337 Shares 2443 views

Szczotka startowa: samozapłon

Uruchomienie nowoczesnego silnika samochodowego zapewni rozrusznik. Jest to urządzenie elektromechaniczne oparte na zwykłym silniku elektrycznym zasilanym baterią. Jego konstrukcja jest wystarczająco prosta i stosunkowo niezawodna, ale wymaga również szybkiej konserwacji i napraw.

Jednym z najczęstszych awarii rozrusznika jest zużycie szczotek elektrycznych, w wyniku czego traci zdolność do pełnej pracy iw końcu przestaje funkcjonować. Na szczęście dla właścicieli samochodów, awaria nie jest krytyczna, chyba że, oczywiście, jest ona diagnozowana i wyeliminowana w czasie. W tym artykule zastanowimy się, jak wymienić szczotki startowe własnymi rękami w samochodach VAZ-2109, 2110.

Zasadę rozrusznika VAZ

Na początek zrozumiemy zasadniczo działanie wyrzutni. Jak już wspomniano, rozrusznik jest silnikiem elektrycznym, który zużywa prąd stały z baterii. Samochody VAZ-2109 i 2110 są wyposażone w cztery biegunowe urządzenia uruchamiające szczotki z przekaźnikami wysuwającymi. Zewnętrznie, różnią się rozmiarem i rodzajem mocowania. We wszystkim, co dotyczy zasady pracy, początek "dziewięciu" i "dziesięciu" jest identyczny.

Schemat włączania urządzenia jest następujący: gdy kluczyk zapłonu jest obracany na uzwojenia przekaźnika zwijacza i szczotka, napięcie jest stosowane, tak, że napęd napędza się pierścieniem zamachowym. W tym samym czasie silnik zaczyna się. Jej wał zaczyna skręcać koło zamachowe za pomocą specjalnego wzoru, który zapewnia niezawodne sprzęgnięcie. Gdy wał korbowy zaczyna się przewyższyć liczbę obrotów rozrusznika, ten ostatni jest odłączany przez sprężynę powrotną.

Szczotki i uchwyt na szczotki

Strukturalnie, szczotka do starterów VAZ jest grafitem lub grafitem miedzianym o wymiarach 14.5x13x6.2 mm. Na końcu zostaje przymocowany przewód miedziany osadzony na aluminiowym łączniku i dociskany.

Biorąc pod uwagę, że rozruszniki VAZ-2109 i 2110 są czterobiegunowe, potrzebne są cztery szczotki, aby zapewnić ich działanie. Dwa z nich są połączone z masą urządzenia, a dwa – z dodatnim przewodem pochodzącym z baterii.

Każda szczotka startowa jest zamocowana w oddzielnej komórce specjalnego bloku – uchwytu na szczoteczkę. Wykonany jest z materiału dielektrycznego i jest zaprojektowany nie tylko do mocnego mocowania, ale także do dociskania ich do powierzchni roboczej armatury, zapewniając tak zwany styk ślizgowy.

Podstawowa awaria

Szczotka rozrusznika często nie działa z powodu zużycia. Po prostu jest kasowany i przestaje stykać się z płytami kolekcjonerskimi. Początkowo zużycie nie może wpływać na działanie wyrzutni, ale w końcu będzie musiało się same zadeklarować. Zdarza się również, że szczotki rozrusznika VAZ-2109, 2110 są niszczone z powodu uszkodzeń mechanicznych, na przykład z powodu nieprawidłowego funkcjonowania kolektora, odrzucenia fabrycznego, uszkodzeń łożyska, tulei prowadzącej wałek itp. Jeśli chodzi o normalne zużycie, nie można tego uniknąć Można łatwo wyeliminować własnymi rękami.

Znaki zużycia

Wycieraczki szczotek rozrusznika VAZ-2110 lub VAZ-2109 mogą zadeklarować się następującymi oznakami:

 • Podczas próby uruchomienia silnika słychać tylko kliknięcia przekaźnika urządzenia wyzwalającego;
 • Nietypowy dźwięk rozrusznika roboczego (piszcz, crack);
 • Ogrzewanie ciała urządzenia, pojawienie się charakterystycznego, spalonego zapachu.

Po wykryciu takich nieprawidłowości nie próbuje się uruchomić samochodu z rozrusznikiem. Więc możesz znacznie pogłębić sytuację.

Diagnostyka

Jak więc ustalić, że przyczyną problemu były precyzyjne startery szczotek 2109, 2110 VAZ? Najpierw upewnij się, że nie ma przerwy w obwodzie elektrycznym urządzenia. Sprawdzić podłączenie przewodów do masy. Jeśli wszystko w porządku, weź izolowany przewód i podłącz dodatni zacisk rozrusznika do dodatniego zacisku akumulatora. Nie zapomnij włączyć neutralnego biegu i zapłonu przed wykonaniem tego. Jeśli w okablowaniu wystąpił problem, rozrusznik rozpocznie i uruchomi silnik.

Jeśli tak się nie stanie, rozrusznik musi zostać rozbity.

Usuwanie poczĘ … tkowego

Rozpoczynamy demontaż urządzenia startowego poprzez odłączenie przewodu uziemienia od akumulatora. Dla większej wygody, lepiej umieścić samochód na wgłębieniu i zdemontować ochronę silnika. Łatwiej jest zdjąć urządzenie z dołu.

Następnie znajdziemy rozrusznik i odłącz kabel zasilający przekaźnika trakcyjnego. Następnie odkręcić nakrętkę mocującą dodatni drut (klucz do "13"). Za pomocą klucza na "15" odkręcić dwie śruby (dla "dziewięciu" trzech) mocujących rozrusznik do obudowy sprzęgła. Rozbieramy wyrzutnię. Jak widzisz, proces jest dość prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Dodatkowa weryfikacja

Przed rozpoczęciem demontażu rozrusznika można go ponownie sprawdzić. W tym celu urządzenie musi być podłączone do uziemienia za pomocą odpowiedniego zacisku i dodatniego zacisku akumulatora. Jeśli nie ma oznak życia, spróbuj go przerobić. Zwykle, gdy starter szczotka lub kilka z nich jest zużyta, spadają i stracą kontakt z kolektorem, a kiedy się zwraca, wszystko wchodzi na miejsce, a silnik elektryczny może pracować tak, jakby nic się nie stało.

Rozbieramy urządzenie startowe

Na początkowym etapie należy odkręcić dwie śruby zabezpieczające pokrywę wału na tylnej stronie rozrusznika za pomocą śrubokręta. Zdejmij pokrywę, pierścień uszczelniający i uszczelkę. Następnie uwalniamy dwa nakrętki prętów mocujących i zdejmujemy zespół uchwytu szczotki. W tym przypadku szczotki wypadną z foteli pod działaniem sprężyn, ale będą trzymane na drutach styku.

Następnie należy sprawdzić uchwyt szczotki. Jeśli ma ślady uszkodzeń mechanicznych, należy go wymienić. Może właśnie tam leży przyczyna wadliwego działania. Zwróć uwagę na kolektor urządzenia. Wszystkie jego miedziane płyty powinny być na swoim miejscu. Jeśli mają oznaki zużycia (wiórki, pęknięcia, ślady zwarć), musisz zmienić kotwicę.

Zamiennik szczotek Starter VAZ

Proces wymiany szczotek nie potrwa więcej niż 20 minut. Wystarczy odkręcić druty kontaktowe każdego z elementów na uchwycie szczotek i połączyć je w podobny sposób z nowymi.

Dalej, każda szczotka startowa 2110 lub 2109 jest umieszczona w swoim fotelu przez sprężynę zaciskową. W takim przypadku zespół szczotki musi być włożony do kolektora. W tym celu szczotki są naprzemiennie ogrzane wewnątrz komórki, a szkielet zwija się z jednej strony. Następnie budujemy rozrusznik w odwrotnym algorytmie. Przed zainstalowaniem launchera sprawdzamy go w opisany powyżej sposób. Jeśli starter zarobił, to zrobiłeś to dobrze.

Które pędzle wybrać

Kilka słów o szczotkach. Jeśli zdecydujesz się na wymianę, nie powinieneś zmieniać jednego lub dwóch, ale wszystkich czterech. W przeciwnym razie po pewnym czasie będziesz musiał wrócić do tej procedury, a nierówne zużycie nie przyniesie niczego dobrego.

Dla ułatwienia wyboru należy użyć następujących numerów katalogowych:

 • 3708000 – zestaw szczotek;
 • 2101-3708340 – zespół szczotek w zespole.

Wskazując na sprzedawcę, na pewno nie pójdziesz źle.

Kilka przydatnych wskazówek

Aby szczotki startery działały jak najdłużej, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Wymieniając je, nie trzeba ich kupować w pierwszej tacy na rynku samochodowym. Lepiej skontaktować się ze specjalistycznym sklepem i kupić certyfikowane części zamienne. Nie należy również dostosowywać szczotek z innej marki lub modelu samochodu, szlifując je do żądanego rozmiaru.
 2. Podczas uruchamiania silnika nie uruchamiaj wyrzutni więcej niż 5-7 sekund. Dzięki temu można spalić nie tylko szczotki i kolektor, ale również uzwojenie silnika elektrycznego, a także okablowanie zapewniające jego moc. Ponadto nie musisz próbować uruchomić silnika z akumulatorem wyraźnie rozładowanym.
 3. Nie pozwól, aby rozrusznik działał, gdy silnik jest w samochodzie, a jeśli takie sytuacje wystąpią nieumyślnie, natychmiast skontaktować się z centrum serwisowym samochodu.
 4. Utrzymuj obudowę urządzenia w czystości. Zanieczyszczenie brudem i olejem może powodować zwarcia.
 5. Zwróć uwagę na działanie rozrusznika. Jeśli znasz, że bateria jest naładowana, a urządzenie rozruchowe nie zapewnia wymaganej prędkości wału korbowego, może to być zwarcie dla obudowy, zatykania zespołu szczotki lub zerwania jednego z uzwojeń. W takim przypadku lepiej skontaktuj się z serwisem.
 6. Szybkie zużycie szczotek może również powodować wadliwe działanie łożyska lub łożyska tulei. W tym samym czasie kotwica oswaja się i "zjada" je z jednej strony. Trudno wykryć takie nieprawidłowe funkcjonowanie bez demontażu rozrusznika, więc zwróć uwagę na dźwięk wytwarzany przez urządzenie podczas pracy.