191 Shares 5937 views

"Garbaty Zaporozhets" ZAZ-965: parametry techniczne, tuning

"Brokeback" ZAZ – kategoria radziecki samochód osobowy "A". rok produkcji – 1960-1969. ponad 322 tysięcy kopii wytwarzano w tym czasie. Pojemność bagażnika wynosi sto litrów, napęd – tylny. Jako jednostki napędowej jest stosowany silnik benzynowy z cztero-biegową manualną skrzynią biegów. Zużycie paliwa przez ziemię – około 7 litrów na 100 km. Ograniczające prędkość progowa samochody – 90 km / h. U ludzi, jest on także nazywany „błąd”, „zhuzhik”, „Słoń”. Rozważyć jego cech, właściwości i możliwości tuningu.


Historia powstania

Specjaliści z USA dla „Brokeback” ZAZ został zaprojektowany 746 CC silnik V-Twin z czterech cylindrów. Silnik miał niepowtarzalny design z wałów odlewane typu. Parametry nowej elektrowni w tym czasie wyglądał całkiem przyzwoity. On zamontowany z tyłu, idąc na roślinie Zaporoże, a następnie opracowane w Melitopolu na MeMZ.

Kilka miesięcy były trudne wewnętrzna jednostka testowania. Są dwa doświadczony auto naezdili 5 i 14 tysięcy kilometrów. Następnie odbiór transport specjalny międzyresortowy prowizji. Stwierdza, że aktualna masa jest wyższa niż 54 kg, a wysokość ciała nie jest zgodne z rysunkami (różni się o 300 mm) zostały określone. Po usunięciu wad „Limka” ZAZ wszedł do produkcji (1960). Cena samochodu wynosiła 18 tysięcy rubli, co jest jednym i pół razy tańsze niż 407-th „Moskvich”. Pod koniec roku 1962, inżynierowie ulepszony silnik, zwiększenie cylindrów do 72 mm, objętość – do 887 metrów sześciennych. cm, pojemność – do 27 KM.

projekt

Od pierwszych lat uwalniania uznane nabywców samochodów zakochał się i nie powodować poważne dolegliwości. „Garbaty Zaporozhets” (ZAZ-965) okazał się podczas jazdy po drogach wiejskich i problematyczne. Dobra przepuszczalność warunkiem obecnością gładkim dnie, niezależnego zawieszenia na wszystkich kołach, i godnej nośnej elementów. Nawet jeśli kiedyś utknąć w bagnie lub śniegu, problemy w celu wydostać, tak nie było. Waga maszyny zaledwie 665 kg, to może z łatwością pchnął dwóch mężczyzn.

Cechą wyróżniającą „zhuzhika” miał okazję jeździć między surowcem kolein pozostawionych przez samochody ciężarowe. Kolejne samochody osobowe, które nie był pod wpływem siły. Właściciele „garbaty” ZAZ zadowolony nie tylko dobrą zwrotność, ale również wytrzymały korpus, gospodarkę i łatwość konserwacji agregatu.

powierzchowność

Tworząc konstrukcję samochodu, projektanci nie przywiązują szczególną wagę do elementów dekoracyjnych i dużej dodatkowej funkcjonalności. Nie jest to zaskakujące, ponieważ głównym celem było stworzenie modelu budżetu dla populacji ogólnej. Korpus łożyska wewnętrzna jest wykonana z litego metalu, co w pewnym stopniu obrzęk. Przednia część przeznaczono parę fałdy oryginalny symetryczny kształt.

Zakrzywione przejścia z tych elementów ma mały promień i krawędzie kół były nieznacznie. Na czapki były trzy głowice śrub, a na tylnych kołach była oznaczona upadek. Jednostka napędowa jest umieszczona z tyłu, odpowiednio, bagażnik przesuwa się do przodu. Jej wieko było zamknięte od wewnątrz.

wnętrze

ZAZ „garbus”, którego zdjęcie jest przedstawiony powyżej, wyposażona w regulowane przesuwne oddzielnych siedzeń. Tylne siedzenie na kanapie było całkiem wygodne. Wśród przydatnych akcesoriów można zauważyć na osłonach przeciwsłonecznych, kieszenie drzwi, urządzeń elektrycznych o napięciu 12 V z systemem pojedynczego drutu.

Samochód limuzyna otrzymała tę zaletę minimalizmu. Za kolumną kierownicy, aby umieścić kilka urządzeń sterujących, po prawej stronie – zapłon, przyciski regulacji, radio i grzejnik. gwarancja szyba dopuszczalne widoczność na podłużnic udział otworów w formie narożników. Choć uważany za samochód i miał tylko dwoje drzwi, należał do pełnej klasy cztery-osobowym.

Lądowanie na tylnym siedzeniu dokonane przez złożenie siedzenia pasażera do przodu. Wady to wysoki poziom hałasu, słabą izolację akustyczną w kabinie pasażerskiej, orki drzwi w przeciwnym kierunku i umieszczeniu zbiornika paliwa z przodu, który jest niebezpieczny w kolizji.

ZAZ „garbaty”: specyfikacje techniczne

Główną część ciała stało się w skrzyni korbowej. Na wewnętrznej ścianie, specjalne komory dla podpory łożyskowej stałej. Na ścianach obudowy posiada elementy mocujące do wałka rozrządu, z góry – 4 otwory montażowe aluminium głowic cylindrowych i żeber chłodzących. Cztery wloty, wylot – dwa.

Transmisja z czterech zakresów ma dwa wałki i trzy ruchy. Jeden bieg – z powrotem, inni są wyposażone w synchronizatory. montaż sprzęgła poruszony widelce i prętów. Układ chłodzenia ma tendencję do przegrzewania, szczególnie podczas długich podróży.

Przednie zawieszenie zapożyczone z samochodu „Volkswagen Beetle”. To zawiera parę poprzecznych drążków skrętnych z czterema dźwigniami. Są one dodatkowo połączony pięści jazdy koła. Aft – dwa przekątnej ramię z osiami. inżynierowie Kolejno zmieniony do blokowania dźwigni skośną przegubowo na osi.

Główne parametry

Poniżej przedstawiono główne cechy, które posiada ZAZ „garbusa”, którego zdjęcie jest przedstawione w artykule:

 • Długość / szerokość / wysokość – 3,3 / 1,39 / 1,45 m.
 • Typ nadwozia – sedan całkowicie metalowy dwudrzwiowy.
 • Wentylacja – lokalna.
 • Waga – 665 kg.
 • Rozstaw kół (przód / tył) – 1,15 / 1,16 m.
 • Prześwit – 17,5 cm.
 • Minimalny promień skrętu – 5 m.
 • Prędkość Reserve – 100 km / godzinę.
 • Napędowy – silnik benzynowy chłodzenia powietrza i górnym zaworowych.
 • Ściskanie – 6,5.
 • Sprzęgło – suche jednostka pojedynczego dysku.
 • Gaźnik Typ – pionowy ze strumieniem zasilającym.
 • Hamulcowe – klocki.

ciekawostki

 1. montaż silnika ZAZ „Brokeback” zostało przeprowadzone jednocześnie przez dwóch producentów.
 2. W Odessie, samochód był często nazywany „tank żydowski.”
 3. Wśród pseudonimów samochodu były: „Baby”, „zazik”, „zaparcie”.
 4. „Garbus” był ostatni radziecki samochód, którego drzwi były otwarte przed ruchem.
 5. Stabilne wloty powietrza zwane „Wasserman pływać” na cześć wynalazcy.

modyfikacje

Istnieje kilka zdarzeń uznanych za maszyna. Wśród nich:

 • 965AB – ze sterowaniem ręcznym.
 • 965AR – celową dla osób niepełnosprawnych z jednej kontuzji ręki lub stopy.
 • 965S – van pocztowe z prawego koła.
 • 965E „Jałta” – model eksportowy, dostępny w Finlandii i Belgii. Miał najlepszy sprzęt, izolacji i wykończenia wnętrz.
 • „Pick-up” – wytworzono do zastosowania wewnętrznego w roślinie.

ZAZ „garbaty”: strojenie

Przeprowadzenie modernizacji danego właściwie trzeba tworzyć szkice na papierze lub w formacie 3D pojazdu. To pozwala zobaczyć ogólny obraz oczekiwanego strojenia. Projekt pozwoli określić kompleks prac i dalszych działań. Co do zasady, mogą ulec zmianie Kit, zestaw perkusyjny z płyt wentylowane, a także tylne resory zmieniają pracowników na trudne pytanie. przednie zawieszenie może być zamontowany na ZAZ-968. „Garbus”, a następnie staje się twardszy i twardszy.

Zmniejszenie zużycia paliwa pozwoli nowe pręty, nudne kolektor dolotowy i wydechowy, ustawienie pompy na „osiem” i obnulitelya gaźnika. Moc zespołu napędowego wzrośnie. Często uciekają się do kół tarczowych instalacji, zapewniając lepszą stabilność na zakrętach, łatwość obsługi.

wzmocnienie silnika

Poprawa wydajności mocy silnika – całkiem uzasadnione działania. Po tym wszystkim, native roślina ma pojemność tylko trzy tuziny „koni” z maksymalną prędkością 100 km / h. Biorąc pod uwagę fakt, że silnik jest z tyłu, trzeba znaleźć odpowiednią skrzynię biegów, przeznaczoną dla tylnych jednostek napędowych.

Węzeł transmisji pasuje do późniejszego „Zaporozhets”, jak również „Volkswagen” wagony „Porsche” i „Tatry”. Jeśli ustawisz silnik MeMZ-968, można uzyskać przyrost mocy do 45 KM. To prawda, że trzeba wymienić natywną potrójne gaźnika analog „VAZ” typu. Jest możliwe, aby naprawić bezpośrednio w bagażniku. Piec jest również wskazane, aby przejść do ulepszonego systemu grzewczego.

ciało

Poddane restyling i korpusem samochodu ZAZ „garbus”. Tuning, których zdjęcia prezentowane powyżej, pozwala poprawić aerodynamikę i wygląd. Ponieważ uważany drzwi samochodu otwierają się w przeciwnym kierunku, co jest niebezpieczne w razie nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, to lepiej, aby przeważyć te elementy od tylnego do przedniego zadaszenia pętli. Nieaktualne blokady i zastąpiony nowoczesnym.

modernizacja zewnętrzna zawiera również przedłużenie nadkola do podobnego do gumy 195/60 R14 /. Aby zwiększyć oryginalność samochodu i czyszczenia przychodzące wloty powietrza zamontowane na górze. Ponadto ustala kenguryatnik, spoilery, boczne łuki aerodynamiczny z tworzywa sztucznego. W takiej konstrukcji samochodu będzie wyglądać świetnie i są bardzo stylowe.

salon

Ten element radzieckiego samochodu przestarzałego już dawno temu. Po raz pierwszy nie różniły wysoki komfort dla pasażerów i kierowcy. Ulepszony wnętrze ZAZ-965 nie jest tak trudne. Założyć nową siedzibę, typ sportowy kierownica, wskaźniki ciśnienia oleju i innych parametrów roboczych, w tym czujnikiem temperatury i poziomu paliwa.

Na suficie można regulować z naturalnym kolorze czarnym lub czerwonym skórę i leżał dywan z podobnych odcieniach na podłodze. Należy również wymienić pedał drzwi skóry. Jeśli nie chcesz, aby rzucić zwykłe fotele, powinny produkować ich wysokiej jakości wykończenia. Jeśli nie wierzysz w swoje umiejętności, zaufaj profesjonalistom salon zwężenie.

elektryka

Elektronika w maszynie pod uwagę ma napięcie 12 V jest podawany przez jeden system drutu. Jako elementy oświetleniowe nadają się lampy, IL-12. Na początku ulepszeń niezbędnych do usunięcia rodzimych optykę. W tym celu ruchomy siedzenia usunięto odłączony przewód odcinaj występ na górze „na orbicie.” Następnie podjęta okrągły reflektor z „Moskvich”, to starał się w miejscu instalacji. Planowane sześć otworów, z których dwa są wykonane o większej średnicy do sterowanego układu.

Element lokalizacja jest pionowa, więc konieczne jest, aby szlifować się języka. Wyczyszczone element optyczny i regulacji wiórów. Przewody są wyświetlane w gnieździe pełnym wymiarze godzin. Jest zabezpieczona śrubami reflektorów, instytucji wewnątrz i na zewnątrz nakrętek. Następnie układ optyczny zamontowany i naciska nakrętek regulacyjnych. Wystające części śruby są wycinane. Na granicy zewnętrznej dopasowanie obręczy 968-tego modelu. Gdy jest właściwie wykonane, manipulacje będzie możliwe zainstalowanie regulowane lampy halogenowe.

dodatkowo

W celu poprawy jakości jednostki chłodzenia mogą być zamontowane na parze grzejnikach „Ford” lub „Tavrii”. Nowy ZAZ „garbaty” staną się jeszcze bardziej atrakcyjne i bardziej praktyczne, jeśli zestaw transmisji, na przykład, VAZ-2108 z pięcioma zespołami. Zmiany zewnętrzne są związane głównie z rdzeniem poprzez przekształcanie nowy silnik, ponieważ nadkola rozszerzać i tolerowane tylną oś pojazdu.