538 Shares 6568 views

OAO „Niżny Nowogród Zakład Budowy Maszyn”: Historia i produkcja

OAO „Niżny Nowogród Zakład Budowy Maszyn” jest jednym z największych w sektorze obronności kraju. Firma zasłynęła projektowaniu i produkcji systemów artyleryjskich. Dziś NMP produkuje złożonych produktów wojskowo-technicznej, jak również reaktory i komponentów dla elektrowni jądrowych, w tym statków o napędzie jądrowym.


fundacja

Jeszcze przed rewolucją, duży inżynieria roślin Niżny Nowogród regionu „Red Sormovo” wykluły plan przesunięcia wielkości produkcji (głównie metalurgicznych) do innej witryny. Dopiero wraz z nadejściem władzy radzieckiej rozpoczął praktyczną realizację tego projektu. W 1921 roku było rozpoczęcie prac poszukiwawczych i projektowanie przyszłych warsztatów. Jednak plany zostały zmienione na korzyść przedsiębiorstwa obrony zamiast sektora hutniczego.

Niżny Nowogród Zakład Budowy Maszyn (NMP) została założona w 1932 roku jako platforma do masowej produkcji systemów artyleryjskich. Pierwsze produkty były 76mm armaty PSA-4. Zostały one wydane już w stanie surowym, słabo wyposażonych warsztatach, ale zadanie Niżnym Nowogrodzie udało. W 1938 roku, projektanci roślin pod kierunkiem wybitnego inżyniera V. G. Grabina przedstawiony rządowi pistoletu F-22 i zmodyfikowanej wersji F-22 USV. Komisja, na czele osobiście IV Stalin postanowił jak najszybciej ustanowić wysokiej głośności pistolety Edition. Więcej niż 2500 jednostek zostały wyprodukowane przed wojną.

rozwój

W 1939 roku, wysiłki Grabina i Administracji Niżny Nowogród Machine-Building zakład został po raz pierwszy wprowadzony unikalny model działów specjalizacji, pozwala na in-line narzędzi montażowych w dużych ilościach bez utraty jakości. Dzięki rewolucyjnej metody organizacji produkcji, firma pozostaje producentem w branży systemów artyleryjskich.

Po II wojnie światowej fabryka została opanowana wydanie najnowszego sprzętu specjalnego, Sprzęt dla elektrowni jądrowych, urządzeń do wytwarzania pary dla floty jądrowej, produktów przemysłowych i dóbr konsumpcyjnych. Zespół otrzymał 5 najwyższych medale ZSRR.

Jako spółki akcyjnej, zawiązanej w NMP 01.07.1992. 23.04.2002 Zakład stał się częścią koncernu „Almaz-Antey”. 20.08.2009 firma jest zawarte w liście spółek strategicznych.

specjalizacja

Głównym rodzajem działalności Niżny Nowogród Budowy Maszyn Zakładu jest projektowanie, produkcja, modernizacja i wsparcie operacyjne radaru i obrony powietrznej systemów broni artyleryjskiej, reaktora i sprzętu pomocniczego dla marynarki i energii jądrowej w tym kraju, w tym do celów wojskowych.

Również NMP zajmuje się produkcją:

 • Sprzęt Morflot;
 • Anna (wytwornice pary jądrowych);
 • urządzenia górnicze i urządzenia elektryczne przeciwwybuchowe;
 • instalacje grzewcze;
 • Sprzęt dla rolnictwa, leśnictwa i przemysłu naftowego;
 • podemnotransportnogo maszyn i urządzeń;
 • dóbr konsumpcyjnych.
 • wyroby metalowe;
 • instalacja, uruchomienie i utrzymanie mocy cieplnej, urządzeń elektroenergetycznych, urządzeń energetycznych.

Produkty sprzedawane są w trzech głównych segmentach rynku:

 • produkty wojskowe (MPP);
 • produkty dla elektrowni jądrowych oraz przemyśle stoczniowym;
 • Produkty cywilnej.

Najważniejszym kierunkiem linii produkcyjnej wyrobów obronnych to wieloletnia część Niżny Nowogród Zakładu Budowy Maszyn na międzynarodowym rynku maszyn, głównie ze względu na wdrożenie systemów obrony powietrznej i artylerii. Od 2012 roku nastąpił wzrost produkcji w elektrowniach jądrowych i przemyśle stoczniowym, który wyniósł około 17% całkowitej wielkości produkcji. Również wielkość produkcji cywilnej znacznie zwiększona, co osiąga udział 15%.

Zamówienia obronności państwa

W ramach zlecenia obronnego państwowej „Niżny Nowogród Zakładu Budowy Maszyn” w ostatnich latach produkowane produkty następujących nomenklatury:

 • Kompleks "Heaven";
 • kompleks „Wołga”;
 • Dwa rodzaje obudowy, wyposażony w kompleksie perspektywicznym „Rycerz”;
 • stanowisk antena C-400;
 • Teraz wraz z FSPC NNIIRT (Niżny Nowogród) zostały wyprodukowane i dostarczone produkty „niob”.

Niżny Nowogród Zakład Budowy Maszyn we współpracy z OKBM „Afrikantov” produkuje parę jednostek wytwórczych o różnych wzorach. Wraz z głowicy GSKB „Almaz-Antey” przeprowadza modernizacji istniejących systemów obrony powietrznej S-400. Dziś na NMP przeprowadzana jest projekt na dużą skalę buduje drugą linię produkcyjną. Po realizacji planu elektrowni wzrośnie co najmniej dwukrotnie.