420 Shares 9852 views

Metody wczesnego rozwoju dziecka: przegląd istniejących systemów

Wiele matek nawet zanim dziecko w świat myśli o jego dalszego rozwoju. Co trzeba zrobić, aby dziecko wzrosła mądry i dociekliwy? Jak rozwijać możliwości nieodłączne w każdym malutkie człowieka? Co zrobić z dzieckiem w pierwszym roku życia? Odpowiedzi na te pytania dostarczają nowoczesnych metod wczesnego rozwoju dzieci. Który z nich wybrać? To ty sam zdecydować, po przeczytaniu tego artykułu.


1. Metoda Montessori

Według Marii Montessori, rozwój malucha powinny opierać się na dwóch zasadach: gry uczenia się i samodzielności dziecka. Bez indywidualnego podejścia do zastosowania tej metody nie będą działać. Każde dziecko jest wyjątkowe i musi być brane pod uwagę. Dzieciak będzie wybrać odpowiedni dla siebie zawód, wystarczy stworzyć rozwijającym się środowisku dla niego. błędy dziecka nie powinny być korygowane, by zrobił to sam. Mama powinna po prostu delikatnie poprowadzić cały proces, ale w żadnym wypadku nie uczyć okruchy. Co czyni tę metodę wczesnego rozwoju dziecka? Skupia się przede wszystkim na poprawie:

– uwaga;

– Pamięć;

– logiczne i twórcze myślenie ;

– mowy;

– ruchliwość;

– wyobraźnia.

2. Metoda Nikitin

Ta technika wczesnego rozwoju dziecka sugeruje, że dziecko nie musi robić nic, aby zmusić. Komunikacja z rodzicami dziecka powinny być budowane w formie współpracy. Mama i tata właśnie poprosił właściwym kierunku, ale nie starają się nauczyć dziecko dookoła jak najszybciej. Ważne jest również, aby stworzyć tak zwane „forward looking” warunki. Na przykład, jeśli dziecko jest po prostu staramy się wypowiedzieć jego pierwsze słowa powinny być do nabycia ABC (plastik lub magnetyczny) dla niego, jak również zestaw liczb (jako magnetyczny lub w postaci kostek). Należy zauważyć, że obecnie system ten cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Na przykład w Japonii jest to podstawowa technika we wszystkich przedszkolach.

3. Sposób Dolman

„Bity informacji” – tak nazywa się karty Glen Doman opracowane przez niego. To właśnie do nich na podstawie jego metoda wczesnego rozwoju dziecka. Co jest jego istotą? Dziecko może być od urodzenia, aby pokazać karty z różnych obrazów. Może to być zwierzęta, sprzęt gospodarstwa domowego, zjawiska naturalne, szczegóły ubrania, nawet do tego stopnia, rozliczeniowej i słowa pisanego. Lekcja trwa tylko kilka sekund, ale powtarza się kilka razy dziennie.

4. Waldorf edukacja

Ta technika wczesnego rozwoju dziecka Główny nacisk kładzie się na duchowej i estetycznej składnikiem osobowości, ale nie inteligencji. Jeśli pracujesz na tym systemie, trzeba zaangażować modelowania dziecka, rzemiosła, grać na różnych instrumentach, umieścić swoje mini-spektakle, obserwować przyrodę. Przy okazji, aby nauczyć dziecko czytać, ta technika nie jest zalecane przed odwraca 12 lat! Ważną rolę w uczeniu się odgrywać reprezentację wizualną. System ten ma wiele wrogów. Po pierwsze, nie miała zwrócić uwagę na rozwój logiki i myślenia. Po drugie, w pewnym sensie, technika ta ma na celu stworzenie idealnych warunków, które są dalekie od rzeczywistości. I po trzecie, rozwój dziecka znacznie zahamowana. Jednak program ten jest w stanie pomóc tym, których dziecko jest nadpobudliwe i agresywne.

5. Sposób Zaitseva

Ta metoda wczesnego rozwoju dziecka na pierwszy plan przynosi nauka czytania. Zajęcia odbywają się zawsze w formie gry. Dzieci ze śpiewu, klaszcząc w dłonie i są stale w ruchu. Podstawą systemu – tzw „przechowywanie”. Ta kombinacja spółgłoskę i samogłosek dźwięki, które są rozmieszczone w parach. Dlatego dziecko szkoła który jest zapisany w tym programie będzie musiał zacząć wszystko od nowa – do strawienia list, a dopiero potem sylaby.