140 Shares 6678 views

Pocisk kierowany „Whirl-1”: cechy wydajności. JSC „Troska” Kałasznikow „”

Zbiorniki, jak tylko pojawił się po raz pierwszy na polu bitwy, miał na całej idei wojskowej tym czasie ogromny wpływ. Natychmiast tam karabiny ppanc, specjalna amunicja, odrodzenie doświadczony pułku artylerii.

Dzisiaj „tankoboyazn” nie jest już postrzegany jako wyraźnie, ponieważ żołnierze mają do dyspozycji wiele skutecznych narzędzi, które pomogą skutecznie zwalczać wrogie pojazdy opancerzone. Na przykład, odnosi się do takiego pocisk „Vortex-1”.

podstawowe informacje

rozwój rakietowy rozpoczął na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Początkowo miało wyposażyć KA-50 śmigłowców i Su-25T. Ostatnio była modyfikacja słynnej „Rook”, zaprojektowane specjalnie do walki z ciężką zbroję potencjalnego wroga.

złożoność układu

Programiści natychmiast obliczu silnego zwężenie średnicy, jak słupów Ka 50 musi znajdować się co najmniej 12, i wieszaki Ni-25T – co najmniej 16 rakiet. To jest z powodu tego pocisk „wiry-1” różni się rekord podłużnego korpusu. Nie tylko jest to możliwe, aby „wycisnąć” do żądanej średnicy, ale również zapewnić najlepszy możliwy zakres i prędkość lotu od charakterystyki aerodynamicznej takiego układu w optymalnym maksimum.

Wykonane pocisk na schemacie projekt „kaczka”, jego skrzydła złożone w pozycji złożonej. Aby zapewnić jak najbardziej stabilne stabilność jazdy, projektanci „nagrody” na jego zdolność do obrotu wzdłużnego w locie.

cechy konstrukcyjne

W przedniej części korpusu tradycyjnie znajduje się komora z głowicy tandemowego jak ukryte w niszach „skrzydełka”, czyli stabilizacji stabilności kursu. Ponadto, istnieje również bezpiecznik zbliżeniowy, który został wykorzystany w projekcie w celu zwiększenia efektywności rakiety do ewentualnego wykorzystania celów powietrznych wroga. Cała środkowa część jest zajęta przez prosty podział tandem głowicy.

Pozostała część objętości zajmowanej przez ciało stałe paliwo silnika podtrzymuje dwie dysze w kształcie stożka lekko odchylone na bok. Na końcu odcinka tylnego jest inny sprzęt, służący do wskazówek pocisku w cel.

Przechowywanie w pozycji złożonej

Jak powiedzieliśmy, dla stabilności podwozia spełniają stabilizatorów położonych w łuku. Cztery z nich tworzą one występ X kształcie. Aby zapewnić rotację w podłużne projektanci lotu dały mu lekki skręt w prawo. Przechowywane pocisk „Whirlwind 1” może być tylko w pojemniku transportowym. Gwarancja – nie więcej niż dziesięć lat w każdych warunkach.

Przyjęcie i pierwsze testy

Przyjęcie tej broni miała miejsce stosunkowo niedawno, w 1985 roku. Test po raz pierwszy w środowisku bardzo blisko do walki, która odbyła się w 1986 roku, kiedy „trąba powietrzna” rozstrzelano z helikoptera Mi-28 i Su-25T. Szczególnie wysoka sprawność jest pokazany szturmowców, wykazały zdolność do pokonywania warstwowej obrony wyimaginowanego wroga.

Mówiąc najprościej, to zostało udowodnione, że „Gawrony” może z powodzeniem zaatakować kolumn zbiornikowych wyimaginowanego wroga w marszu, zadając poważne uszkodzenia. Jakie są główne cechy „Vortex-1”? TTX pociski następujące:

 • Długość – 2,75 m.
 • Średnica przypadku – 152 mm.
 • Masa pocisk (wraz z pojemnika transportowego) – 59 kg.
 • Maksymalna prędkość – 610 m / s.
 • początkową wysokość – od 4 do 4000 metrów.
 • Range start – od 400 metrów do 10 kilometrów.
 • Maksymalny czas lotu do celu – i 28 sekund.

Dalszy rozwój koncepcji

W 1990 roku, jeszcze przed upadkiem Związku Radzieckiego na broń została przyjęta przez pocisk kierowany „Whirl-1M”, z imponującą wszechstronność. Jego powinien być stosowany nie tylko na lądzie, ale także od powietrza, powierzchni, inne rodzaje celów, w tym akumulacji siły roboczej. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, rakieta została dokonana w pełni autonomiczny, z najbardziej wyrafinowanym i złożonym napełniania elektronicznych.

W związku z tym, śmigłowce i samolot szturmowy wyposażony w tego rodzaju broni może skutecznie i w możliwie najkrótszym czasie, aby wykonać bardzo szeroki zakres zadań. Z powodu tej „anti-tank” pocisk rakietowy „Whirlwind 1” jest w rzeczywistości, szerokie i całkowicie uniwersalnym. Obecnie dla rozwoju i produkcji spełnia JSC „Troska” Kalashnikov „” znajduje się w mieście Iżewsk, Udmurtia.

Ważnymi cechami rodziny rakiet „Vortex”

Cechy wyróżniające najnowsze generacje rakiet są następujące funkcje:

 • Duży zakres, w połączeniu z doskonałą aerodynamiką i prędkością ponaddźwiękową, zapewnić wysokie prawdopodobieństwo przetrwania nawet w warunkach przezwyciężania warstwowej obrony wyimaginowanego wroga.
 • Supersonic szybkość lotu pozwala również jednocześnie atakować wiele celów, zapewniając zwiększoną przeżywalność samolotu lub Śmigłowcowiec. Mówiąc najprościej, wróg nie będzie się do nich.
 • Automatyczny system prowadzenia dla wiązki laserowej sprawia gwarancji trafienia w cel nawet małych rozmiarów.
 • Doskonała ochrona przed potencjalnego wroga elektroniczny stacjach bojowych, które ponownie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w przezwyciężaniu warstwową obronę.
 • Najszerszy zakres ukierunkowanych celów, aż do dużych okrętów nawodnych i podwodnych nawet powierzchniowe.

Procedura użycia pocisków bojowych

Pilot zbliżył się do miejsca prawdopodobnego rozmieszczenia wroga (około 10-15 km od niego) należy aktywować system skanuje obszar „Squall-M”. W przypadku, gdy współrzędne prawdopodobnego położenia celu zostały wprowadzone wcześniej, system jest aktywowany automatycznie, bez udziału człowieka.

Po wykryciu cel, pilot musi ją zidentyfikować za pomocą środków wizualnych i technicznych identyfikacji. Musi Dopasuj cele i oczu tak, że najpierw wykonuje co najmniej ¾ sterowania wyświetlaczem. Po tym sprzętem sama przechodzi w tryb konserwacji przeznaczeniem. Rakieta może być wytwarzany tylko wtedy, gdy pilot otrzymał maksymalną możliwą odległość uszkodzenia.

Ponadto, pilot działa, aby zapobiec silnego odchylenia od azymutu docelowej przechwyconego sprzętu automatycznego śledzenia, ponieważ w przeciwnym razie jest to niemożliwe, aby zagwarantować pomyślne uruchomienie.

Opis użycia bojowego

Jednak nie należy zakładać, automatyczny lokalny „głupi”. JSC „Troska” Kalashnikov „” eksperci jej znacznej poprawie. Sprzęt jest w pełni zdolny do utrzymania cel przez pewien czas nawet po to stracił z oczu (dowolny obiekt powstał między samolot szturmowy i czołgów). Gdyby jednak doszło do awarii automatycznego śledzenia, pilot musiał ponownie uchwycić go w trybie ręcznym.

Jak już powiedzieliśmy, uruchomienie pocisk przeprowadzono dopiero po osiągnięciu normy, jak również przekonani facility holding automatycznych rakiet. Nowe gatunki kompleks „Whirl-1” jest w stanie jednocześnie trzymać i obsługiwać do czterech celów strzelanie z rakiet w nim przez około 30 sekund. Uważa się, że prawdopodobieństwo trafienia nawet małych obiektów wynosi co najmniej 0,8.

Aby rozszerzyć zakres walka o pracę już obecnych czasach zostały opracowane z thermobaric pocisków i wysokiej wybuchowy fragmentacji głowicy, zaprojektowanych specjalnie do stosowania na dużych nagromadzeń siły roboczej i sprzętu wroga. W związku z tym, naddźwiękowy pocisk „Whirlwind 1” staje się jeszcze bardziej wszechstronny.

Atak „specjalizacja”

Pomimo faktu, że w trakcie całego okresu eksploatacji pocisk został złożony wiele prób, aby zmieścił się pod pocisków naziemnych, w praktyce okazało się, że najbardziej rozsądnym sposobem ich stosowania jest uruchomienie na pokładach śmigłowców wojskowych i samolot szturmowy.

Jednak nadal istnieją jeszcze eksploatowane systemy, przeznaczone do montażu w lekkich pojazdów opancerzonych i nawet dzisiaj i jeepa. Ich stworzenie – zasługa JSC „Concern” Kałasznikow „” Nasza armia ma czegoś takiego, według ekspertów wojskowych, a nie, jak w przypadku podobnych celów jest znacznie lepszy w kompleksie „Cornet”.

kompleksowe perspektywy

Ze względu na fakt, że rodzaj broni może być wykorzystany na cele lądowe, powierzchniowych i powietrza, prędkości nie przekraczającej 800 km / h, a także biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia celu ujednolicenia z systemów rakietowych ziemia, bardzo atrakcyjne perspektywy zaopatrzenia look „Vortex” w tych krajach, ulga co sprzyja korzystanie z kompleksu jako obrony.

Ponadto ATGM „Whirlwind 1” cieszy się stabilną popularnością w państwach arabskich, jako że są zainteresowani kupnem wielofunkcyjną i niezawodną broń.