192 Shares 6664 views

"Trzy ręce" – ikona Matki Bożej. Znaczenie i historia ikony

Droga życiowa obrońcy ortodoksji i ikoni-czci Jana Damascena nie była prosta. To dzięki nim historia pojawienia się takiego cudownego obrazu, gdy trzy ręce stały się znane. Ikona Matki Boskiej, której znaczenie dla świata prawosławnego nie może być pogardzane, od wieków pomagało wielu świeckim, którzy wierzyli, że ma trudności.


Leo Isaurus (cesarz bizantyjski) w 717 r. Zaczął ciężkie prześladowania tych, którzy czuli uświęcone przedmioty święte. W tym roku ikony zostały masowane i zniszczone, ich obrońcy torturowano i zabijano. Tylko poza terytorium bizantyjskim, a to w muzułmańskim Damaszek, święte obrazy nieustraszone czcigodny z powodu wstawiennictwa Mnicha Jana. W tym czasie służył jako doradca władcy miasta.

Ikona Trzech Rękach. Historia poprzedza jej wygląd

John Damaskin przez pewien czas nosił swoją dobrą misję, ale w pewnym momencie został oskarżony o zdradę państwa. Mężczyzna został pomordowany przed miejscowym kalifem. Cesarz nakazał odciąć prawą rękę, a następnie powiesić ją na głównym placu miasta, aby zastraszyć. Ku wieczorowi, gdy gniew władcy opadł, mnich prosił o wstawiennictwo, a po odciętej dłoni zamknął się w swojej prywatnej celi. Kto wiedział, że ta tragiczna chwila stanie się wstępnym warunkiem faktu, że świat zostanie zaprezentowany w tak niepowtarzalnym sanktuarium, jak Trzy Dłonie. Ikona Matki Bożej pomaga dzisiaj wielu cierpieniom na całym świecie.

Święty Święty oddał się modlitwom długim i płaczliwym przed twarzą Najświętszego Teotokosa. Włożył szczelinę do złącza i poprosił ją o uzdrowienie dłoni. W swoim delikatnym śnie, z dobrą nowiną, przyszła Pani i poinformowała go o uzdrawianiu ręki – od tej chwili musiała służyć Mu, aby oddać cześć Bogu.

Cud, który nadszedł

Po tym jak budził się mnich, poczuł pędzel i uznał, że nie jest zagrożona. Jan był niewiele dotykany i z głęboką wdzięcznością dla Niebiańskiej Panny, składając chwalebną i wdzięczną piosenkę o jej miłosierdzie. Nazywa się "cieszy się w Tobie, Błogosławionym, każdym stworzeniu". Później, w praktyce liturgicznej, zaczęli go używać jako znak liturgii poświęconej Bazyliowi Wielkiemu.

W jakiś sposób pozostawić pamięć o cudzie, co się stało, mnich na dole obrazu, przez które otrzymał leczenie, położył rękę ze srebra. W ten sposób powstały trzy ręce (ikona Matki Bożej).

Nieuchwytne drogi Boga

Uzdrowienie Johna szybko rozprzestrzeniło się w Damaszku. Khalifa jest cudem mądrości. Uświadomił sobie winę, poprosił świętego o przeprowadzenie spraw stanu, ale mnich postanowił poświęcić całą swą siłę służbie Bogu. Jan został dopuszczony do przejścia na emeryturę do Jerozolimy do Lavry z Sawy Uświęceni. Tam przyjął swoją samotność. Z nim został wzięty i ikona Troeruchitsa (zdjęcie Możesz zobaczyć w artykule).

Dalsze przeznaczenie niepowtarzalnego stworzenia

Cudowny obraz pozostawał w Jerozolimie aż do 13 wieku. Gdy klasztor został odwiedzony przez św. Sawy, ikona Troucicusa, pobłogosławiona przez arcybiskupa Serbii (historia jej wyglądu, do dziś osiągnięta) została przedstawiona zgodnie ze szczególną wolą Matki Bożej.

Podczas ottomańskich inwazji, a to już w XV w., Tak że drogocenny dar przetrwał zniszczenie, pobożni Serbowie całkowicie przeniósł go na opiekę nad królową niebieską. Najbardziej cenny obraz został położony na osiołku. Nikt nie poprowadził zwierzęcia do świętej góry Athos. Tam zatrzymał się u bram klasztoru Hilandar, który został założony w XIII wieku przez słynnego serbskiego władcę Stefana (Simeona). Mnisi przyjęli ten wielki dar od Boga. Trzej Dłonie (ikona Matki Bożej) zainstalowano na ołtarzu kościoła katedralnego. Od tamtej pory odbywa się jej coroczna procesja.

Bezwarunkowa wolę Pani

Kiedyś była taka sprawa. Po tym, jak hegumen dał duszę Bogu, braci nie mogli wybrać nowego rozdziału, nie było jednomyślności. Ich kłopoty nie były miłe dla Matki Bożej, a potem osobiście rozwiązała swój spór. Kiedy mnisi przyszli na poranną służbę, zobaczyli ikonę Troučuchic, opowieść Który nie przestaje zaskoczyć, był w miejscu higumenalnym zamiast ołtarza.

Mnisi przypisywały ten "cud" innemu tajnemu czynu. Przynieśli obraz z powrotem do swojego pierwotnego miejsca. Jednak w sytuacji powtórzonej, chociaż drzwi były zapieczętowane. Wkrótce wolę Pani objawia się przez znanego samowładcę klasztoru. Powiedział, że w swojej wizji powiedziała mu Matka Boża: aby nie brakowało rozbieżności między bracią, ona sama weźmie tę funkcję i będzie zarządzać klasztorem, a miejsce higumenalne zajmie jego ikonę.

Cuda są widoczne

To było od tej chwili do chwili obecnej, posłuszne woli królowej niebios, klasztor Hilandar nie wybiera specjalnego hegumenium. Tutaj zostaje potraktowany hieromonik-gubernator, szef klasztorny. Podczas służby jest zawsze blisko miejsca Hegumen, gdzie znajduje się Troeruchitsa. Ikona Matki Boskiej, której znaczenie jest wielkie dla wszystkich prawosławnych, przez wieki utrzymywało pokój i harmonię w murach klasztoru.

Brat wierzy: przy stosowaniu się do cudownego obrazu można błogosławić osobiście od Matki Bożej, która jest ich przełożonym Ojca Niebieskiego. Twarz jej nie raz broniła klasztoru Hilandar przed inwazjami zagranicznymi. Według zeznań Turków podczas wojen rosyjsko-tureckich, twarz klasztoru często wydawała się nieosiągalna dla broni i ludzi z tajemniczej żony. W ten sposób za każdym razem o swoim patronacie przypomniał Troeruchitsa. Znaczenie ikony klasztoru zawsze było niesamowite.

Jak to może pomóc?

Powtarzało się cud cudzołóża Troučuchic. Co pomaga Ta twarz? Przede wszystkim promuje gojenie się chorób rąk, nóg, oczu. Jeśli przeczytasz modlitwę poświęconą mu, będziesz tracić tęsknotę, apatię i smutne myśli. Wizerunek Matki Boskiej chroni rzemieślnika. On też daje siłę do pracy w domu. Ikona jest obchodzona dwa razy w roku: 28 czerwca, 11 lipca, a także w lipcu 12/25.

Jak chronią trzy ręce?

Z groźnego dobrego samopoczucia domu i wszystkich jego mieszkańców Troeruchitsa będzie chronić. Ikona Matki Bożej, której znaczenie ma przynieść ocalenie i łaskę dla ludzi, przyczynia się również do wzrostu samopoczucia. Modli się o prośby o uzdrowienie i uzdrowienie bliskich.

Latem 1889 r. W Kijowie szalbowała się gorączka tyfusu. Monk Jonasz, który zeszedł z historii jako założyciel klasztoru Świętej Trójcy na ul. Timiryazevskaya, postanowił służyć modlitwie przed cudownym obrazem. Tego samego dnia morze zatrzymało się.

W klasztorze nadal znajduje się unikalna lista Troučuchic. Już w ciągu 90 lat XX wieku relikwie Jonas zostały ponownie pochowane na terenie klasztoru. Według wierzących, pomogły one uzdrowić kobietę, która poprzednio miała palenie jej dłonią .

Znaczenie

Po dokładniejszej analizie ikony można zauważyć, że w centrum jest niemowlę Jezus Chrystus. On siedzi w ramionach Matki Bożej i jako błogosławieństwo prawą ręką każdego, kto przed nim. Pani wskazuje na niego jako drogę do zbawienia. Tradycyjnie tak przedstawia się ikona Troučuchic, co oznacza, co następuje: każdy ma otwarte okno na świat górski. Możemy się z nim bezpośrednio porozumieć, a według naszej wiary będziemy wynagradzani. Stąd przychodzi świadomość, że Hodegetria to nie tylko talizman czy urok.

Powstanie i szczególna szacunek unikalnego sanktuarium jako ważnego świadomego ducha jest ściśle związane z najbardziej skomplikowanym historycznym okresem chrześcijaństwa. Takie zjawisko jak ikonoklasy zaczęło się od faktu, że ludzie stają w obliczu zniekształconego zrozumienia sanktuariów. Obrazy zostały wyrwane z obrazów, farba została zeskrobana, a także czczona nie jako prototyp, ale tylko, jako ks. Pavel Florensky, "fizyczny powód".

Muszę przeczytać ikonę, ale dać moją miłość i uwierzyć, że idzie za osobą, która patrzy na osobę. Jeśli relacja do świętej twarzy jest odpowiednia, to przez niego również łaska tego, który jest pokazywany w farbach przez błogosławioną rękę ikonę-malarza. Przy takim napełnieniu wewnętrznym należy zbliżać się do takiego obrazu, co Trzech Ręki (ikona Matki Bożej), której znaczenia jest niezaprzeczalnie wspaniałe. Jego zadaniem jest doprowadzenie do wszystkich wszystkich osób: ręka Jana z Damaszku jest wiecznym świadectwem, że pod dowództwem i wskazówką Pani ci, którzy oddali się służbie Ojcu Niebieskiemu, mogą zbliżyć się.

Co jeszcze jest niepowtarzalne w tej ikonie?

Rękę ze srebra na obraz Pani zamknięto przez mnicha Johna Damascene. To gest jego wdzięczności za uzdrawianie odciętej szczotki podczas ikonoklasy. Od tego czasu wszystkie listy twarzy są wykonywane przy użyciu dołączonej ręki, która czasami jest przedstawiona jako trzecia ręka Dziewicy.

Jeśli masz jakiekolwiek trudności w jakiejkolwiek działalności, to tutaj jest pierwszym asystentem – ikoną Troeruchitsa. Co pomaga w obrazie? Oczywiście, Matka Boża sprzyja wszystkim zaangażowanym w roboty lub każdą ręczną pracę. Zanim jej twarz modli się o uzdrowienie, jeśli są choroby rąk, nóg. Ikona zachowuje i wzmacnia dobrobyt rodziny, chroni ludzi przed złymi myślami.

W Rosji Troeruchitsa stała się znana z 17 wieku, aw 1661 roku jej lista została przedstawiona jako szczególny dar dla Patriarchy Moskwy Nikon. Dzisiaj różne dzieła cudownej ikonki, pomagające ludziom w ich petycjach, są rozpowszechniane w całym kraju. W Moskwie słynna lista wizerunku Najświętszej Marii Panny znajduje się w kościele Wniebowstąpienia Taganka.

Prawosławna czci dla ikony Trzech Ręki, a według ich wiary otrzymują od czystych, bogatych i wielkich miłosierdzia. Wyróżnione listy obrazów można było znaleźć w wielu świątyniach: Trehsvyatitelskom, Simeonovsky i Borisoglebsky w Tver, w klasztorze Trinitów im. Shenkurskiego w Diecezji Arkhangelsk, w klasztorze im. Żomen Sukhotinskich Diecezji Tambow we wsiach. Diecezja Sazhin z Permu i gdzie indziej.