278 Shares 4268 views

Szydełko motylkowe: schemat i opis, zdjęcie

W twórczej działalności wielu początkujących rzemieślników nadchodzi czas, kiedy dzianie prostych płócików przez wzorce elementarne staje się rzadkie. Następnym krokiem jest produkcja motywów i fragmentów. Mają zupełnie inne kształty, symetryczne lub abstrakcyjne, płaskie i nieporęczne. W tym artykule rozważymy motyl. Hook (schemat i opis kilku modeli, a także klasa Master of Manufacturing najbardziej prostego motylka znajdują się poniżej) nie jest trudne do połączenia.

Zasada dziewiarskich szydełek motyle

Wykonanie motyli w różnego rodzaju sztuce stosowanej nie jest nowym pomysłem. Ten owad, dzięki różnorodności gatunków i jasności koloru skrzydeł, zainspirował wielu rzemieślników do tworzenia stylizowanych obrazów.

Szydełko nie jest wyjątkiem. Tutaj motyli są bardzo często używane:

 • Do produkcji aplikacji i łat dla odzieży dziecięcej.
 • Jako dekoracja wnętrza.
 • Jako element koronki irlandzkiej.

Niezależnie od celu dekoracji, są elementy, które powinny mieć każdy szydełkowany motyl. Schemat i opis wszystkich modeli obejmuje występowanie byków, górnych i dolnych skrzydeł, a także głowy z antenami.

Materiały do dziania motyle

Jeśli chodzi o wytwarzanie fragmentów do koronki w technice irlandzkiej lub rumuńskiej, to nie jest dyskutowany wybór materiału. Używaj tego samego nici, co dla reszty tkaniny.

Bawełna, wiskoza, lureks i wszelkie nici dekoracyjne często używają, jeśli potrzebujesz koronek z koralików koronkowych. Poniżej znajduje się schemat i opis kilku modeli.

Wybierając kolor, lepiej trzymaj się lekkich odcieni, więc wzór będzie bardziej widoczny. Niepożądane jest spróbowanie dziania motyli z wątków melanżowych, rozkład kolorów jest bardzo trudny do przewidzenia.

Wygląda pięknie związany szydełka motyl (schemat i opis może być dowolny), ozdobiony koralikami, cekinami lub koralikami. Szyją po płótnie głównym są gotowe. Jeśli motyl ma być traktowany roztworem żelatyny, skrobi lub kleju PVA, nie spiesz się do szycia. Zamrożona folia pozbawia dekoracji połysku.

Najprostszy motyl

Poniższy schemat ilustruje, w jaki sposób można przymocować ozdobny element w ciągu zaledwie pół godziny.

Taki zwinięty szydełkowy motyl (schemat i opis dla początkujących, który ma się odbyć w pierwszej kolejności) składa się z trzech rzędów:

 1. Początkowy pierścień czterech pętli powietrznych.
 2. Cztery łuki pętli powietrznych, na przemian z trzema kolumnami z szydełkiem. Dwa z nich (duże) tworzą górne skrzydła, reszta, odpowiednio, mała.
 3. W ostatnim rzędzie tworzą się wszystkie skrzydła, a także anteny. Jest to możliwe dzięki połączeniu kolumn bez krojów, pół-kolumn i kolumn z kilkoma kroplami.
 4. Anteny są wykonane z łańcuchów pętli powietrznych z łącznikami. Na ich końcach są pico trzech pętli.

Bardziej złożone szydełka motyl na złączu: schemat i opis, klasa mistrzowska

Wystrój taki jest wykonywany na kilku etapach iw różnych kierunkach:

 1. Rozpocznij pracę z produkcją łydki. Orientując się zgodnie ze schematem, należy sznurować od dołu do góry w krótkich rzędach kolumn z kroplą.
 2. Ostatni wiersz tworzy głowę.
 3. Następnie, bez rozbijania, nici przechodzą do dziania anten: pętle powietrza, pico i za pomocą prętów łączących powraca do części ciała.
 4. Opłaszczanie ciała łańcuchami pętli powietrznych.
 5. Górne i dolne skrzydła po jednej stronie ze sobą połączone. Zależnie od schematu, konieczne jest połączenie pierwszego rzędu na podstawie pętli powietrznych opasania ciała.
 6. Dwie oba skrzydła są dzianiny z jedną szmatką.
 7. Powstanie części okrągłej, która wypełnia każde skrzydło, jest wykonywane przez oddzielne płócienne.

Druga część motylka jest dzianina symetryczna. Taki model może być wykonany w dwóch kopiach, zaszyty w środku i impregnowany roztworem do usztywniania. Podczas suszenia skrzydła powinny być wyprostowane tak, aby nie dotykać ani nie tworzyć wielowarstwowego motylka.

Jeśli zastosuj się do zaleceń i postępuj zgodnie ze schematami, dzbanek powinien mieć piękny, związany motyl szydełkowany. Schemat i opis ze zdjęcia podano w celu zilustrowania procesu dziewiarskiego i uproszczenia go.