792 Shares 2338 views

Pałacowe zamachy – tajemnicza epoka Imperium Rosyjskiego

XVIII w. W historii Rosji jest okres zamieszek pałacowych. W wyniku śmierci Piotra Wielkiego rozpoczął się niepokojący czas, kiedy wszyscy walczyli o władzę. Pałacowe zamachy stały się symbolem czasów Elżbiety, Katarzyny Wielkiej i innych władców tego czasu.


Jakie były powody tych wydarzeń? Są to następujące zjawiska:

  • Dekret Piotra Wielkiego o nowej metodzie dziedziczenia tronu;
  • Wzmacnianie stratyfikacji społeczeństwa;
  • Walka o władzę między grupami sądowymi;
  • Nieobecność w woli Piotra jego dziedzica;
  • Wzmocnienie roli Straży;
  • Znaczna część cudzoziemców.

Należy zauważyć, że wszystkie rewolucje pałacowe z XVIII wieku miały miejsce przy pomocy strażników. Przez prawie 80 lat Rosja nigdy nie była zmęczona słuchaniem nazwy nowego, czasem dość nieoczekiwanego władcy. W tym czasie tron był odwiedzany przez więcej niż jedną dynastię. W jaki sposób ewolucja chronologii tych wydarzeń?

Pierwszy zamach stanu pałacowego miał miejsce w 1725 roku. Wtedy żona Piotra I wstąpiła na tron , który po chrzcie nosił imię Katarzyny I. Jej panowanie było krótkie i nie można nazwać zarządu: wszystkie sprawy były prowadzone przez bliskiego sojusznika Piotra A. Mieńszowa.

Drugie zamach stanu pałacowego miało miejsce po śmierci cesarzowej. W 1727 r. Piotr II zaczął panować , którego moc stała się możliwa z powodu choroby A. Mieńszowa, a wkrótce z jego wygnania. Śmierć w młodym wieku Piotra II doprowadziła do trzeciego zamachu stanu w pałacu w 1730 roku. Siostrzenica Piotra I Anna Ioannovna objęła władzę. Symbole jej czas były złamane warunki i "bironovshchina" – są to warunki, na podstawie których zaczęła panować.

Pałacowe zamachy były już powszechne, ale stosunkowo długie panowanie Anny, 10 lat, zaskoczyło mieszkańców państwa.

W 1740 roku wyłoniła się Anna Leopoldovna i Iwan VI. Ta dynastia przez mniej niż rok osadziła się na rosyjskim tronie. Tak zwana dynastia Braunschweiga przyniosła poważne zmiany, po czym Elizabeth Petrovna przez długi czas przyszła do władzy . Pałacowe zamachy są zmianą władców, spisków, mordów i braku współczucia dla władcy. W 1741 r. Dwudziestoletnie panowanie córki Piotra Wielkiego, Elżbiety Pietrownej. Lubiła władzę w armii iw grupach sądowych. Jej zasada Elżbieta zmniejsza się do kontynuacji tradycji ojca. To jest rozkwit państwa rosyjskiego. Elizabeth przeprowadza liczne reformy, które stabilizują ogólną sytuację w kraju.

Po śmierci Elizabeth, prawowity następca, Peter III, ma wejść na tron. Jego panowanie było przejściem.

W 1762 r. Przeprowadzono kolejną rewolucję w pałacu, w wyniku której powstała godzina Katarzyny Wielkiej. Pałacowe rewolucje przestały istnieć, ale wiele nawiązuje do budowy Aleksandra I do tego samego łańcucha wydarzeń. Ale to jest kolejna era i inny czas, z własnymi przyczynami i założeniami.

Pałacowe zamachy stali się ornamentem historii Rosji, z całą jego okrucieństwem. Mimo wszystkich negatywnych aspektów, dostaliśmy wdzięczny Petersburg z majestatycznymi budynkami i ulicami. Otrzymaliśmy Akademię Sztuk Pięknych, Uniwersytet Moskiewski, a także dzieła wielkiego M. Łomonosowa. Dlatego zamachy pałacowe są symbolem imperialnej Rosji.