638 Shares 8694 views

W jakim wieku możesz sterylizować koty i czy należy to zrobić?

Sterylizuj kota, czy nie? To pytanie jest zadawane przez wielu właścicieli. Wszakże z etycznego punktu widzenia jest to błędne, ale z drugiej strony taka procedura może ratować właścicieli i ich zwierzęta przed wieloma problemami. Jeśli zdecydujesz się na podobny środek dla zwierzaka, zalecamy przeczytanie tego artykułu i dowiedzieć się, w jakim wieku można sterylizować koty.


"Za" i "przeciw"

Zanim odpowiem na interesujące Cię pytanie, chciałbym zauważyć, że przy pomocy tej procedury będziesz mógł:

  • Aby uratować kota z instynktów seksualnych, a tym samym z tortur: przecież kotki żyjące w domu nie mają możliwości zaspokajania swoich potrzeb;
  • Zapobieganie pojawianiu się niechcianej ciąży i kociąt;
  • Unikaj agresywnego zachowania zwierzaka;
  • Aby wykluczyć możliwość wystąpienia raka układu rozrodczego kota.

Wady sterylizacji to:

  • Koty pozbawione narządów rozrodczych mają większą tendencję do otyłości;
  • Procedura oznacza cięcia, a więc blizny na całe życie;
  • Powikłania po zabiegu, w szczególności onkologia gruczołów sutkowych;
  • Istnieje możliwość kamicy moczowej.

W jakim wieku możesz sterylizować koty?

W rzeczywistości nie ma ograniczeń wiekowych dla tej procedury, a jeśli to pożądane, może być nawet poddane zwierzęciu, które ma 2 lata i 5 lat. Jednak opinie ekspertów dotyczące wieku, w którym koty mogą być sterylizowane, są nieco rozbieżne. Uważa się, że organizm zwierząt domowych w młodym wieku toleruje operację znacznie łatwiej, a okres regeneracji będzie dużo szybszy, a sam sam zwierzę nawet nie zrozumie, co się z tym działo, podczas gdy dorosły kot może przenosić sterylizację znacznie gorzej. Idealny wiek jest okresem, w którym kota już się formowała, ale nie zaczęła jeszcze estrogenów, co do zasady wynosi 5-7 miesięcy. W tym czasie sterylizacja będzie najbardziej optymalną opcją, ponieważ nie zostaną zakłócone żadne procesy w ciele zwierzęcia. Należy zauważyć, że niektóre rasy kotów dojrzewają nieco wcześniej niż ich krewni. Mówimy o wschodnich reprezentantach, mianowicie: syjamskich, abisyńskich, birmańskich. Podczas gdy perskie kotki, Siberian, Maine coons dojrzewają nieco później. W jakim wieku możesz sterylizować koty? Jeśli miałeś czas i wykonałeś tę procedurę w okresie przed pierwszym upałem, ryzyko powikłań jest bardzo niskie i wynosi tylko 1%. W przypadku, gdy pierwsze ciepło już wzrosło do 10%. Do powikłań należy wymienić nowe wykształcenie gruczołów sutkowych.

Ile miesięcy sterylizuje koty za granicą?

Zagraniczni lekarze weterynarii wierzą, że w ciągu 2 miesięcy sterylizacja kota jest najmniej bezbolesna i najbardziej skuteczna. Udowodniły, że usunięcie narządów rozrodczych w żaden sposób nie wpływa na rozwój zwierzaka, a tym bardziej nie koliduje z nim.

Więc teraz wiesz, ile możesz sterylizować kota. I czy warto to robić czy trzymać zwierzę zdolne do odtworzenia – musisz samemu zdecydować.