630 Shares 8691 views

Wystąpienia publiczne – Porady

Kiedy ja szukałem materiałów dotyczących tej sprawy, udało mi się znaleźć tylko rozproszone informacje na temat konkretnych zagadnień.
Większość z nich była o przezwyciężaniu strachu i tym podobne, co jest dość daleko odbiega od istoty problemu i trochę stosowane w praktyce.
Oto linki do najbardziej udanych z nich:

 • 10 porad od Donalda Trumpa, jak mówić przed publicznością
 • Propozycje poprawy dykcji: http://technics-speech.ru/sovet.html
 • Doradztwo w zakresie struktury mowy i przygotowanie mowy

Jednak niektóre fundamentalne i kompleksowy przewodnik nie mogłem znaleźć (przynajmniej w języku rosyjskim).
Więc postanowiłem przedstawić uogólnienie mój mały, ale jest to pozytywne doświadczenia z wystąpień publicznych.

Jesteśmy na kartce papieru na karcie, która jest lepiej

Zacznijmy od celu, ale najważniejszą rzeczą.

Na pewno widzieliście występy polityków, który odczytał mowę z papierem (często z dużym formacie A4). Wielu rosyjskich polityków zrobić dokładnie przykład – Władimira Putina. Jak interesująca jest wydajność? Ile informacji od niego został przełożony w swoim umyśle.
Dla większości ludzi, takie stwierdzenie jest bardzo nudny, a prawie żadna z powyższych nie jest pamiętany.

Ulepszona wersja tego podejścia: zastąpić jeden duży arkusz zestaw małych kart z papieru budowy. Wielu polityków USA podjęły go do użytku, przykład – Barack Abama. Istnieje wiele zalet:

 • łatwy w obsłudze
 • Karty są dość mały (mieści się w dłoni), dzięki czemu słuchacze mogą nawet nie zauważyć, że uciekają się do ich pomocy, to przynajmniej nie będzie tak oczywiste jak w przypadku czytania mowy z dużym papierze
 • na każdej karcie tylko informacje na temat konkretnej części mowy i nic więcej – łatwiej jest skupić

Dobrym poprawa. Ale to nie jest to, czego potrzebujemy.

Głównym celem każdej wypowiedzi – jest przekazanie pomysł. Aby to zrobić, dać widzom maksymalną ilość użytecznych informacji dla przynajmniej wyznaczonym czasie, to w najbardziej wygodny dla formy percepcji.

Należy dokładnie wiedzieć, co powiedzieć, każde zdanie, każde zdanie, każdą intonację. Należy szlifowane jak ostrze noża. Kiedy mężczyzna mówi, bez pomocy wskazówek (papier, karton, etc.), nie ma wątpliwości co do jego kompetencji, a także, że wyrażone myśli pochodzą od niego, ale ten kontakt z publicznością przez chwilę nie jest przerwany , Twoja głowa powinna być nie tylko główny pomysł lub jakaś myśl w głowie (nie na papierze), powinny być wszystkie działania od początku do końca wszystkich najdrobniejszych szczegółów.

Dlatego swoje oświadczenie trzeba pamiętać o sercu, jak wiersz. A wiersz trzeba powiedzieć to ekspresyjnie iz prawej tonie w odpowiednim czasie.

Wystąpienie do pisania

Zawsze należy pamiętać, że mowy nie musi być skomplikowane, powinna być absolutnie jasne dla niewtajemniczonych słuchacza jako takich jest zdecydowana większość. Nawet jeśli robi raport w wąskim kręgu specjalistów, nie powinniśmy zakładać, (chyba, że nie wiem tego na pewno), że publiczności znanego z przedmiotem swojej wypowiedzi. Twoje przemówienie powinno być dokładnie tak trudne, jak gdybyś powiedział jej w kolejce do mleka.

Początkowo należy napisać przynajmniej połowę więcej niż jest wymagane, a następnie pozostawić tylko najlepsze pomysły i najbardziej pamiętnych wyrażeń i metafor.

 • Jako ogólne zalecenia w sprawie struktury (plan) w swoim wystąpieniu może zaoferować następujące:
 • Wprowadzenie (4 minuty): Opowiedz nam o korzyści, jakie zapewnia studentom z przedmiotem prezentacji.
 • Główne składniki (10 – 11 minut): Opowiedz nam o tym, co się dzieje i jak (nie działa).
 • Na zakończenie (3 – 4 minuty), można powiedzieć o osiągnięciach i perspektywach (Rainbow).

czas trwania

Twoja mowa powinna trwać 14 – 18 minut.

Więcej – stracisz uwagę słuchaczy. Co ciekawe rzeczy nie powiedział, ludzie nie będą w stanie je zapamiętać i nadal słuchać jak dokładnie jak wcześniej. Ponadto w tym czasie mogą gromadzić pytania i ich odpowiedzi będą pobudzać uczniów więcej niż nabycia nowych informacji.

Jeśli mowa jest niższa niż w podanym zakresie, może być uznane za zbyt krótki.

Potrzeba próby

Wyobraźmy sobie film, gdzie aktorzy przerwać frazy w najbardziej nieodpowiednich miejscach, aby pamiętać, co powiedzieć, od czasu do czasu spojrzeć na kawałku papieru z tekstem pisanym, powiedzmy, nie patrząc w kamerę, a bez odpowiedniej intonacji. Jaką wrażenie zostawić ten film? Jak długo będzie go obejrzeć?

W swej istocie, głośniki mogą być porównywane z działaniem aktorów na scenie.
Jednak wielu głośników o wiele bardziej jak gra aktorów w powyższym przykładzie.

Dlaczego więc tak wiele razy aktorzy powtarzają tę samą scenę, a sportowcy nieskończoność wypracować kombinację? Po pierwsze, fakt, że można powtarzać kilkanaście razy, przesunięty w pamięci na poziomie odruchów. I powtórz to jeszcze raz będzie wymagać od Ciebie minimum wysiłku. Po drugie, można zobaczyć siebie z zewnątrz (korzyści z nowoczesnych środków technicznych mogą łatwo nagrać audio i wideo), do analizy i określenia słabych punktów, a następnie pracować je. Ale co najważniejsze, twój prawdziwy adres już przestaje być wyzwaniem, lub wykorzystać, będzie wracać i po prostu robić to, co znowu zrobił sto razy. Nudne i proste.

Ważne jest, aby pamiętać, że w rzeczywistości wszystko dzieje się tak dobra, jak w najlepszych swoich prób.
Z różnych powodów, druga sytuacja, to nitowane do wiadomości ludzi, a więc, że coś zostanie zapomniane, co mówisz, nie tak wymownie, jak chcielibyśmy.
Ale w ogóle, wasza mowa będzie o tym samym jako średniej jakości próby.

dykcja

Twój głos powinien być głośno, zrównoważony, spokojny. Tutaj – lepiej głośniej niż cichy.

Należy wyraźnie wymawia każde słowo, w tym rozwiązaniu. W ogóle, twoja mowa nie powinno być szybkie. Jest lepiej – wolniej niż to konieczne, a nie szybciej.
Ale ważne jest, aby nie wstrzymywać między zdaniami, w ogóle, tylko między akapitami. Więc wyraźnie dzielić się pomysłami i przekazać każdy z nich jako całości, bez przerywania.

Jeśli masz problemy z wymową poszczególnych słów (ty shipilyavite, Kortava lub jąkanie), który kraty na ucho, to jednak nie śmiertelne. Przygotowując mowę, spróbuj zastąpić (w miarę możliwości) wymówienia słowo dla ciebie z zapalniczki.

czas

Jeśli masz możliwość wpływania na czas początku swojej wypowiedzi, byłoby głupotą nie obrócić tę sytuację na swoją korzyść.

Najlepszy czas, aby mówić – rano od 9 do 10 godzin i godziny natychmiast po przerwie obiadowej. W tym czasie ludzie pełni energii iw dobrym nastroju. Są gotowi połknąć wszystko, co im zaoferować.

Najgorszy czas, aby mówić – to tuż przed przerwą na lunch lub wcześnie rano od 7 do 8 godzin. Wszystkie myśli ludzi o ich głodu, a także o zbliżającej się kolacji, albo jeszcze nie obudziła. A czego nie powie, nawet jeśli nie na rękach do skutku, to jest to, co jedli na śniadanie lub obiad, zostawić im dużo więcej doświadczenia.

W tym przypadku można użyć następujące techniki …
Przed mowy powiedzieć coś w stylu: „Postaram się być krótkie (oops), tak aby wszyscy mogli jak najszybciej zjeść kolację.” Ty to nazywasz przychylność opinii publicznej, takich jak: „Jesteśmy z niego (ją) na tej samej fali” Ponadto, należy rozważyć następujące 3,5 minuty (rzadko więcej), który podałeś. Po zakończeniu możemy powiedzieć: „Jeszcze raz dziękuję za uwagę, a teraz wreszcie możemy jeść.” Jest mało prawdopodobne, że ktoś będzie pamiętał to, co powiedziano, ale można zostawić dobre wrażenie, co nie jest złe, biorąc pod uwagę trudną sytuację, w której działał.

Na szczególną uwagę zasługuje występ na koniec dnia. Jest to ryzyko, ale ryzyko jest uzasadnione, ponieważ masz szansę na trafienie w dziesiątkę. ludzi myśli w tym momencie są w przybliżeniu: „Cóż, wszystko jest w lewo, aby go słuchać, a wszystko – wolność!”. Ie wielu z nich będzie w dobrym nastroju. Poza tym, ludzie są tak skonstruowany, że najlepiej jest odłożyć pamięć o tym, co zostało powiedziane w zeszłym. Tak, można się spodziewać, że to, co mówisz na długo pozostanie w ich umysłach i nie zostaną ubite przez coś innego.

Ale prawdopodobieństwo awarii jest dość wysoka. Ta opcja może być wskazane, na przykład, gdy są (bardzo) dobrze przygotowane ich wydajność i dokładnie wiedzieć, co czeka na niego, i chcą usłyszeć.

przemówienie

Podczas swojego przemówienia powinny stać w tym samym miejscu. Nie jest konieczne, aby przejść z jednej strony na drugą. Ale nie czuję się trochę sztywności OD CZASU DO CZASU należy zmienić pozycję ciała, bez zwracania uwagi:

 • obróć głowę lub ciało
 • produkować kołysząc się na piętach z skarpetek
 • przeniesienie ciężaru z jednej nogi druga

Wszystkie ruchy powinny być spokojne i gładka, bez żadnych ceregieli. pozycja ręka nie ma znaczenia, ale najlepiej, jeśli są one wiszące swobodnie w dół.

Kiedy mówisz, twoje oczy nie powinny być skierowane w pustkę. Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością, ponieważ jest to dla niej mówisz, to jest wskaźnik sukcesu, to jest twój cel. Od czasu do czasu, rozejrzyj się na publiczność, obserwować reakcję publiczności. Jeśli ktoś nie słucha ciebie, przestać patrzeć na tego człowieka. Najprawdopodobniej wkrótce zauważył. Nie mają wiele nerwów w takiej sytuacji, aby kontynuować otwarcie ignorowane, a ludzie zaczną słuchać.

WAŻNE !!!
Natychmiast po zakończeniu swojej wypowiedzi, podziękować publiczności za ich uwagę. W ten sposób można pokazać szacunek, nazywając przychylność, która może objawiać się w aplauz (bez względu na to, ile faktycznie dobrze się mowy). A następnie (ponownie bardzo grzecznie) zadawać pytania poprosisz, na przykład: „Jeśli masz jakieś pytania, będę zadowolony (a), aby je odebrać.”

Widzowie strat

Co jeśli uwaga publiczności jest stracone? Aby określić, że nie słuchasz – jest prosta: około połowa studentów

 • nie wyglądasz
 • Rozmawiają ze sobą
 • zaangażowany w jakiejś własnej rzeczy

Przyczyną tego może być wiele, a niekoniecznie twoja wina.

Zwraca uwagę publiczności jest bardzo trudne, prawie niemożliwe. I próbując to zrobić ryzykujesz powodując jeszcze większy protest i podrażnienie. Najbardziej niezawodnym rozwiązaniem jest, aby szybko zakończyć swoje przemówienie. Tak więc, można przestać niepokoić przedmiotem publicznej, że (a) nie jest interesująca.

Ale nawet tak pozornie śmiertelne odwrócenie nie oznacza niepowodzenie wydajności.

werdykt

Werdykt o swoim wystąpieniu częściej niż będziesz wiedzieć natychmiast.

Jeżeli po swoim wystąpieniu można zjeść (bez względu: wyjaśnienia lub korekty), Bravo! Słuchałeś. Jeśli pytania w przeważającej części określony, następnie wykonywany lub tylko minimalna zadanie, ale maksymalna zadanie: Jesteś zainteresowany publiczności, co najmniej, jego poszczególnych przedstawicieli. Ludzie chcą wiedzieć więcej o tym, co powiedział.

Jeśli pytanie nie jest obecny, są 2 opcje:

 • Twoje wystąpienie było jasne, ale nie interesuje publiczność (jest to jednak sukces).
 • Mowę z jakiegoś powodu nie było jasne.

W pierwszym przypadku jest to bardzo prawdopodobne, że niektórzy z moich kolegów będzie dziękuję i świętować swoją wydajność. Jeśli tak nie jest, to, niestety, bardzo prawdopodobne swoją wydajność można uznać za porażkę.

przygotowanie pytania

Twoja wydajność jest najlepiej reprezentowany w formie dialogu. A zatem wasza mowa – to tylko podkład, zaproszenie do dialogu. Jeśli temat jest jak na widowni, i wykazały swoje kompetencje, słuchacz będzie chciał zapytać o coś innego.

Ten krok jest porównywalny do dwóch ostatnich rund w boksie zawodowym, udanym występie które przewyższają nieestetyczny wygląd w ciągu ostatnich ośmiu. W ten sposób odpowiedzieć na pytania bezpośrednio zainteresowani słuchacze będą mieli wrażenie swoim wystąpieniu. Dlatego trzeba poznać i zrozumieć przedmiot swej mowy bardzo dobrze. Twoja wiedza powinna być znacznie szersza niż wymienione w raporcie. Jeśli nie, być może nie są wystarczająco kompetentny, i nie powinien działać.

Lista możliwych pytań należy przygotować z wyprzedzeniem. I przygotować odpowiedzi do nich. Ale są zadawane pytania i nie są zawarte w niniejszym wykazie, tutaj w trakcie wprowadzania wiedzy. Ponadto, można zadawać pytania, odpowiedzi, do której nie wiem. Jeśli badał ten temat, jest to możliwe tylko wtedy, gdy pytanie jest poza zakresem raportu. Na ten temat i warto powiedzieć, dobrze, jeśli można określić źródło informacji, gdzie dana osoba (prawdopodobnie) będzie w stanie znaleźć odpowiedź.

wygląd

Aha, i wreszcie … co się ubrać?
Najważniejszą rzeczą jest to, że czujesz się komfortowo i znane jako podstawowe kryterium oceny – to jest to, co mówisz i jak to powiedzieć. Nic nie powinno odwracać się od tego, wszystko inne jest drugorzędne. Lepiej wyrzucić wszystkie możliwe siły do głównego zadania, więc zarabiać maksymalną liczbę punktów. Ie Jeśli zwykle noszą dżinsy i T-shirt, ustawy również najlepszy w dżinsy i T-shirt.

Ale jeśli z jakiegoś powodu trzeba trzymać się pewnego stylu odzieży, nie zna ciebie? Na przykład, zwykle nosić dżinsy i t-shirt, ale mowy powinny być w garniturze i pod krawatem. Mogę doradzić następujących …
Tuż przed mowy spędzić jeden dzień na sobie buty, dżinsy i koszulę z podwiniętymi rękawami (zamiast koszulek). Następnego dnia, wymień jeansowe spodnie. Następnie dodać kurtkę tutaj. W dniu wykonania tylko dodać do tego ustawienia remisu.

Myślę, że przesłanie jest jasne. W czasie mówienia te ubrania będą znane do Ciebie. Nie będzie musiał myśleć: „Jak wyglądam w tej sukience?” I ten pomysł nie będzie cię rozpraszać z głównym swojej wypowiedzi.

Powyższe wskazówki pomogą Ci zrobić bardzo dobre osiągi (zbliżony do ideału). Jak dobrze, tylko to zależy od tego ile czasu płacisz za jego przygotowanie i otshlifovki jako dobre osiągi (jak wszystkie dobre rzeczy), wymaga czasu i wysiłku.