853 Shares 9190 views

"Kiedy rak na górze gwizdek": znaczenie, synonim i przykłady użycia frazeologii

Jeśli ktoś zostanie poproszony o zrobienie czegoś, czego nie chce lub nie może zrobić fizycznie, pytanie: "Kiedy to wszystko się zdarzy?" – on może odpowiedzieć: "Kiedy rak na górze gwizdek." Dzisiaj przeanalizujemy znaczenie wyrażenia.

Dokładna analiza wizerunku raka

Kiedy człowiek używa "raka", "góry" i "gwizdka" w jednym zdaniu, wyraża w ten sposób stosunek do pewnego zdarzenia, co jego zdaniem jest mało prawdopodobne – jak zwykle mówią, kiedy chcą wygładzić naroża. Prawdę mówiąc, prawdopodobieństwo, że rak wspina się na górę, wpuści pazur do ust i gwizd do pełnej mocy płuc nie jest taki mały, taka możliwość nie jest nawet teoretycznie możliwa. Innymi słowy, jeśli zapytasz: "A kiedy rak na górze gwiżdży?" – odpowiedź brzmi: "Nigdy!" A to jest najbliżej sensu przysłowia lub frazeologii. Rak nie może gwizdnąć z trzech powodów:

  1. On nie ma płuc.
  2. Nie ma palców, aby gwizdać głośno, zaburzając umysły, serca i uszy.
  3. Ze względu na cechy anatomiczne rak nie wspina się na górę.

A jeśli ktoś zapyta z całą powagą: "A kiedy rak na górze gwizdek?" – spójrz na niego zdziwiony.

Dane z dziedziny zoologicznej mówią: niektóre nowotwory mogą wytwarzać dźwięki podobne do gwizdków, ale takie działania mają z zasady w wodzie, a zwierzęta wykorzystują w tym celu swoje pazury. W stabilnej ekspresji rak komplikuje zadanie niemożliwością. Tak, a poza tym nie jest to szczególny rodzaj raków, ale rzeka. Jest oczywiste, że ten ostatni nie może wykonywać takich sztuczek, a ogólnie rzecz biorąc, istota jest prosta, jeśli nie pierwotna, bez specjalnych znaków o charakterze twórczym lub nadzwyczajnym.

Wyrazisty ton i przykład

W przyzwoitym społeczeństwie – w wydarzeniu społecznym – człowiek nie będzie w stanie używać słowa "kiedy rak na górze gwizdek", jest zbyt niegrzeczny i pokorny. Ale sytuacja zmienia się, gdy dwaj przyjaciele mówią o piłce nożnej, a jeden z drugich pyta:

– Kiedy Rosja pokona Brazylię z wynikiem 5: 0?

– Wiesz, frazeologia "raka na górskich gwizdkach"? To wtedy, gdy stawonogi gwizdają w pełnej mocy swoich płuc, czego nie ma, poczekaj na zwycięstwo naszego zespołu nad Brazylią.

Nawet taki żart: Rosja powinna zostać mistrzem świata w piłce nożnej, Brazylijczycy powinni zostać mistrzem świata hokeja. Od tamtej pory równowaga sił w światowej piłce nożnej zmieniła się nieco, teraz ton jest ustalany przez Niemców i Hiszpanów, ale żart nadal ma znaczenie.

Synonim

Wydaje się, że gwizdek raka i deszczu są zjawiskami, które mają inny stopień prawdopodobieństwa. Gówstwo zwierzęcia jest zasadniczo niemożliwe, a deszcz jest prawdopodobnie w dowolnym dniu tygodnia. Ale wyrażenie o raku, którego uważnie obserwujemy, i frazeologia "po deszczu w czwartek" są synonimami.

Jeśli nie wiemy dokładniej, gdzie pojawiło się wyrażenie o raku, to jest pewność, że w czwartek padnie deszcz. Wiadomo, że Słowianie nie zawsze byli chrześcijanami, zanim oddawali cześć Bogu, że czcili wielu bogów. Czwartek był dzień Peruna. Najwyższy bóg starożytnych Słowian wysłał modlitwy, że da ziemię deszcz. Niełatwo jest zrozumieć, że Bóg, ponieważ jest bardzo zajęty, często nie słyszał ludzi. Pogaństwo stało się reliktem i historią, a przysłowie pozostawało opisywać nierealistyczne nadzieje. Jest to historia frazeologii "po deszczu w czwartek".

Przykład rosyjskiej frazeologii z Hollywood

Chodzi o 1996 komedii "Lucky Gilmore". Główny bohater miał marzenie – stać się hokejowym piłkarzem, ale skoro nie potrafił łyżwiarstwie, to nie powinno być pożądane pragnienie spełnienia. Miał jednak świetne uderzenie. A potem nastąpiło nieszczęście – dom babci sprzedawany jest za długi. Szczęśliwy, który pracował wtedy, nie pracował, potrzebował stabilnego dochodu i odkrył golfa.

Dalej znana jest opozycja dobra i zła. Szczęśliwy ma zaprzysiężonego wroga. Przed finałem, Happy mówi złoczyńcom, że ta bitwa go wygra, a wróg mu odpowie: "Tak, po deszczu w czwartek". Oczywiście, dobre podbite zło. Szczęśliwy dołączył do szeregu "Kopciuszka". Wszystko było wspaniałe. Takie filmy nie mają intrygi, najważniejszą rzeczą jest proces wznoszenia się na szczyt. To on przyciąga widownię i humor Adama Sandlera.

Więc rozważaliśmy frazeologię "kiedy rak na górze gwizdek." Nikt już nie ma wątpliwości co do jego znaczenia i nie budzi wątpliwości. Ponadto, jeśli ktoś nie lubi tego wyrażenia, możesz użyć jego synonimu, który został omówiony powyżej. W naszych czasach najważniejsze jest to, że dana osoba ma wybór. Być może czytelnik zaproponuje coś trzeciego, ale to jego sprawa.