96 Shares 7217 views

Veles – starożytny urok słowiański: historia, cechy i znaczenie

Starożytna kultura słowiańska interesuje współczesnych ludzi nie na próżno: zrozumieć, co żyli przodkowie (nawet bardzo odległe) oznacza pełne poznanie siebie. W przypadku zwyczajów narodu słowiańskiego zadanie staje się tak zabawne, jak to tylko możliwe: unikalne normy stylu życia starożytnych pogan potrafią zmienić pojęcie życia rosyjskiego.

Amulety słowiańskie

Podobnie jak łacińskie amulety, słowiańskie amulety musiały chronić właściciela przed różnego rodzaju kłopotami, kłopotami, a nawet niebezpieczeństwami. Niemniej jednak wartość amuletu nie może być równa wartości amuletu, ponieważ ta ostatnia powinna nie tylko chronić osobę przed negatywnym wpływem świata, ale również zwiększyć pozytywny wpływ, wielokrotnie dobierając dobro. Oberegi, jak słyszysz z imienia, służą właścicielowi jako tarczę i nie pozwalają złemu wniknąć w życie osoby.

Rodzaje slawistycznych amuletów

Były produkowane amulety na różne sposoby: niektóre były pochodzenia naturalnego, inne były sztucznie stworzone. Podczas gdy w pierwszym przypadku materiał został zabrany z natury, bez jakiejkolwiek manipulacji, ten został stworzony przez samego człowieka i mówił w specjalnym rytuale.

Różnorodność slawistycznych uroków zdumiewa. Wszystkie one różnią się w sferze aktywności: niektóre mają na celu ochronę przed pewnym rodzajem nieszczęścia – chorobami, porażkami w pracy, atakami dzikich zwierząt lub wpływem sił nadprzyrodzonych. Inne, szersze spektrum działania, mogą chronić osobę przed różnego rodzaju nieszczęściami. Takie amulety zostały uświęcone przez kapłanów kilku potężnych bogów. Należą do nich bóg Veles.

Pogański Bóg Velez

To bóstwo uważane było za drugie z najważniejszych wśród wszystkich bohaterów słowiańskich, po drugie tylko dla Peruna – boga grzmotu, uosobienia Słońca. Mighty Veles był odpowiedzialny za bydło, zwierzęta i bogactwo. Mógł kontrolować elementy i wpływać na pogodę. Słowianie przyznał mu najcenniejszy metal – złoto i uważał, że oddadzą mu święty obowiązek. Dlatego urok Velesa był jednym z najważniejszych i potężnych wśród całej różnorodności talizmanów słowiańskich.

Willem Charm: Znaczenie

Działanie amuletu uwarunkowane jest charakterem potężnego boga: bronił właściciela tą samą siłą, którą zrobiłby sam Veles. Strażnik chronił człowieka przed wpływami fizycznymi i magicznymi, ujawniając we właściwym czasie jego tajne rezerwy i talenty. Pomoc takiego talizmanu była szczególnie ważna dla kupców, podróżnych i żołnierzy, ponieważ były one w ruchu, co zwiększa ryzyko i zagrożenia.

Symbol Velesa

Jak każdy inny pogański Bóg, Veles ma swój własny symbol. Jak dowodząc mocy idola, ten znak pokazuje wieczny ruch z ciemności na światło, a dokładniej z Bogini Nocy – do Bogini Dnia. Symbol reprezentuje połączenie dwóch niezgodnych na pierwszy rzut oka, jednocześnie pokazując, że jeden bez drugiego nie może istnieć. Znak Velesa nazywany jest znakiem przesilenia, gwiazdą Velesa, lub w sanskrycie, swastyka. Jest to najmocniejszy amulet słowiański: Veles zawsze pomaga tym, którzy tego potrzebują.

Rodzaje gwiazdy Veles

Znak przesilenia może mieć dwa typy:

1) Posolon. Jest to nazwa symbolu, którego górny promień ma kierunek ruchu wskazówek zegara. Jest to bieg w kierunku światła, słońca, czystych bogów i jasnego obrazu życia.

2) Naprzeciw. Górny promień tego oznaczenia jest skierowany przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Reprezentuje widok na ciemność i siłę Bogini Nocy, a także wskazuje na złe intencje.

Znakiem przesilenia na piersi jest znak, że Veles strzeże człowieka. Opiekun w postaci takiego symbolu ma ogromny wpływ, jeśli są wykonywane przez profesjonalnych magów. Oprócz gwiazdy, Veles otrzymuje również znak w postaci strzałki – przecież mocne bóstwo było odpowiedzialne nie tylko za materialne bogactwo, ale także na dobre polowanie na dzikie i niebezpieczne zwierzęta. Często jest urok w formie odwróconego "A" – nie pomaga stracić odwagi i zawsze osiągać swój cel.

Materiał do produkcji obecnych amuletów Velesa

Od czasów starożytnych uważano, że amulety wykonane są z naturalnych materiałów. Należą do nich drewno, kamień lub zwykła tkanina – bawełna, wełna, bielizna. Najprostszym rodzajem amuleta jest hafty – dlatego powszechnym materiałem do produkcji są nici. W tym przypadku istotna jest ważność koloru i dokładności rysunku. "Uszczelka Velesa" często była wykonana z kości nieżyjącego już niedźwiedzia.

W czasach szybkiego rozwoju amulet przemysłu metalowego zaczął rzucać od srebra. Tak więc talizmany Veles nabrały kolejnego ważnego stanu: obecności srebrzystego odcienia. Obecnie najlepiej kupowany amulet jest wykonany z metalu dokładnie tego odcienia.

Pomimo różnorodności symboli nieodłącznych od jednego z najbardziej znaczących bogów pogańskich, główny strażnik Velesa nadal jest pieczęcią w formie łapy niedźwiedzia.

Strażnik "pieczęci Velesa" – łapa niedźwiedzia

Przed zaakceptowaniem szczegółowego opisu najpotężniejszego amuletu niedźwiedzia trzeba dokładnie zrozumieć rolę gigantycznego drapieżnika w świecie starożytnych Słowian. Niedźwiedź zawsze uważany był za święte zwierzę, a jego wizerunek został przyporządkowany do najpotężniejszych bogów: znanego czytelnika Velesa, Svaroga – boga ognia, a Peruna – analogii greckiego Zeusa. Starożytni Słowianie wierzyli, że każdy z bożków może osiedlić się na zwierzętach iw tej formie, aby wyglądać na człowieka, a "naczyniem" dla nich był niedźwiedź.

Ciekawe, że to straszne zwierzę jest symbolem Rosji. I prawdą jest, że niedźwiedź to moc, siła, mądrość i nieposłuszeństwo. Cała rosyjska postać urzeczywistnia się w tym wspaniałym kreacji, a współczesni ludzie wraz z poganami wierzą w jego moc.

Charakter "pieczęci Velesa"

Opiekun, uosabiający nie tylko potężne zwierzę, ale także majestatyczny Bóg, a priori ma silny wpływ na dumnego właściciela talizmanu. Jednak znaczenie drukowania można interpretować na różne sposoby. Pierwszy rzut odnosi się bezpośrednio do niedźwiedzia. Uważa się, że nosiciel amuletu staje się właścicielem naprawdę nieprzyjemnej siły, wytrzymałości, wytrwałości, odwagi. Ponadto talizman chroni osobę przed wszelkimi chorobami i przeciwnościami, a także z atakiem drapieżników.

Inna wersja jest wyjaśniona przez charakter, który sam Veles ma. Urok w tym przypadku przyciąga okaziciela bogactwa, otwiera dla niego nową mądrość, wzmacnia jego zdolności twórcze. Ponadto Słowianie wierzyli, że ten bóg jest tak potężny, że wszystkie duchy niższego szczebla służą mu: dom, wszy, stodoła i inne. Tak więc, amulet dostaje ich pomoc i siłę.

Prawdziwy sens straży "łapy niedźwiedzia" objaśniają oba pomysły – i jasne jest, dlaczego Słowianie uważali to za konieczność w życiu codziennym.

Jak uaktywnić druk Velesa

Pomimo ogromnej siły i olbrzymiego wpływu na niedźwiedzią łapę, Veles musi zwracać uwagę na straży – w tym celu należy ją aktywować. Zrób to lepiej w środę. Ponieważ Veles jest pogańskim bóstwem, ma dobre nastawienie do tych, którzy przynoszą mu prezenty lub traktuje. Należy zauważyć, że chciwość jest automatycznym niechęcią do wyższych sił, prezenty powinny być w obfitości.

Lepiej jest przeprowadzić poprawną aktywację bliżej nocy w cichym miejscu. Idealnym rozwiązaniem jest las iglasty. Osoba, która liczy na pomoc wielkiego boga, musisz znaleźć skromny kikut lub drzewo, na które można umieścić urok. Po utworzeniu idealnego miejsca należy czuć się jak najprzyjemniej. Umieszczenie amuletu na wybranym miejscu i umieszczenie pojemnika obok dobrego piwa lub kwaśny należy rozpocząć zanurzenie w stanie podobnym do transu.

Pomóż na relaks i dostrojenie się we właściwy sposób pomogą Ci głęboko oddychać, dbać o każdy dźwięk otaczającego świata, garść ziemi zabieranej w dłoń i szczerą wiarę w moc Velesa. Podczas rytuału musisz mentalnie zwrócić się do patrona i poprosić o jego pomoc. Kropla nieufności nie przyniesie żadnych starań – Bóg będzie się obraził i nie będzie słuchał czegokolwiek. Po tym wszystkim, powinieneś podziękować duchowi Velesa i wlać piwo lub kvas do ziemi.

Co składa się z duszy rosyjskiej

Rosyjski charakter jest połączeniem wielu czynników historycznych. Jedną z głównych ról odgrywa kultura słowiańska – setki pogańskich zwyczajów zostały zachowane w codziennym życiu Rosjan do dnia dzisiejszego. Ważną rolę w codziennym życiu odgrywa wiara. Bóg Veles, którego opiekun jest w stanie wywierać ogromny wpływ na właściciela, potwierdza to: ludzie wciąż proszą o jego pomoc i patronaturę.