219 Shares 1931 views

Fredrik Ljungberg – najlepszy szwedzki piłkarz

Do tej pory szwedzki zespół piłkarski, podobnie jak wszystkie szwedzkie piłki nożne, jest związany z Zlatanem Ibrahimovicem. Ten piłkarz dla swojej kariery stworzył wokół siebie taką potężną aurę jakąś atrakcją, o której wszyscy mówią o nim, zawsze i wszędzie. Na szczęście jest nie tylko charyzmatycznym, ale i pomysłowym sportowcem. Ale były chwile, kiedy szwedzki piłkarz był znacznie silniejszy – reprezentacja tego kraju mogłaby nawet zakwalifikować się do nagród w najważniejszych turniejach.


Ibrahimovic w zasadzie jest częścią tego zespołu prowokującego strach, ale większość graczy już wtedy zakończyła karierę. Jednym z najwybitniejszych wśród nich był Fredrik Ljungberg. Ten gracz był prawdziwym królem twórczego pomocnika, jednego z najlepszych piłkarzy w Europie, więc pamiętanie go będzie bardzo długie. Oczywiście, że nie stworzył takiej kampanii PR jak Ibrahimovic, ale w umiejętności piłkarskich Zlatan nie był gorszy. Jaka była ścieżka kariery Fredrik Ljungberg, która ma teraz 39 lat?

Wczesna kariera

Fredrik Ljungberg urodził się w szwedzkim mieście Wittsche w 1977 r. W wieku pięciu lat zaczął grać w futbolu w akademii klubu "Halmstad". Chłopiec Talent był oczywisty, więc jego występy dla dorosłego zespołu rozpoczęły się już w 17 lat. Naturalnie nie od razu stał się "żelaznym" fundatorem, ale występy Freddie były po prostu niesamowite, więc nikt nie miał wątpliwości, że facet pójdzie daleko, a jego domowy klub nie pozostanie długo. Tak się stało – już w 1998 roku, kiedy Ljungberg miał zaledwie 21 lat, zainteresowały się czołowymi klubami w Europie, ale dał pierwszeństwo Londyńskiemu "Arsenałowi", z którym związał się prawie całą swoją karierą. Fredrik Ljungberg był w rzeczywistości jednym z symboli "Arsenału" z pierwszej połowy zer.

Gra dla Arsenalu

"Arsenal" wymyślony dla młodego szwedzkiego talentu dość dobry w tym czasie pieniądze – cztery i pół miliona euro. Miejsce w samym sercu Lyngberga nie wygrało na raz – w pierwszym sezonie przyszedł na miejsce, ale od drugiego sezonu nie był tylko regularnym piłkarzem startowego składu, ale także jednym z liderów. Ulubionym zajęciem Ljungberg była pozycja "dziesiątki", czyli playmaker, a on dobrze sobie radził.

Przez prawie dziesięć lat Lyngberg był twórczym centrum klubu w Londynie. Ostatecznie spędził 317 meczów Arsenalu we wszystkich turniejach, a nawet zdobył prawie pięćdziesiąt bramek (choć nie był to jego bezpośredni obowiązek), ale znacznie więcej oddał transfery i stworzył niebezpieczne chwile w bramie przeciwnika dla swoich partnerów. Gdy Jungberg obrócił się trzydzieści, zaczął tracić ziemię u podstawy. Madryt "Real" był "wynajmowany" przez Julio Baptista, a ponadto gwiazda zaczęła podnosić młodego białoruskiego twórcę gry Alexander Hleb. W rezultacie w 2007 r. Ljungberg został sprzedany kolejnemu angielskiemu klubowi, West Hamowi, a Arsenal wykupił tyle, ile zapłacił 10 lat temu – cztery i pół miliona euro.

Idąc do West Ham

Oczywiście, w nowym klubie dla gwiazdki, w bazie było gwarantowane miejsce, ale nikt nie spodziewał się, że Ljungberg pozostanie w klubie przez długi czas. Bliżej końca sezonu, Fredrik został poważnie ranny i wyjechał przez sześć miesięcy, dlatego kierownictwo klubu, dla którego Lyngberg nie było legendą, złamał umowę z piłkarzem. "West Ham" nie był najlepszym klubem i nie mógł zapłacić znacznej pensji legendzie, która zawsze znajduje się w szpitalu.

Przerwij i przenieść się do USA

Ljungberg odbył krótką przerwę na odbudowę, jesienią 2008 roku, kiedy był całkowicie gotowy, podpisał kontrakt z amerykańskim klubem "Seattle Sounders". Właśnie wtedy zaczął się ogólny entuzjazm dla ligi amerykańskiej, gdzie wszyscy starzy gracze zaczęli zarabiać po zakończeniu kariery. Ljungberg dołączył do swojego numeru, aw wieku 31 lat został graczem Saundersa. Dla klubu występował przez dwa sezony i robił dla niego wiele, ale umowa postanowiła nie odnowić. W 2010 roku przeniósł się do innego amerykańskiego klubu – "Chicago".

Najnowsze gry w USA

Sześć miesięcy to ostatnie w Lyngbergu w Ameryce – miał świetne gry, ale jasne było, że Freddie chce wrócić do Europy. Więc to się stało – w zimie 2011 roku 33-latek wrócił do Wielkiej Brytanii, tylko tym razem podpisał kontrakt z Scottish "Celtic".

Wróć do Europy

Jungberg triumfalnie wrócił do Europy, ale wszyscy zdawali sobie sprawę, że jest to spadek kariery wielkiego piłkarza. Rzadko przychodził do serca celtyckiego, ale nadal grał. I w lecie 2011 r., Po sześciu miesiącach w "Celtic", Lyngberg postanowiła spróbować czegoś innego egzotycznego – i podpisała kontrakt z japońskim klubem "Shimizu".

Zakończenie kariery i jej odnowienie

Dla "Shimizu" Ljungberg zagrał niekompletny sezon, aw lutym 2012 ogłosił, że kończy karierę jako piłkarz. Co Fredrik Ljungberg zdecydował się poświęcić? Żona piłkarza czekała na niego w domu, nie mógł grać w Japonii przez długi czas, więc postanowił rzucić piłkę. Jednak wszystko nie było tak proste – po dwóch i pół roku Ljungberg zdziwił się każdemu, ogłaszając, że odradza karierę piłkarską. Grał przez sześć miesięcy w indyjskim klubie "Mumbai", po czym wreszcie się do niego podjął. A teraz wszystko, na co koncentruje się Fredrik Ljungberg, – życie osobiste i sprawy niezwiązane z piłką nożną.

Trofea

Szwedzka drużyna piłkarska, na którą Lyngberg występowała w latach 1998-2008, nie mogła wygrać żadnych trofeów. Jednak na poziomie klubu Ljungberg osiągnął dobre sukcesy – w 1995 roku wygrał Puchar Szwecji "Halmstad", a dwa lata później osiągnął zwycięstwo w mistrzostwach Szwecji. W latach 2002-2005 Ljungberg z Arsenalem wygrał dwa mistrzostwa w Anglii i trzy Puchar Anglii. Przez sześć miesięcy w Szkocji wygrał Puchar Narodowy z Celtic.