400 Shares 2877 views

"Cornet" – system antyrakietowy. PTRK "Cornet-EM". PTRK "Kornet-E"

Począwszy od pierwszej wojny światowej, czołgi szybko stał się prawdziwym bólem głowy piechoty. Początkowo nawet gdy wyposażona prymitywnego pancerza, nie są skłonni do żołnierzy. Ale nawet w czasie II wojny światowej, kiedy wydaje się, że pułku artylerii i PTR (karabiny ppanc), zbiorniki nadal dyktuje zasady zaangażowania.


Ale potem przyszedł 1943, który został oznaczony przez jeden z nielicznych przypadków, gdzie inżynierowie z nazistowskich Niemiec udało się stworzyć nie tylko skuteczne, ale również najskuteczniejszą broń, nabój Faust. To właśnie na podstawie jego znanego RPG-2 powstała po wojnie, stała się, z kolei, jest przodkiem wszystkich legendarny i RPG-7.

Ale stała „walka pancerz i pocisk” i nie sądzę, aby zatrzymać. Było kompozytowy pancerz, którym jest zazwyczaj granatnik nie było tak łatwo złamać. Ponadto już przeprowadzone eksperymenty na stworzenie dynamicznego i aktywnego systemu ochrony, który jest teraz wyposażony we wszystkie MBT normalnego świata. Było to konieczne w celu przeciwdziałania nowego obiektu.

Stalowe przenośne takie kompleksy przeciwpancerne piechoty. Na wygląd ich części roboczej jest silnie przypomina tym samym granatem, że właśnie „rura” przywiązany do specjalnego wsparcia, która jest zamontowana do wielości form poradnictwa i kontroli. Jak pocisk nie jest używany granatnik przeciwpancerny, oraz pełny przeciwpancerny pocisk kierowany, nawet jeśli małe.

Dzisiaj chcemy wam powiedzieć o „Cornet”. Antitank system rakiet tego modelu przez długi czas stojąc na ramionach naszej armii i teoretycznie może skutecznie przeciwdziałać wszystkie nowoczesne MBT potencjalnego wroga.

Początek rozwoju

Cokolwiek to nie była ciężka sytuacja na 90 lat, ale na cześć rusznikarzy krajowych (Tuła Biuro Projektów), rozpoczęto prace nad zupełnie nowym zbrojeń. Już w 1994 roku pierwszy kompleks stalowy przez siły zbrojne naszego wojska. W sprawiedliwości należy zauważyć, że praca zaczęła nie jest od podstaw: jako podstawa stosowany system przeciwpancerne „Reflex”, która w tym czasie może być zainstalowany na wszystkich zbiornikach domowych i dział samobieżnych „Octopus-S” oraz „Octopus-SD ”.

Ale wszystko, co istniało w momencie krajowego systemu anty-była jedna bardzo istotna wada. Chodzi o metodach kontroli, zarówno przewodowej, gdy żołnierze musieli biec do cewek lub sterowanie radiowe, które mogłyby równie dobrze być tłumione wróg środki do ustawiania zakleszczeniu.

„Funkcje zarządzania” nowego ATGM

Jaka jest różnica między „Cornet”? Antitank system rakiet tego typu został wyposażony w systemy kontroli, podobnych do tych stosowanych w przemyśle lotniczym. Po pierwsze, w sprawie instalacji sam zamontowany jest dość silny emiter laserowy, który skutecznie podkreśla cel. Konstrukcja ta ostatnia znajduje się fotodetektor, który chwyta odbitego światła. System bazowania pocisk interpretuje dane i jest w stanie precyzyjnie ustawić przebieg lotu.

Zauważ, że ostatnia generacja ATGM i miał inny problem: dokładność trafienia prawie 90% zależną od profesjonalizmu operatora i jego pewną ręką. Żołnierz miał dosłownie ręcznie przeprowadzić korektę pocisku, stale nakładając go na cel. Aby to zrobić, należy użyć joysticka. Wyobraźmy sobie sytuację, w której maszyna wróg w tej chwili nie stoi w miejscu i aktywnie manewrowania, starając się pokryć operatorowi ze wszystkich dostępnych broni: warto trochę mocniej pociągnąć palcem – wszystko, rakieta poszła cel.

Przewody są często rozdarte, rozdarte lub odłamkami pocisków, a od banału, aby zapewnić ich żucia było niemożliwe. nad zarządzaniem powietrza często na uboczu.

Takie wady i był całkowicie pozbawiony „Cornet”. Antitank system rakiet całkowicie samowystarczalny, wyposażony w „inteligentnych” pocisków rakietowych, które nie muszą przeprowadzać ręcznie. Oczywiście, jest to teoretycznie możliwe, aby odzwierciedlić wiązkę laserową i rozpraszają, wykorzystując zasłonę dymną. Jednak, jak pokazuje praktyka, ten trwa stosunkowo długo. Prędkość lotu rakiet jest taka, że nawet jeśli zostaną utracone na 100-300 metrów od celu jego dokładnych współrzędnych The amunicyjny obejmie ten dystans w tak krótkim czasie, że zbiornik wróg nadal nie będzie nigdzie.

Zatem, kompleks „Cornet” jest wysoce niezawodna broń, która pozwala pewnie uderzył wrogich pojazdów opancerzonych w różnych warunkach.

Jakie problemy zostały wprowadzone przed projektantami?

Od połowy lat 80-tych, prawie wszystkie zbiorniki mocarstw zachodnich zostały zakończone dynamicznego systemu ochrony, a więc przed Tula było „proste” zadanie: zapewnienie niezawodnego zaangażowania takich chroniony przez technologię. Nie jest zaskakujące, że rozwinięty pocisk „Cornet” 9M133 natychmiast został wyposażony w głowicę tandem. Jej pierwszy element wyłączenie DZ, prowokując jego działanie, a dopiero druga część bezpośrednio uderzyć zbiornika zbroję.

Nawiasem mówiąc, z powodu tej konstrukcji rakiet było dość niezwykłe. W związku z tym łączny ładunek zachowany w części tylnej, silnik – w środku i pierwotnego ładunku – w nosie. Systemy sterowania znajdują się w tylnej części.

niekonwencjonalne wykorzystanie

Jednak nie daleko od niektórych zbiornikach może zniszczyć „Cornet”. Antitank system rakiet mogą być również wykorzystywane bardziej niekonwencjonalny sposób.

Fakt, że różne systemy ppanc różnych zestawów od chwili ich przyjęcia żołnierzy często stosowany jako skuteczny środek, dzięki któremu wróg może szybko dym z ufortyfikowanego bunkra. Tak więc, podczas Bitwy o Falklandy w 1982 roku brytyjscy spadochroniarze często zabierał obronny obszary, tłumiąc ich odporność, z pomocą swoich systemów ppanc.

Nasze siły specjalne, używając „Fagot”, dushmans znokautował swoich jaskiń, a rosyjski wojskowy używany tę broń podczas drugiej kampanii czeczeńskiej. Okazało się, że „Fagot” niezwykle skuteczny przy czyszczeniu budynków. Krótko mówiąc, w ostatnich latach, takie przykłady zgromadziły bardzo, bardzo dużo.

Jedyną ważną rzeczą, aby wziąć pod uwagę, że ATGM pocisk – nie thermobaric amunicji, a więc na żywo wroga zmusza jej stosowanie nie zawsze prowadzi do pożądanych rezultatów. Tula, oceniając doświadczenie bojowe radzieckich i rosyjskich wojsk, zwłaszcza dla „Cornet” stworzył rakietę, wyposażone tylko zrobił thermobaric głowicę. Taki pocisk uderzanie zamkniętą przestrzeń ufortyfikowanego bunkra, dosłownie rozrywając wszystko żyjącego wewnątrz ze względu na gwałtowny spadek ciśnienia występującego w eksplozji.

W skrócie, pocisk „Cornet” – naprawdę bronią wielofunkcyjne, które można bardzo szeroko stosowane we wszystkich gałęziach wojskowych.

wersja zachodnia

W świecie znacznie bardziej aktywne tendencja całkowite odrzucenie systemów przeciwporostowych w zbiorniku, aby określić, które wymaga wykwalifikowanej obsługi. Wśród zachodnich ATGM są amerykański „Javelin” i izraelscy „kolce”. Ich oświadczenie zgodnie z zasadą „ogniem i zapomnieć”. Uważa się, że takie kompleksy należą do trzeciej generacji. Kompleks „Cornet” przy okazji, odnosi się do drugiego.

Pocisk wystrzelony z systemu koncentruje się nie tylko na promień lasera i silników ciepła wydobywającego się z tarczy, ale również do obrazu referencyjnego sprzętu wroga, który jest osadzony w jej pamięci.

Głównym problemem „Javelin” jest bardzo wysoki koszt amunicji. Jeden pocisk może łatwo kosztować 120-130 tysięcy dolarów. To jest za jedną sztukę! Nie wszystkie kraje mogą sobie pozwolić, aby wyposażyć swoje wojska z takich systemów przeciwpancernych, mimo swoich niewątpliwych zasług. Tak więc, w Indiach to nie tak dawno temu ogłoszono prace nad samobieżnych systemów przeciwpancernych (oparte na BMP), który jest uzbrojony tylko jeden „Javelin”. Więc koszt podwozia i najbardziej skomplikowane walki równe. Jednak ATRA warto nawet nieco droższe.

W przeciwieństwie do tego, w tej samej Syria wielokrotnie dostrzeżone rzemieślniczą ATGM „Kornet-E” zamontowany na wszechobecny BMP-1/2. Biorąc pod uwagę fakt, że kompleks sam i rakieta kosztować około 30 tysięcy dolarów, ich cena jest znacznie niższa niż koszt obudowy, co sprawia, że produkcja takich systemów opłacalne ekonomicznie.

Ponadto, istnieje zachodnie systemy trzeciej generacji jest inny problem. Wyraża się to w mniejszym zakresie efektywności. Zatem pocisk „Javelin” teoretycznie może latać bezpośrednio do 4700 metrów, ale jego część bazowania skuteczne jedynie w granicach do 2500 metrów. Zainstalować takie systemy na dużym podwoziu BMP po prostu bez sensu: jak długo urządzenie będzie wybrany do zbiornika, czas uderzyć ją kilka razy (w tym własnych pocisków).

Istnieją poważne problemy w warunkach bojowych miejskich. Tak więc, w 2003 roku, Amerykanie podżegał wszystkich irackich czołgów i wozów bojowych piechoty bez problemów. Ale to było tylko na terenach otwartych. To był z miasta na incydenty „Javelin” w zbroi. A ponieważ Amerykanie (i później Izraelczycy) są wyposażone podręcznika kompleksy trzeciej generacji.

Rosyjska decyzja

Wkrótce Tula znacząco zmodernizowane „Cornet”: ATRA był „inteligentny” system śledzenia celu. Wygląda na jego wykorzystanie w następujący sposób: najpierw operator wizualnie wskazać cel, wysyła jej boku ATRA, a następnie umieścić flagę. Po pocisku uruchomić sama zorientowane w przestrzeni, nie wymaga interwencji człowieka w tym procesie. W rezultacie, „Cornet” – systemy anty-cystern, które mogą być używane nawet do bezpiecznego niszczenia śmigłowców wroga.

Jeśli uważasz, że „Javelin” z jego 4,5 tysięcy metrów wygląda dobrze, rozwój krajowego w tym zakresie, wszystkie unikalne. Tak, pod warunkiem, że nabycie nowych rakiet z pomocą „Cornet” może wybić zbiornik w odległości ośmiu do dziesięciu tysięcy metrów. Prawdopodobieństwo trafienia w cel niezmiennie wysoką całym zakresie możliwych zastosowań.

Niektóre modyfikacje

Obecnie nasze siły są w pełni zmodernizowana wersja kompleksu pod symbolem „D”, podczas rozmowy „Kornet-EM” na eksport. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dużej różnicy między żadnym z nich. Należy zauważyć, że tylko w ciągu ostatnich kilku lat, główne podwozie dla tego kompleksu stał samochód „Tiger”. Ponadto, w powietrzu otrzymuje obecnie szczególny przeciwczołgowego kompleks pocisk „Cornet”, który jest zamontowany na podwoziu BTR-D. Co jeszcze istnieją modyfikacje?

Co oznacza, że wskaźnik „E”?

ATRA pierwszy został zaprezentowany w 1994 roku, i użył nazwy „Kornet-E”. Co to jest? W tym przypadku indeks wskazuje wersję eksportową. Aby odróżnić go od tego, kto stoi w służbie narodowych sił zbrojnych, minimal, zredukowany do oświadczenia oraz podpis na jednostkach kontrolnych, prowadzonych w języku angielskim (lub dowolny inny, w zależności od życzenia klienta).

Generalnie jest to kompleks rakietowy przeciwpancerne „Kornet-E” jest najczęściej znaleźć w różnych „gorących punktów” na całym świecie. Powody są proste: to jest tanie, najbardziej proste w użyciu i stanie wiarygodnie uderzając prawie wszystkie istniejące gatunki pojazdów opancerzonych ".

„Brigandine” wersja

Co dziwne, ale ten kompleks jest obecnie uważana za bardzo obiecujący „dodatek” do systemu „pancerza”. Mówiliśmy już o przyczynach: nowe pociski Jest łatwo obniżyć nie tylko szum wroga, ale nawet helikopterów. W tym przypadku, rodzaj techniki „symbiozy”: potężny system wykrywania „pancerną” akupuntura, a następnie system obrony przeciwrakietowej „Cornet” niszczy go. Co dziwne, ale jedna rakieta uruchomienie ATGM istnieje jeden ściągniete UAV, natomiast w przypadku zniszczenia niego z pistoletów automatycznych, „pancerz” wymaga co najmniej setki pocisków.

Oczywiście, te cele mogą być ze 100% prawdopodobieństwem zniszczeniu pocisków przeciwlotniczych, to tylko koszt jest to, że strzelanie będzie zbyt kosztowne działania. Ponadto, obecne drony mogą łatwo oszukać system naprowadzania laserowego „zbroi”, podczas gdy proste rakieta ATGM prowadzony wyłącznie przez wizualne śledzenie celu, bez konieczności jego oświetlenia laserowego.

Specjalnie do niszczenia celów powietrznych został stworzony system rakiet przeciwpancernych „Cornet-D”, ale w tym celu możliwe jest użycie innych ATRA ta rodzina.

W chwili obecnej wygląda bardzo obiecująco i pomysł instalowania skomplikowanych statków patrolowych i łodzie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej (nie jest to pomysł, taka modernizacja jest). Tak więc w ciągu 20 lat, rozwój rzemieślników Tula upadł z „zaawansowane” oznacza zniszczenie pojazdów opancerzonych do kompleksu multi-broni, które mogą niszczyć cele na ziemi, w powietrzu i na morzu.

"Emka"

Ale najbardziej obiecujący na „rynek masowy” wciąż wygląda dokładnie „Kornet-EM”, zamontowany na podwoziu „Tiger”. Rozwój po raz pierwszy pokazano podczas MAKS-2011. Unikalny w skali światowej w tym systemie istnieje.

W tym przypadku kompleks jest wyposażony pocisków natychmiast 16, którego połowa znajduje się w pojemnikach zabezpieczających gotowa do użycia w walce. Volley możliwie strzelanie do celu, w tym samym czasie, gdy zbiornik „działa” dwa pociski. Możliwość wypalania wszystkie rodzaje amunicji, które kiedykolwiek zostały opracowane dla tej broni. Ogromną zaletą, która ma kompleks antyrakietowej „Kornet-EM” jest powszechne stosowanie w produkcji podwozi i dostępnych materiałów, które drastycznie zmniejsza jego koszt w porównaniu do wzorców zachodnich.

podstawowe dane techniczne

Minimalna odległość fotografowania – 150 metrów. Maksymalna – 10 km. Działanie urządzenia jest w pełni zautomatyzowana, elektroniczny „wypełnienie” są chronione przed ewentualnym zagłuszania przez wroga. To może równocześnie prowadzić i ogień dwa cele. Zbiorcza część może przenikać do 1300 mm ze stali jednorodnej pancerza. BLAST wersja pocisku niesie ładunek wybuchowy, od 7 kg TNT. Kompleks przejściowy wjazdu do zwalczania trwa tylko siedem sekund.

Pierwszy schemat „ogień i zapomnij” został zrealizowany w historii produkcji zbrojeń domowych. Ze względu na niemal całkowite wyeliminowanie ludzkiego procesu kontroli pocisk udało się prawie 100% wzrost w prawdopodobieństwa trafienia w cel przy pierwszej próbie. Należy zauważyć, że stary kompleks „Kornet-E” został niemal podwoiła się w ciągu najgorszych cech. Możliwość automatycznych urządzeń do śledzenia celu i jest korzystne dla stanu psycho-emocjonalnego pracowników, którzy mogą skupić się na zarządzaniu maszyny i układania linii odwrotu.

W zasadzie, to kompleks może być montowany pory tylko jedno „Tiger”. Zatem system rakiet przeciwczołgowych wykorzystuje podwozie Cornet BMP-3, i w tej postaci (dzięki lepszej rezerwacji) instalacji zalecany do stosowania w warunkach intensywnej walki miejskiej. Jak silne nośne podwozia samochodu?

W zależności od liczby wyrzutni masa ATRA „Cornet-em” może zmieniać się od 0,8 do 1,2 ton, to samo podwozie „tygrysa” (która wypożyczenia APC) nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Same pojemniki wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Gwarancja Okres przechowywania pocisków bez przeprowadzania rutynowych kontroli nie mniej niż dziesięć lat.

kompleks

Po pierwsze, kompleks obejmuje bezpośrednie podwozia kabiny wyposażonej oka i innych urządzeń. Jak już powiedzieliśmy, nasz przemysł obronny do tej roli często stawia samochód „Tiger”. Charakterystyka kompleksu w tym przypadku również na tym, że patrzy daleko od bycia jako precyzyjne systemy przeciwpancerne, a jako zwykły SUV jako pocisków ukrytych w jego ciele. W przypadku realnego zagrożenia pojemnika bierze swoją pozycję na podwoziu w zaledwie siedem sekund.

Pociski, ich nazewnictwo może być różny – od broni ppanc bezpośrednio do gatunku wysokiej wybuchowy, może być użyte przeciwko wojsk wroga w walce miejskiej. Mają skuteczny zasięg do dziesięciu kilometrów. Poinformowano, że tandem pocisku może trafić piechoty, ukryty za betonowymi ścianami, których łączna grubość wynosi około trzech metrów.

Przeciwpancerne pociski. Poinformowano, że najbardziej racjonalne wykorzystanie ich w zakresach do ośmiu kilometrów. Penetracji ich łączny odcinek około 1100-1300 mm jednorodną pancerza. W zasadzie te cechy umożliwiają efektywne wykorzystanie „Cornet” zajmować się wszystkie gatunki MBT NATO, nawet biorąc pod uwagę fakt, że istnieje tendencja do zwiększenia grubości pancerza czołowego. Wreszcie, w amunicji mogą obejmować muszle termobricheskie, które są specjalnie zaprojektowane do niszczenia wrogich personel, który jest chroniony przez ściany bunkra.

Launcher z czterech chronionego kontenera startu. Teleteplovizionnym wyposażony zabytków żelaznych. Wykorzystuje się do obrazowania termicznego trzeciej generacji. Dla ułatwienia obliczeń stosowanych przez kamery telewizyjne o wysokiej rozdzielczości, które znacznie ułatwiają identyfikację pojazdów wroga i budowli ochronnych. Istnieje również wbudowany dalmierz laserowy, pozwalający dokładnie określić odległość do celu.

braki

Robi kilka negatywnych cech krajowej „Cornet”? system rakiet przeciwczołgowych (zdjęcie jest na papierze) różni się od swoich zagranicznych konkurentów zbyt dużo na wadze (około 50 kilogramów). Ponadto, wiele modyfikacji nadal używa wskazówek wiązki laserowej, która mocno demaskuje bojownicy zajęli pozycję. Jednak ze względu na ten ostatni, że kompleks „Kornet-EM” i zamontowane na podwoziu o stosunkowo wysokiej prędkości „Tiger”, który pozwala na szybką zmianę położenia punktu wypalania.

Ponadto, niektórzy eksperci sugerują, że tylko 47% wyników doprowadzić do penetracji pancerza. Takie dane, w szczególności, zostały uzyskane w trakcie wojny w Libanie i Izraelu w 2006 roku.

Ale są też inne dane. Zatem, Departament Obrony USA, niechętnie, musiał przyznać fakt utraciwszy MBT „Abrams” w Iraku (od 2012). Brytyjscy dziennikarze powołują się na przykład odcinka, gdy wąska ulica „Abrams” jest dosłownie pakowane z pocisków z RPG-7, które nie przyniesie mu żadnej szkody. Ale tylko jedna salwa „Cornet” całkowicie wyłączona zbiornik, zabijając załogę. Urządzenie, według świadków, natychmiast zapaliła.