196 Shares 7196 views

Głębokość Morza Azowskiego jest przeciętna, minimalna i maksymalna. Charakterystyka Morza Azowskiego

Morze Azowskie jest wewnętrznym morzem Europy, leżącym w granicach Ukrainy i Rosji. Jego powierzchnia wynosi 39 tysięcy metrów kwadratowych. Km. Zbiornik należy do dorzecza Oceanu Atlantyckiego. Głębokość Morza Azowskiego jest przeciętna, nie osiąga nawet 10 m, maksimum – ok. 15 m.


Pomimo faktu, że zbiornik znajduje się głęboko w kontynencie Eurazji, nie jest on jednak całkowicie wewnętrzny, raczej zamknięty. Przez długi czas – 4 cieśniny i 4 morza – jeszcze wody Azowa wpadają do oceanu. Długość morza wynosi 380 km, a szerokość – 200 km. Długość całej linii brzegowej wynosi ponad 2.500 km.

Historyczne tło

Morze Azowskie jest uważane za dość młode morze. Wcześniej była wersja, którą Don płynął bezpośrednio na Morze Czarne. Ale Azovskoe powstał prawdopodobnie między 5 a 6 tysiącleciem pne.

Historia nazwy zbiornika jest dość interesująca. Warto zauważyć, że zmieniło się kilka razy. Obecnie najbardziej prawdopodobna wersja pochodzenia nazwy jest bezpośrednio związana z takim wskaźnikiem jak głębokość Morza Azowskiego (średnia wynosi od 6 m do 8 m). Ten staw uważany jest za najmniejszy na Ziemi.

W czasach starożytnych Morze Azowskie często zmieniały swoje nazwy: starożytni Grecy nazywali to Meotida; Scyty – Kargaluk; Starożytne plemiona Meot, które żyły na wybrzeżu w I wieku pne. Zadzwonili do morza Temerinda. Współczesne imię zostało przydzielone do zbiornika dopiero pod koniec XVIII wieku – "Azow", co oznacza "niski" od tureckiego.

Głębokość Morza Azowskiego: średnia, minimalna, maksymalna

Morze Azov nie zdziwi się głęboko. Największy wskaźnik jest rejestrowany tylko w centralnej części. W tej okolicy głębia jest prawie 13-15 m. Staw jest idealnym miejscem do odpoczynku z małymi dziećmi, ponieważ trzeba chodzić kilka metrów od brzegu, dopóki woda nie osiągnie co najmniej pasa dorosłego. W strefie przybrzeżnej w odległości 10 m głębokość zmienia się w granicach 1 m. Liczba ta wzrasta tylko w przypadku pogłębiania się morza przez 1-2 km, dochodzącego do 5 m. Można w tym miejscu stwierdzić, że głębokość Morza Azowskiego wynosi średnio 7,4 m , A maksimum – 13-15 m. Ale minimum jest ustalone w obszarze między Elenina spit i słoju Zhelezinskaya. Na dnie znajduje się relief, więc głębia w tych miejscach nie przekracza 3-4 m. W obszarze Taganrog Bay występują wady 9-10 m, a bliżej do góry – 5 m.

Morze Azowskie nazywa się również płaskimi. Charakteryzuje się płytkimi głębokościami i płytkimi brzegami. Głębokość stopniowo wzrasta. Nadbrzeżne stoki północnych i południowych regionów różnią się: w północnej szerokiej, płytkiej wodzie jest szeroka, do 30 km w głąb lądu, a południowe regiony mają strome zbocza pod wodą.

Właściwości stawu

Niewielka głębokość zbiornika przyczynia się do małego wskaźnika obszaru zlewiska. To 586 tysięcy metrów kwadratowych. Km. Wybrzeże Morza Azowskiego jest płytkie i piaszczyste, składające się z płytkich muszli. Szerokość plaż jest średniej wielkości. Ma on właściwość całkowitego opadania pod wodę podczas pływów.

Prądy morskie na morzu są niestabilne – zależą od wiatrów północnych i zachodnich, jest tylko jedna stała – lokalna okrągła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Wnęki i warkocze

Morze nie obfituje w zatoczkach. Są tylko cztery duże: Zatoka Sivash, Offic, Berdyansk i Taganrog. Wyspy w morzu trochę. Charakterystyczną cechą linii brzegowej są długie warkocze, które na przemian z płaską krawędzią wybrzeża sprawiają, że linia brzegowa jest nierówna. Największym z nich jest Arbatskaya, jego długość wynosi 115 km. Oprócz strzał Arbat, Fedotova, Berdyanskaya, Belosarayskaya warkocze wycięte na Morze Azowskie. Dużymi rzekami płynącymi do Morza Azowskiego są Don, Kuban.

Cechy klimatyczne

Charakter klimatu Azov jest umiarkowanie kontynentalny. Ze względu na to, że maksymalna głębokość Morza Azowskiego nie przekracza 15 m, latem temperatura wody może osiągnąć + 20 … + 25 ° C. W zimie w regionach północnych obniża się do 0 … -3 ° C, na południu do 0 … + 3 ° C. Lód pokrywa się nierównomiernie i tylko na obszarach przybrzeżnych. W ciężkich zimach zbiornik może zamarzać całkowicie na całym obszarze o 90 cm. Głównym okresem tworzenia lodu jest styczeń.

Słoność

Wody Morza Azowskiego są słone każdego roku. Powodem tego jest zmniejszenie rocznego odpływu dużych rzek. Faktem jest, że w dwudziestym wieku na dużych rzekach, które niosły wodę do morza, zbudowano zbiorniki, a tym samym objętość wody znacznie spadła. Słońce Azov jest wspierane przez Morze Czarne, w którym wskaźnik ten jest znacznie wyższy. Według najnowszych danych, zasolenie wody w zbiorniku Azov zmienia się w granicach 13,5% i rośnie z każdym rokiem. Czynnik ten negatywnie wpływa na świat organiczny gatunków słodkowodnych.

Naturalne cechy

Świat organiczny zamieszkujący dorzecze Morza Azowskiego jest bardzo produktywny. Na wodach jest tylko jeden przedstawiciel ssaków. To jest delfin Azov. Łączna liczba ryb żyjących na stałe w stawie wynosi około 103. Wśród nich znajdują się te, które są najbardziej cenne dla przemysłu. Tutaj, łapiąc sardele, tulki, flądry, byka, śledzia i jesiotra. W ostatnich latach przeprowadzono z powodzeniem aklimatyzację łożyska.

Użyj

Wybrzeze Morza Azowskiego są z powodzeniem wykorzystywane do rekreacji. Pomimo faktu, że staw jest płytki i mały, ważne jest, aby dwa państwa: Rosja i Ukraina. W Mariupol i Berdyansk powstały duże porty. Półka obiecuje na poszukiwanie ropy, gazu i innych minerałów. W Sivash solą ekstrahuje się sól. Od 1999 roku, oficjalnie na południowym wybrzeżu (w Kazantip m.), Wydobywa się ropę.

Turystyka

Klimat wybrzeża jest bardzo wygodny dla życia i rekreacji. Święto świąteczne zaczyna się w maju i trwa do października, tylko około 150 dni. Powietrze na wybrzeżu jest nasycone jonami, bromem, wapniem i innymi mikroelementami. W głębi morza morze otoczone jest stepem, małe wiatry zawsze tu ciskają. Małe głębokości zbiornika pozwalają rozgrzewać się dobrze podczas sezonu turystycznego. Temperatura powietrza latem może sięgać + 45 ° C w najgorętszym miesiącu – lipiec. Średnia t ° w sezonie wynosi + 25 ° … + 30 ° C. Opady atmosferyczne wynoszą 400-600 mm / g, z czego większość padają jesienią. Średnia t ° stycznia wynosi 0 … +6 ° C, ale z powodu rozdmuchu na terytorium wiatru i stałej wilgotności powietrza (75-85%) rzeczywisty warunek pogody jest znacznie poważniejszy.

Morze Azowskie z powodu niewielkiej głębokości stało się ulubionym miejscem wypoczynku rodzinnego, zwłaszcza małym dzieckiem. Ze względu na płytką wodę woda rozgrzewa się latem do + 23 ° C. Na wszystkich wybrzeżach są zbudowane domy i bazy wypoczynku, sanatoria-dozorców.