377 Shares 5422 views

Ghoule to straszna bajka lub dziedzictwo kulturowe

Ghoule to nie tylko postacie mitologii słowiańskiej i głównych postaci straszliwych bajek. Opowieści o ich okropności podziwiali wielu poetów, muzyków, artystów i pisarzy. Książki i obrazy pojawiły się na temat życia okropnych stworzeń. Następnie rodziły całe subkultury, czcząc nadprzyrodzone. Ale co wiemy o wampirach, ghulach i ghulach? Kim są, jak wyglądają i czy naprawdę istnieją? Spróbujmy bardziej szczegółowo odpowiedzieć na te pytania.

Co oznacza "Ghoul"?

W czasach starożytnych nasi przodkowie czcili siły przyrody, w których ręce ludzkie życie było tylko zabawką. Słowianie wierzyli, że dusze przodków powracają do swoich domów, ucztują z potomkami i chronią ich przed złem. Nawet w czasach paleolitu lub mezolitu, kiedy styl życia ludzi był nierozerwalnie związany z polowaniem, ghule i bereguiny towarzyszyły przodkom od urodzenia do śmierci. Później ghule wyglądały na Slawów jako pozbawione złych duchów umarłych, którym całe życie jest nienawidzone. Bereginis, wręcz przeciwnie, były dobrymi duchami i starali się chronić ludzi przed złem. Chrześcijaństwo, które zastąpiło pogaństwo zmieniło obrzędy i wierzenia ludzi. Z czasem obraz zmarłego ducha zmienił się i nabrał nowych funkcji. Teraz ghule są martwe, wznoszą się z grobów, pić krew żyjących ludzi lub jeść ich ciało.

Kto staje się ghulem

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, niemożliwe jest życie martwe poprzez zakażenie lub inicjację. Tytuł ten musi być osiągnięty przez niedożywione życie, rozpusty, pijaństwo lub kult ciemnych sił. Wiadomo, że takie potwory pojawiły się po śmierci czarowników, złoczyńców, czarownic lub samobójstw. Jednak niektórzy ludzie po prostu nie mogą być szczęśliwi, jeśli na przykład zostali pomyślani w "złej" chwili. Jaki to określenie oznacza, nikt nie mógłby odpowiedzieć, a więc pod znakiem zapytania byli ci, którzy urodzili się 9 miesięcy po świętowaniu w kościele lub w wielkim święcie kościoła. Ponadto przyszłe ghule mogły wydawać podwójny rząd zębów lub złego charakteru.

Co wygląda jak gulasz?

Wiara ludowa mówi, że nie jest trudno nauczyć się ghuli. Najbardziej straszne z nich to szkielety lub martwe ciała, spuchnięte z krwi pijanej. Inni nie zmieniają swojego wyglądu tak radykalnie i przychodzą do życia w postaci zmarłych krewnych lub przyjaciół. Są ubrani w ubrania, w których zostały pogrzebane, a tylko obecność ogona lub gromadzenia się pod kolanem, z którego dusza zabiera lotu. Najbardziej przebiegli krewniacy maskują tak żyjąc tak sprytnie, że nie każdy będzie w stanie odróżnić swoich normalnych ludzi. Jeśli jednak zauważysz, że twój rozmówca nie ma cienia, a twoje wargi są nienaturalnie wzburzone i mają jasny szkarłatny kolor, a następnie uważaj. Być może zostaliśmy przywitani przez martwego buntownika, który chce smakować krwi. Jak oprzeć się tym wampirem, przeczytaj w następnej części naszego artykułu.

Metody walki z krewcami

Opowieści ludowe i legendy dają nam jasną instrukcję, jak chronić się przed ghulami. Większość z nich znamy z zachodnich horrorów i książki znanego irlandzkiego Brem Stokera. Czy europejskie metody zwalczania wampirów są tak skuteczne, a ich wpływ na ich wschodniosłowiańscy koledzy? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i dajemy "sprawdzone" przykłady:

  • Prewencyjne metody ochrony dotyczą wszystkich zmarłych, nawet w naszych czasach. Obejmują one usługi pogrzebowe w kościele, upamiętnienie specjalnych dni, zakaz śmiertelnej tęsknoty za bliskimi.
  • Ścisłe środki zapobiegawcze są podejrzane (czasem nawet w życiu) osobowości. Tego rodzaju zmarłych dobrych sąsiadów cięte na kolana, ściskając je igłą, demontując ciało, a także ostrząc ostre przedmioty w piętach.
  • Jeśli niespokojny trup wciąż postanowił zaatakować mieszkańców wioski, traktują go poważnie. Istnieje wiele oznak, że w wiosce są ghulle – może to być nagły wzrost śmiertelności, wysiedlenia, suszy lub klęski żywiołowej. W tym przypadku stara dobra stawka (w naszym regionie aspen, w południowych odpowiednikach cierniowych) wchodzi w grę. Zaleca się również odcięcie głowy podejrzanego martwego człowieka lub spopielenie jego ciała i rozproszenie popiołu.

Ghoule i teraźniejszość

Dzięki niezapiętych opowieści z Hollywood, wielu potomków Słowian nie pamięta już wierzeń ich chwalebnych przodków. Obrazy straszliwych zmarłych przyjeżdżających na obiad z żywymi ludźmi są zastępowane obrazami eleganckich i arystokratycznych wampirów. Niestety niektórzy fani horroru wiedzą o dziełach wielkiego A. Puszkina, N. Gogola czy A. Tołstoja, którzy wciąż inspirują strach i bezsenne noce. Ghoule to żywy przykład popularnych przekonań, odzwierciedlony w nowoczesnej kulturze i światopoglądzie. Dlatego bardzo niefortunnie byłoby, gdybyśmy zapomnieli o straszliwych opowieściach naszych przodków i przestraszyli się wyglądem na ekranach wyrafinowanego nosferatu, narodzonego z fantazji zachodnich producentów.