714 Shares 1615 views

Klasyfikacja oleju transmisji przez SAE i API

Przekładnia płyn smarujący stosowany w przekładniach, spraw transferowych, osie i mechanizmów kierujących. Istnieje wiele samochodów, które wlewa się w tej samej transmisji oleju silnikowego. Ale w pewnych mechanizmów, które podlegają szczególnie ciężkich i trudnych obciążeń, i gdzie kropelki oleju i mgła ze trudno jest uzyskać wymagany olej przekładniowy ciśnienie zasilania.

Wspólna dla różnych grup i typów płynów silnika. Klasyfikacja oleju transmisyjnej może być także inna.

przyjęta klasyfikacja

Jednym z międzynarodowych klasyfikacji jest oddzielenie lepkości. Klasyfikacja ta nazywa się oleje przekładniowe SAE. To smar jest podzielony na siedem klas, z których cztery – zima (oznaczone literą W), a pozostałe trzy – rok. Oznakowanie całoroczna obejmuje podwójne oznaczenie, na przykład, 80W90, 75W140 i innych.

Inny podział oleju transmisji, nazwany API proponuje podział na sześć grup. Stosowane są one w zależności od celu, z powodu których dostarcza swój własny rodzaj biegu, specyficzne obciążenie i temperaturę.

Klasyfikacja oleje przekładniowe przez kontury SAE

Klasyfikacja ta została opracowana przez American Society of Engineers. Ona stała się powszechnie znana. Wielu kierowców wiedzieć to lepiej niż ktokolwiek inny.

Klasa lepkości płynu smarującego jest w instrukcji obsługi każdego pojazdu.

Wybierz z faktu, że klasyfikacja ta oferuje oleje przekładniowe, opiera się na wskaźnikach środowiska termicznego, które będą eksploatowane samochód. Właściwości lepkości ustala się w odniesieniu do osiągnięcia 150000 cP Brookfield. Jeśli wartość ta zostanie przekroczona, łożyska wału zębnika rozpocząć proces destrukcji. Aby tego uniknąć, należy ściśle przestrzegać zaleceń danych niskotemperaturowych, wyborze odpowiedniego smaru.

Jeśli pojazd ma się pracować w temperaturze około minus trzydzieści stopni i poniżej, są przystosowane do ręcznego transmisji z hydrokrakingu lub syntetycznych smarów i lepkości semisynthetics 75W-XX, o lepkości granicznej 5000 cP.

Wysoka temperatura jest ustalona na 100 ° C. Według niej szczegóły dotyczące realizacji nie powinny zacząć się rozbić, nawet jeśli trzeba będzie pod wpływem tego w ciągu 20 godzin i więcej.

Klasyfikacja przekładni lepkości oleju: Dane

Tu, podobnie jak w silniku, płyn oddzielony sezonowych smarowych

 • Zima – 70W, 75W, 80W, 85W;
 • Lato – 80, 85, 90, 140, 250.

W tej klasyfikacji, taki podział jest warunkowy, ponieważ różni producenci mają swój szczególny rozwój.

Ale norma SAE J306, na przykład, ma takie wymagania mają być spełnione przez płyny przesyłowych. Tak, powinny one zawierać jeden stopień zimowym lub letnim cyklu, lub kombinację obu stopni. To nie może być tylko dwa stopnie zimą.

Ponadto, jeśli wyznaczony smarów w zakresie od 0 do 60 ° C, zakres Transmisja od 70 do 250.

Więc deweloperzy próbowali uniknąć ewentualnych błędów przy wyborze oleju. Tak więc, jeśli ciecze silnika przesyłu i mają taką samą lepkość po SAE ich wartość będzie inna.

API w ogóle

Uniwersalna Klasyfikacja olejów przekładniowych dla wszystkich, niestety, nie został jeszcze utworzony. Ale klasa API dla manualnych skrzyń biegów do sklasyfikowania smarowanie jest najwygodniejsze.

Według niej samochody używane grupie oleju GL-4 lub GL-5. GL-4 nadaje się do mechanicznych i przekładni hipoidalnych i spirali przekładnie kątowe i jest stosowany w klimacie umiarkowanym. GL-5, z wyjątkiem umiarkowany, mogą być stosowane w trudnych warunkach na różnych rodzajów narzędzi.

Osobne grupy API

Weźmy pod uwagę wszystkie grupy, które reprezentują klasyfikacji olej przekładniowy API.

Grupa GL 1 należą mineralny płyn. Oleje te są żadne dodatki inne niż te, które wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciw pienieniu.

Na GL-2 obejmują oleje z dodatkami tocznych, które służą do przekładni ślimakowych o niskiej prędkości obrotowej.

GL-3 – środek smarujący, ma już znaczną liczbę dodatków, w tym i mają właściwości, odporne na zużycie. Są one używane w skrzyni biegów z kilku etapów i układu kierowniczego, głównym i przekładni hipoidalnych. Z oleju działa spirala parę kół zębatych stożkowych zaprojektowany do pracy przy niskich prędkościach i w trudnych warunkach.

Grupa GL-4 ma wysoki udział dodatków. Są to ci, którzy mają właściwości przeciwzapalne. Są one stosowane głównie w samochodach z konwencjonalnym skrzyni biegów. Smarowanie jest w stanie działać poprawnie w takiej transmisji, gdzie są wysokie prędkości i małego momentu obrotowego, i vice versa.

Dla GL-5 przynależą płynu, zdolny do pracy w trudnych warunkach, gdzie jest to konieczne, aby wielkie wysiłki w celu przezwyciężenia mocne i obciążenie smarowania. Oleje te są wykorzystywane w różnych modeli samochodów i motocykli. Ubiegać się o hipoidalnych przekładni, par kół zębatych, pracujących z ciosów. Smary zawierają dużą liczbę dodatków, w przeliczeniu na serofosfornyh elementu oraz zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania zadziorów metalu.

GL-6 oleje zapewniają dobrą wydajność nawet w trudnych warunkach. Skutecznie wytrzymać prędkość obrotowa, wysoki moment obrotowy i uderzenia. Charakteryzują się one obecnością dużej ilości dodatków ANTY w porównaniu z innymi grupami. Ale ta grupa oleju nie są często używane.

Większość olejów przekładniowych na bazie oleju mineralnego produkowane. Syntetyczne jest stosowany bardzo rzadko.

inne klasyfikacje

Klasyfikacja oleju transmisji przez SAE i API jest najczęstsze. Ale są też inne podziały. Na przykład, oddzielna kategoria zawiera smar do automatycznej skrzyni biegów. Nie są one objęte jako klasyfikacji API oleju przekładniowego. „Chore”, „Razem”, „Komórka”, a inni producenci kierują własnej wydajności w produkcji płynów smarujących.

Klasyfikacja ATF

Oleje dla automatycznych maszyn są często malowane w jasnych kolorach, aby kierowca nie jest zdezorientowany i nie wypełnia go w manualną skrzynię biegów. Ponadto, nie należy mieszać różnych kolorowych płynów,

Klasyfikacja do automatycznej skrzyni biegów, która byłaby taka sama ujednolicone dla manualnej skrzyni biegów, nie są. W związku z tym do czynienia z tym problemem samych producentów. Na przykład, w General Motors użyć klasyfikacji Dexron i Ford – MERCON.

Klasyfikacja ZF

Powszechnie znana firma nabywa klasyfikacja Zahnradfabrik Friedrichshafen, krótki ZF. Jest liderem wśród europejskich producentów skrzyń biegów i jednostek silnikowych. Po opracowała własną klasyfikację, firma oferuje skupić się na swoich klasach pod względem jakości i lepkości.

Dla każdego KP pozwolono jej oleju. Podział zapewnia zarówno kod literowy i cyfrowych.

Co jest podstawą w wyborze

Klasyfikacja olejów przekładniowych API, SAE itp znacznie łatwiejszy wybór. Jednak dotarcie smaru należy również zrozumieć, jakie problemy należy rozwiązać. Wśród nich są:

 • zapobiec zbyt duże tarcie i wzrost zużycia powierzchni kół zębatych i innych elementów przekładni;
 • W wyniku energia wydatkowana w wyniku tworzenia błony powinny być ograniczone;
 • tworzenie odprowadzania ciepła;
 • zatrzymania lub zminimalizowania procesu utleniania;
 • bez niekorzystnego wpływu na reakcję części przekładni na powierzchni;
 • zakaz wjazdu do reakcji z wodą;
 • zachowanie pierwotnych własności podczas długotrwałego przechowywania;
 • zmniejszenie hałasu i wibracji powstających podczas pracy przekładni;
 • niewybrane toksyczne opary podczas ogrzewania.

Prawidłowo dobrane olej przekładniowy będzie skutecznie rozwiązywać ich problemy i pomaga przedłużyć żywotność maszyn.