191 Shares 2306 views

Bolt klasa wytrzymałości: CE, GOST i momentu obrotowego

W dzisiejszym produkcji wykorzystuje się szereg elementów konstrukcyjnych, z których każda wykonuje końcowy produkt o określonej funkcji, często bardzo ważne. Dlatego też jednym z celów w projektowaniu i produkcji złożonych struktur kompozytowych się niezawodne mocowanie między elementami.

Celem za pomocą śruby

Istnieje wiele opcji, aby połączyć dwa produkty, takie jak spawanie, lutowanie, klejenie, stosowanie nitów. Mają one jednak jedną wspólną i dość znaczącą wadę – są jednoczęściowe. Dokładniej, rozdzielne, jednak poszczególne części muszą je odkształcić, cięte i tak dalej.

Jest to o wiele łatwiejsze w użyciu jako łącznik łącznik, zbierając pre-klasę wytrzymałości śruby w zależności od obciążenia nakłada na zespole.

Nić używana w niemal wszystkich struktur, które nieco bardziej skomplikowana zwykła łyżeczka. Wyobraźmy sobie samochód, który nikt zębate. Tak że nie ma samochodów – w dziecięcej zabawce, klasa wytrzymałości konstrukcji, która jest znacznie niższa, to wciąż nie bez elementów gwintowanych.

Korzyści wynikające z połączenia gwintowanego

Pomimo faktu, że czasami duży moment obrotowy nie pozwala trochę czasu wolnego, aby odkręcić nakrętkę, śrubę, nadal ma wiele zalet w porównaniu z innymi metodami mocowania:

  1. Wysoka niezawodność połączenia, wszechstronność otrzymano profil metrycznych lub inny gwint. Profil opracowane dzięki wielu badaniach, ponieważ wytrzymuje duże obciążenia i jest chroniony przed siebie (chociaż będzie musiał wybrać odpowiedni moment dokręcania).
  2. Łatwość montażu i demontażu konstrukcji. Jest ona warunkiem zastosowania zunifikowanego narzędzia serwisowego – klucz klucze, co nie jest, na przykład, nitowane lub spawane połączenia.
  3. Zdolność do tworzenia dużego obciążenia osiowe i poprzeczne. Śruby oblicza się zarówno w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Nowoczesne materiały i technologie pozwalają na zmniejszenie liczby stosowanych elementów złącznych i zmniejszenia jej rozmiaru.
  4. Niskie koszty, zwłaszcza w porównaniu do kosztu zakupu materiałów spawalniczych i prac.

Wśród związków wad – koncentracji naprężeń w dnie bruzdy gwintu. W związku z tym, dla danego rodzaju konstrukcji należy wybrać klasę wytrzymałości sworznia w odpowiedni sposób zgodnie z przyłożonego obciążenia. Ponadto, aby zapewnić niezawodność połączenia gwintowego warto pamiętać stosowanie środków blokujących, takich jak podkładki sprężynowe lub nakrętek zabezpieczających.

Rodzaje połączeń gwintowanych

W celu połączenia śrubowe, istnieje potrzeba, aby jeden kawałek gwintem wewnętrznym, a drugi – na zewnątrz. Trzy gatunki mogą być stosowane w zależności od cech konstrukcyjnych:

1. Przyłącze śrubowe. W tym przypadku rolę nakrętki (część z gwintem wewnętrznym) wykonuje część strony. Jest to pierwszy wywierconego otworu. Gwint jest wtedy stosowane. Dla innych szczegółów stosowana jest z gładkiej okrągły otwór, po czym śruba jest ciągnięty.

2. Bolt. Tutaj wszystko jest znacznie prostsze i bardziej niezawodne: w dwóch połączonych ze sobą części gładkiej wiercone otwory w nich są umieszczone w śrubie, a na drugiej stronie – nakrętki.

3. kołki, z których jeden koniec jest wkręcany w węźle elementu, a drugi – nakrętka jest odkręcana.

Bolt klasa wytrzymałości

Jak wspomniano powyżej, łączniki muszą być dobrze dopasowane. Nie ma sensu w konwencjonalnych narzędzi serwisowych rama regały do wykorzystania części ze stali nierdzewnej. W tym samym czasie, w niektórych połączeniach kołnierzowych (np dokręcania elementów wielofunkcyjnego tonę konstrukcji stalowych) wymagane jest zastosowanie materiałów o lepszych cechach mechanicznych.

Na ogół, klasy wytrzymałości rygla (GOST 1759.4-87) – stanowi zestaw właściwości mechanicznych, które zawiera również czasowy opór, siłę graniczną, względna wartość wydłużenia przy zerwaniu, twardość materiału, a w niektórych przypadkach nawet wytrzymałości. Zazwyczaj oznaczenie parametru za pomocą dwóch cyfr oddzielonych przez czas. Pierwszy z nich, po pomnożeniu przez 10 przedstawia czas minimalny opór, a drugi, również wzrosła 10 razy, przedstawia stosunek otrzymany przez podzielenie granicy plastyczności materiału o wytrzymałości na rozciąganie. Produkt o tych samych dwóch postaci wskazania wartości minimalnej granicy plastyczności. Klasę wytrzymałości śruby jest zawarta w etykiecie, która przedstawia się następująco: gdzie M12h1,25h60.58 58 – ten sam dwucyfrowa.

zaostrzenie

Aby bezpiecznie utrzymać elementy przyłączeniowe śruba konstrukcji, należy zwrócić szczególną uwagę na wysiłek (czas) zaostrzenia. Więc sobie wyobrazić sytuację, w której niedoświadczony „mechanik” po raz pierwszy jesienią pod maską swojego nowiutkiego samochodu i próbuje jak najwięcej, aby zacisnąć nakrętkę lub śrubę. Wszystko to może spowodować w pierwszym przypadku, po prostu niewygodne pracy z dłutem, a drugi – wiercąc dziurę w kadłubie. Jest to spowodowane nieprawidłowo wybranego momentu. Doświadczeni mechanicy pojazdów samochodowych, mechanikom i właśnie mają „wbudowany” w ręku dynamometr. Ale początkujący lepiej jest użyć klucza dynamometrycznego lub klucze udarowe pneumatyczne, które są dostrojone do określonego momentu.

Jak odkręcić śrubę „kompleks”

Załóżmy dokręcić wszystko się stało. Ale czas mija, i trzeba ponownie odkręcić mocowania. Ze względu na korozję sprawiają, że czasami nie jest bardzo łatwe, a wysokiej klasy wytrzymałości śruby nie ratuje go przed zniszczeniem. Należy więc pamiętać, kilka prostych sposobów, które ułatwiają zwijanie:

1. Aby rozpocząć, należy użyć „VeDeshkoy”. Kompozycja rozpuszcza warstwy rdzy.

2. Lekko dotknij nakrętkę młotkiem do rozbicia rdzy w profilu gwintu.

3. Można spróbować podkręcić o kilka stopni w kierunku dokręcania nakrętki, a następnie odkręcić.

Ważne jest, aby nie spieszyć, gdyż mogą one pozostać z nakrętki lub śruby głowicy w kluczu.