636 Shares 3981 views

A. Pushkin "Królowa Pik": krótkie podsumowanie historii

Opowieść "Królowa Pik" została ukończona jesienią 1833 roku przez Puszkina . To najbardziej tajemnicze dzieło poety. Działka związana jest z mistycyzmem, z nieprzewidywalnością losu, z wyborem wartości ludzkich. Historia była innowacyjna na swój czas i była wielkim sukcesem. Na przyjęciu podczas gry w karty umieścili karty mistyczne "Queen of Spades".


A.Pushkin "Królowa Pik": krótkie podsumowanie pierwszego rozdziału

Wieczorem, który został zorganizowany strażników Narumowa, opowiedziano niesamowitą historię. Powiedziano jej przez hrabiego Tomsky'ego. Kiedyś jego babcia była piękną, samodzielną i popularną kobietą w jej kręgach.

A pewnego dnia straciła w kartach dużą sumę pieniędzy. Mąż, który zwykle ją pożeglował, zdecydowanie odmówił zapłaty takiej sumy. Wtedy hrabina odwróciła się do hrabiego Saint-Germain, aby uzyskać pomoc. Miał w tym czasie znaczne środki. Tylko earl nie dał jej pieniędzy, ale zaproponował inny sposób – odzyskać. Otworzył sekret trzech kart do hrabiny.

Tego samego wieczoru hrabina położyła jedną kartę i wróciła cały dług. Nie ufała nikomu jej sekretu. I tylko raz pomógł niektórym kapeluszom odzyskać, ale pod warunkiem że już nie będzie grał.

Całą historię słyszał młody oficer o imieniu Herman. Był z biednej rodziny, więc nie mógł sobie pozwolić na grę. Ale zawsze chciał być obecny w grze. I ta historia uderzyła go w głębię jego duszy.

"Królowa Pik": krótkie podsumowanie drugiego rozdziału

Stara hrabina nadal była w mocy swojego czasu. Ostrożnie obserwowała przestrzeganie etykiety młodości, zajęła jej kilka godzin, aby ją ozdobić.

Wraz z nią żyła uboga uczennica Lizanka. To ona musiała znosić absurdalną naturę hrabiny Tomsk. Lizanka marzyła, że będzie pewien wybawiciel, który pewnego dnia zabierze ją z tego życia. Tylko młodzi ludzie byli ostrożni i nie zwracali na to uwagi.

Ale wkrótce były pewne zdarzenia. Zmusili Lisę do oderwania się i wierzenia w otaczający go świat. Przed jej oknem pojawił się nieznajomy młody człowiek. Ten młody człowiek był Niemcem. W ten sposób, używając Lisi, postanowił dotrzeć do starej hrabiny.

"Królowa Pik": krótkie podsumowanie trzeciego rozdziału

Herman codziennie wysyła Liza piękne notatki miłosne. Jest bardzo zmęczona, ale zawsze odrzuca ich. Ale wkrótce Lisa poddaje się i powołuje go na spotkanie, aż hrabina jest w domu.

Herman idzie do domu, a teraz hrabina powraca. On ukrywa się w swoim biurze i czeka na wszystkich pokojówek, aby się rozproszyć. Opuszczając schronienie, Herman próbuje wyjaśnić Tomskiemu, dlaczego potrzebuje tego tajemnicy. Ale hrabina najwyraźniej go nie słyszy. Herman gniewa się, zaczyna grozić, tylko nagle hrabina umiera.

"Królowa Pik": podsumowanie czwartego rozdziału

Młody mężczyzna opuszcza martwą kobietę i podnosi się do Lizanki. Tam przyznaje się do wszystkiego. Dziewczyna była bardzo zdenerwowana, zdała sobie sprawę, że się myliła. Tylko Herman nie dotyka jej łez. Żałuje jedynie utraconych tajemnic.

"Królowa Pik": podsumowanie piątego rozdziału

Pogrzeb hrabiny. Herman przybył też pożegnać się z nią. Nie był znęcany pokutami, ale głos sumienia wciąż mówił mu, że jest mordercą.

W nocy hrabina pojawiła się Hermanowi. Była w tej samej formie, jak podczas ich spotkania. Starsza kobieta ujawniła mu sekret. Zadzwoniła do trzech kart: trzy, siedem, ace. Ale on również nazywa warunek: musi poślubić Lisę.

"Królowa Pik": w skrócie szóstego rozdziału

Naucz się tajemnicy, Herman postanawia przetestować jego los. Siedzi przy stole w towarzystwie "Rich Players". Obstawia wszystko, co miał. Dwa dni z rzędu wraca do swojego mieszkania z ogromną wygraną. Dopiero po trzeciego dnia, zamiast asa, złapana jest Królowa Pik. Z tego, że wszystko stracone, Herman się oburza.