237 Shares 5577 views

Koło kolorów Goethego i jego wykorzystanie

Każdego dnia możemy współdziałać z kwiatami – wyboru nowego wnętrza palety, farbowanie strój, makijaż tonu lub paznokci, szukamy odpowiedniego środowiska lub w cieniu atmosfery. Pawilony handlowe, nie wiedząc o tym, dajemy pierwszeństwo konkretnego produktu, w szczególności odnoszące się do jego koloru.


Jeden z założycieli „Theory of Colours” człowiek wyjaśniając preferencje kolorystyczne ludzi z punktu widzenia psychologii, jest słynny filozof i poeta Iogann Volfgang Gote. Koło kolorów, zaproponował w XIX wieku jako podstawa teorii koloru harmonii, pomimo braku uznania przez jego współczesnych, jest powszechnie stosowane.

Tożsamość twórcy koncepcji kolorze

Gote Iogann Wolfgang urodził się w 1748 roku w mieście handlowej w Niemczech – Frankfurt. Jest to jeden z największych filozofów i poetów późnego XVIII – początku XIX wieku. Jednak niewiele osób wie, że Johann Wolfgang był także przyrodnik – zebrał dużą kolekcję minerałów, z których jeden został nazwany po nim – getyt i został uhonorowany uwiecznić swoje nazwisko w tytule jednego z kraterów na planecie Merkury.

Jednego z największych osiągnięć tego człowieka w naukach przyrodniczych to „koło kolorów Goethego” – (. Niemiecka Zur Farbenlehre) teorii koloru i jego kombinacje, opublikowanej w 1810 roku w książce „O teorii koloru”. W nim naukowiec przedstawił swój subiektywny pogląd na naturę koloru, jak również otwarte pytanie o ludzką photoreception. Teoria ta była sprzeczna z obowiązującymi w momencie fizycznych nauk o naturze kolor, a zatem nie został poważnie zaakceptowane przez swoich współczesnych. Jednakże, Johann Wolfgang i nie starał się wyjaśnić to zjawisko z punktu widzenia fizyki. Większość z nich związana jest z pytaniem: „Jakie są uczucia i emocje to osoba albo że kolor”

Teorie o naturze koloru

W dzisiejszym świecie istnieją dwa podejścia do definicji kolorach natury:

  • W pierwszym podejściu, którego wyznawcami są przedstawiciele nauk ścisłych, kolor jest nie więcej niż ludzkie oko odpowiedzi na długość fali światła. Takie podejście może być również nazywany „podejście ludzkiej podmiotowości”, w którym każda osoba widzi kolor inaczej.
  • Drugie podejście, które jest drugą nazwę – „Goethego koło kolorów,” kolor jest uważana za obiektywnie istniejących w przyrodzie substancji.

Filozoficzna refleksja nad strukturą świata poproszony Goethe opinię realności istnienia koloru w naturze. Po tym, naukowiec postanowił zbadać każdy z nich z punktu widzenia psychologii, a także określić zakres jego wpływu na ludzki mózg.

Jednak, aby twierdzić, że koło kolorów Ioganna Gote – prawdziwa doktryna filozoficzna nie jest całkowicie prawdziwe. Paleta początkowo składała się z 6 kolorów, aw XIX wieku rozbudowany do 24 jednostek niemiecki fizyk Vilgelmom Osvaldom.

paleta kolorów

Osoby pracujące z kwiatami i odebrać harmonijne odcienie, użyj koła kolorów Goethego.

  • Podstawowy zakres kolor czerwony, niebieski i żółty. Ich cechą – nie można uzyskać poprzez mieszanie innych kolorach istnieć samodzielnie.
  • Pomarańczowy, zielony i fioletowy – drugi kolory zamówienie. Są one przygotowywane przez mieszanie podstawowych jednostek
  • Ponadto istnieje kolory trzeciego rzędu utworzone przez zmieszanie podstawowych i drugorzędnych kolorów.

Każdy z nich jest skrzep energii, powodując pewne emocje w ludziach.

Koło kolorów Goethego zdjęcia

Istnieje szereg z 2 odmian.

1. Paleta 6 kolorów.

2. palety 24 kolorów.

kolor temperament

W procesie badania empiryczne wykazały, że subiektywne odczucia osoby różnią się o 3-4 stopni, w zależności od koloru ścian pomieszczenia. W związku z tym, Johann Wolfgang temperament ustawić dla każdego koloru w zależności od jego „Temperatura” na skali od „ciepło – zimno”.

  • Żółte i pomarańczowe kolory Goethego nadana „pozytywny”, bo jeśli spojrzeć na nich człowiek jest szczęśliwy, staje opalizujące emocje.
  • Niebieski i fioletowy – ujemny. Przestrzenie wypełnione określonym kolorze, zimny i pusty.
  • Czysta czerwona i zielona naukowiec liczone na neutralne.

Jeśli dodać do konkretnego odcienia charakterystycznego koloru zmienia się na pozytywne, negatywne lub neutralne.

Kolejność kombinacji

Projektanci mody, projektanci, styliści i make-up – wszystkie osoby pracujące z kolorami, należy w ich kole praktyka kolorów Goethego i kierować się następującymi zasadami:

Zasada numer 1. Najlepiej jest łączyć kolory, które leżą naprzeciw siebie. nazywane są również komplementarne. Na przykład, purpurowy i żółty wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają.

Zasada numer 2. Kolory, które znajdują się na szczycie jednego z trójkątów, harmonijny. Na przykład, niebieski, fioletowy i zielony. Zasada ta jest nazywana „trójkolorowy harmonia”.

Zasada numer 3. Kolory, znajduje się na rogach kwadratu, harmonijny. Na przykład, niebieski, fioletowy, żółty, pomarańczowy. Zasada ta jest również nazywany „kolor uzupełnieniem.”

Zasada numer 4. kolorów na kole barw znajdują się w pobliżu, dobrze łączą się ze sobą. Nazywane są analogowe. Typowo, podstawa jest jednym z nich, pozostałe działa jako dodatek do umieszczonych akcentami.

Zasada numer 5. odcienie znajdują się na jednym wierzchołku trójkąta, można łączyć w dowolnej ilości. Nowoczesny kolor koło Goethe ma 24 wierzchołków. Kolor każdego z nich mogą być podzielone na dziesiątki kolorów i wykorzystać je w pracy lub prac.

Zasada № 6. neutralnych kolorów mogą być łączone ze sobą w dowolnej ilości. Należą do nich: biały, brązowy, szary, czarny.

Pojęcie kolor okręgu we współczesnym świecie

Nauka nie jest na miejscu, w tym koloristka. Nowoczesny model kolorów RGB na koncepcji, która powstała na początku 19 wieku, Johann Wolfgang von Goethe.

Koło kolorów Goethego dla 2 wieku został przedłużony do 24 kolory Dzięki badaniom Itten i Oswald i podstawy nowoczesnej koncepcji koloru. Tak jak poprzednio, główne kolory czerwony, niebieski i zielony – współczesny model RGB (czerwony, szary, niebieski) . Jednak teraz jest przedstawiane nie są niezależne kolory i okręgu gradientu.

Kolor odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, a niektóre odcienie stały się powszechne we współczesnym świecie. Na przykład, czerwony symbolizuje niebezpieczeństwo i błędów, a zielony – Wręcz przeciwnie, wezwanie do działania. To niepisana zasada, że uczynił nasze życie Johann Wolfgang von Goethe. Koło kolorów, stworzył na początku XIX wieku, w następnym wieku został zwiększony do 18 kolorów – od 6 do 24. Jednak pojęcie koloru, on stworzony na podstawie ludzkich preferencji psychologicznych, pomimo braku ważności naukowej, jest skutecznie wykorzystywane w XXI wieku, to stało się podstawą dla nowoczesnych modeli kolorystycznych.