849 Shares 4523 views

Balet "Giselle" – krótkie podsumowanie. Libretto

Według legendy Heinrich Heine, balet "Giselle" to fantastyczna historia trzech librytatów – Henri de Saint-Georges, Teofil Gautier, Jean Coralli i kompozytor Adolf Adan.

Jak powstał nieśmiertelny arcydzieł?

Widzowie z Paryża zobaczyli balet "Giselle" w 1841 roku. Była to epoka romantyzmu, w kodzie w spektaklach tanecznych uwzględniono elementy folkloru i mitów. Muzykę baletu napisał kompozytor Adolf Adan. Jednym z autorów libretta baletu "Giselle" był Theophile Gautier. Wraz z nim znany libretta Jules-Henri Vernois de Saint-Georges i choreograf Jean Coralli pracowali nad librettem baletu "Giselle". Zajmował się inscenizacją sztuki. Balet "Giselle" nie traci swojej popularności do dziś. Rosyjska publiczność po raz pierwszy zobaczyła tę historię o tragicznej miłości w 1884 r. W Teatrze Maryjskim, ale z pewnymi dostosowaniami do produkcji przez Mariusa Petipę za balerinę M. Gorshenkova wykonującą partię Giselle, która została następnie zastąpiona przez wielką Anna Pavlova. W tej spektaklu baletnicy są ważni nie tylko do umiejętności choreograficznych, ale również do dramatycznego talentu, zdolności do reinkarnacji, ponieważ główny bohater pierwszego aktu wydaje się naiwną dziewczynką, zamienia się w cierpiący, a drugi staje się duchem.

Libretto baletu "Giselle"

W swojej książce "Niemcy" Heinrich Heine napisał starożytną słowiańską legendę o wąsach – dziewczynach, którzy zmarli z powodu nieszczęśliwej miłości i wznosili się z ich grobów nocą, aby zniszczyć młodych mężczyzn, którzy wędrują nocą, a więc zemści się za swoje zrujnowane życie. To była legenda, która stała się podstawą libretta baletu "Giselle". Podsumowanie produkcji: hrabia Albert i chłopi Giselle kochają się nawzajem, ale Albert ma oblubienicę; Dziewczyna dowiaduje się o tym i umiera na smutek, potem staje się vylis; Albert przychodzi nocą do grobowca ukochanego i otoczony przez vylis, stoi twarzą w twarz, ale Gisselle chroni go przed gniewem przyjaciół i udaje mu się uciec.

T. Gautier – główny twórca libretto, przerobił słowiańską legendę na sztukę "Giselle" (balet). Zawartość produkcji prowadzi widzów z dala od miejsca, w którym powstał ten mit. Wszystkie wydarzenia, które libretta przekazał Turyngii.

Postaci produkcji

Głównym bohaterem jest chłopska dziewczyna Giselle, Albert jest jej kochankiem. Woodward Hilarion (w rosyjskich produkcjach Hansa). Bertha jest matką Giselle. Panna młoda z Albert – Batilda. Wilfried jest dziedzicem, władcą Vilis jest Myrtle. Wśród bohaterów – chłopów, dworzan, sług, myśliwych, wilis.

T. Gauthier postanowił nadać starożytnemu mitowi charakter kosmopolityczny, a z lekkiej dłoni kraje, zwyczaje i tytuły, które nie zostały w oryginalnej historii, zostały włączone do baletu Giselle. Zawartość została skorygowana, tak że postacie zostały również nieco zmodyfikowane. Głównym bohaterem Alberta był autor libretto przez księcia śląskiego, a ojcem jego oblubienicy stał się książę Courland.

1 działanie

Balet "Giselle", streszczenie scen od 1 do 6

Wydarzenia odbywają się w górskiej wiosce. Bertha mieszka z córką Giselle w małym domu. W pobliżu w innej chatce mieszka Lois Giselle. Świt przyszedł i chłopi poszli do pracy. Tymczasem leśny strażnik Hans, zakochany w bohaterze, obserwuje z jej ustronnego miejsca spotkanie z Lois, jest dręczony zazdrością. Widząc namiętne objęcia i pocałunki miłośników, podbiega do nich i potępia dziewczynę za takie zachowanie. Lois go wyprowadza. Hans przysięga zemstę. Wkrótce są dziewczyny Giselle, wraz z nimi zaczyna tańczyć. Berta próbuje powstrzymać te tańce, zauważając, że słabe serce córki, zmęczenie i podekscytowanie są niebezpieczne dla jej życia.

Balet "Giselle", podsumowanie scen od 7 do 13

Hans potrafi odkryć sekret Loisa, który, jak się okazuje, wcale nie jest chłopem, ale księciem Albertem. Opiekun lasu trafia do domu księcia i zabiera miecza, aby wykorzystać jako dowód szlachetnego pochodzenia rywala. Hans pokazuje Giselle miecz Alberta. Prawda jest ujawniona, że Albert jest księciem i ma oblubienicę. Dziewczyna jest oszukana, nie wierzy w miłość Alberta. Jej serce nie może tego wytrzymać i umiera. Albert, zrozpaczony smutkiem, próbuje się zabić, ale nie wolno mu tego robić.

2 działanie

Balet "Giselle", streszczenie scen od 1 do 6 na 2 akty

Po śmierci Giselle została Vilis. Hans, dręczony wyrzutem sumienia i czując się winny śmierci Giselle, przychodzi do jej grobu, visis zauważa go, odwraca się w swoim tańcu, a on padnie martwy.

Balet "Giselle", streszczenie scen od 7 do 13 z 2 aktów

Albert nie może zapomnieć o ukochanej. W nocy przychodzi do grobu. Jest otoczony przez vylises, wśród których jest Giselle. Próbuje ją przytulić, ale jest tylko nieuchwytnym cieniem. Opada na kolana obok grobu, Gisselle podnosi się i pozwala mu dotknąć. Vilis zaczyna kręcić Albert w tańcu, Gisselle próbuje go uratować, a on żyje. O świcie visis zanika, Giselle znika, żegna się z ukochaną na zawsze, ale zawsze będzie żyła w sercu.