – Ford Falcon miał bardzo dobry samochód. Jest zainstalowana wystarczającej mocy silnika (90 koni mechanicznych) objętość 2,4 litra, wyposażony w sześć cylindrów. Pojemność tego samochodu jest również godne uwagi: może to łatwo siedzieć sześć osób ze względu na fakt, że przednie fotele nie są dwa, a jeden kanapa zostały zainstalowane.

Co ciekawe, był to Ford Falcon był podstawą do stworzenia takiego słynnego Mustanga.

Pierwsza modyfikacja modelu nastąpił w 67. roku. Zewnętrznie model nie uległa zmianie, ale zwiększona pojemność silnika – model 2.8, osiąga 105 „Konie”.

W XX roku XW 69, model, w którym przód kanapa została zastąpiona dwoma siedzeniami, a moc wzrosła o 50 KM.

XY model wydany w roku 70, ma bardziej wydłużoną część przednią i nowy silnik, którego moc równą 247 KM. Dodatkowo, modyfikacja przyjmuje podwójne reflektory.

Dwa lata później, w świetle wyjście Ford Falcon XB. Ten model ma bardzo nietypowy kształt – ciało kabiny gładko do bagażnika, tworząc spiczastą dno. Ten samochód tylko dwa drzwi, ale silnik ośmiocylindrowy, którego moc wynosi 238 „Konie”, posiada dwie skrzynie biegów – mechaniczne i automatyczne.

Nawet siedem lat później – w 1979 roku – jest to model XF. Ma kształt podobny do pierwszego modelu, a moc silnika jest podobna – to do 120 „koni”.

Aż do dwudziestego pierwszego wieku, Ford wydał pięć wersje tego modelu – EA, EB, EF (4 i 5,8 GT) i XR6.

Ten ostatni zostaje wydany w 2003 roku modelu XR8, który jest zupełnie inny od oryginalnego Ford Falcon samochodu. Ten czterodrzwiowy sedan z eleganckim miękkie, gładkie linie nic nie przypomina tej maszynie, z której wszystko się zaczęło. A silnik w tej modyfikacji jest znacznie mocniejszy – 220 „konie” zamiast oryginalnego 90.