316 Shares 2238 views

drzewo ząbek: opis, zdjęcia, podział, właściwości

Ziele angielskie naukowo nazywa Syzygium aromaticum, innymi słowy, Syzygium pachnące (pachnące).


Roślina pochodzi z Moluków, Indonezja. Jest uprawiana głównie w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Indiach i Malezji, na wyspach na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki i Brazylii. W XIX wieku dzięki postępowych działań sułtana Zanzibaru drzewa goździkowego uprawiane na wyspach Zanzibar i Pemba. W tych regionach wydobycia surowców do zakładu osiągnęły tak imponujące rewolucja cen, że wyspa nazywana była „ząbek”.

Najbardziej znanym z jego drewna przyniósł pączki z czego zrobić przyprawę powszechnie stosowany w kuchni i przemysłu spożywczego. Równie słynny olejek eteryczny, ząbek również posiadająca wybitne właściwości lecznicze i są wykorzystywane w farmacji, kosmetyki i perfumy. Jest on zawarty w całym drzewie, ale jego głównym dostawcą pozostają takie same nerki. Olej ten jest znany ze swoich właściwości antyseptyczne i przeciwbólowymi, a przyprawa ulubionym stymulowanie układu pokarmowego i stymulację apetytu.

Charakterystyka botanicznych

Ząbek drzewa należący do rodzaju Sigizium rodzina Mirtowate, który składa się z prawie tysiąca gatunków tropikalnych zimozielonych drzew i krzewów.

Wygląda na to, goździka? Zdjęcie można zobaczyć go na papierze. Instalacja charakteryzuje się gładką kory szarości i bujnej piramidalnej korony. Pień jest cienka, silnie rozgałęzienia. Wysokość w przedziale od 8 do 15 m, średnio – około 12 m pozostawia twardy, ciemnozielone, jasny i długości. – do około 15 cm. W jej dostrzegalną gruczołu górnej części. Kwiaty są białe lub różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce – jagody czerwony kolor, forma krugloobraznoy. drzewo ząbek mieszka około stu lat.

szkic historyczny

Syzygium słodki znane od czasów starożytnych. Jego pąki są uważane za ważny element ceremonii na dworze chińskiego cesarza. O paznokci wiedział w Egipcie, w Grecji, nawet w Rzymie. Jego czczony jako leku do odświeżania oddechu i ból zęba. Starożytni lekarze ząbek wykorzystywane do celów leczniczych, a tradycja ta kontynuowana w średniowieczu. Średniowieczni lekarze wprowadzeniu go w recepturach na migreny, przeziębienia i uwierzyli w niego jako środek do ognia. W XX wieku, olejek po raz pierwszy użyty podczas dezynfekcji rąk podczas operacji.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego przez długi czas Europa pogrążyła się w ciemności wieków i zapomniał o przyprawach dobrze. Wznowił ząbki Europejczycy Crusaders podczas kampanii. Ale przez bardzo długi czas Europejczycy mogli tylko spekulować o ojczyźnie ziela angielskiego. Spice przyniósł arabskich żeglarzy. Najprawdopodobniej pierwszym Europejczykiem, który zobaczył roślinę „na żywo”, stał się sławny pielgrzym Marco Polo.

Na przełomie wieków XV-XVI Vasco da Gama otworzyło drogę do Indii i wrócił do domu ze statkami nadziewane ząbki. Kilka lat później potężny portugalski flota osiągnęła Calicut, a nawet po pewnym czasie – aż do wysp Malukkskih. drzewo ząbek był uważany za rzadkie i drogie towaru, a Portugalczycy chcą go zmonopolizować. Były strażnik wyspy jako strażników, nie dopuszczając go do kogokolwiek poza sobą, a nie pozwalając drzewa rosną gdzieś indziej niż na wyspie Ambon. Drzewa, które rosły w innych miejscach, ale bezlitośnie zniszczone.

Głównymi rywalami Portugalczyków stał Holendrów, i wreszcie udało się wygrać ostatnie Moluków. Wprowadziły one jeszcze bardziej brutalny reżim, tworzenie nalotów na „wątpliwy”, ich zdaniem, miejscowej ludności. Na eksport nasion może zapłacić głową. Ale jak długo ten stan rzeczy nie trwał. W 1769 roku, francuski potajemnie przeniknęły wyspę i uciekł z nim, wraz z tajnym nasion. ziele angielskie z powodzeniem uprawiany we francuskich posiadłościach, i od tego czasu Spice rozproszone po całym świecie, a jej koszt upadł na ziemię.

skład chemiczny

Najbardziej użyteczne część syzygium – nerki. Wynika to z ich składem chemicznym:

 • Wysoki poziom olejku – ponad 20%. Obejmuje eugenol, atsetilevgenol, kariofilen.
 • Ta sama ilość garbników.
 • Witaminy A, B, C i K.
 • Wiele minerałów, wśród których znajdują się potasu, fosforu, żelaza, cynku i magnezu.

Ziele angielskie: rośnie

Uprawa goździków nie jest uważane za trudne. Rośnie w klimacie tropikalnym. Posadzili go na plantacjach, w znacznej odległości od siebie – około 6 metrów. Owocowanie rozpoczyna się w 6 lat, ale najbardziej obficie rośliny są zbierane z drzew w wieku od 20 lat do pół wieku. Kwitnie dwa razy w roku.

żniwny

Podczas żniw plantacje zaczynają przypominać mrowisk. Jest to duża liczba osób, wyposażona w kije i haki wyciągnąć górne gałęzie. Zwykle owoce zbiera się w dwóch etapach – od wczesnej jesieni do początku zimy, a od stycznia do połowy wiosny. Wytnij obcisłe topy – tylko oni najlepszymi przyprawy, rozkwitły pąki jakość prawie dwukrotnie zmniejszone.

obsługa pozbiorcze

Żniwa są sortowane i przetwarzane ręcznego usuwania szypułki. Następnie pozostawić do wyschnięcia na słońcu przez cztery dni lub wysyłane do specjalnych piecach do suszenia. Po tej procedurze, pąki ząbek brązowieją i stają się kruche, ale po pewnym czasie stopniowo przywrócić dawną elastyczność ze względu na nagromadzenie ropy naftowej. Wysuszony pączek przypomina ząbki – i powstał nazwa rośliny.

Po długim przechowywania przypraw olejek z niego wychodzi, więc jest to możliwe do określenia jakości towaru. Oznaki dobrej goździka: wazeliniarstwo i elastyczność. Ilość oleju może być sprawdzony przez rzucanie pączek w wodzie: tajemnicą jest to, że gdy olej jest cięższy od wody, staje się najlepsze pączki i pozostanie w pozycji pionowej. Jeśli ona leży poziomo, używać go mniej.

Jaka część ząbek przypraw staje? Przyprawy są suszone pąki kwiatowe i owoce gruntowych.

Olejek goździkowy: a czytnik, a żniwiarka

Ząbek olej ekstrahuje się za pomocą destylacji z parą wodną z płynu w ciągu dnia. Zrób to wszystkich jego części – z pączków, gałązek, liści i korzeni.

Elegancka oleju uzyskuje się jedynie z nerki. Oczywiste jest często całkowicie bezbarwne lub lekko żółtawy kolor. Z biegiem czasu, to „starzeje” – brązowy, a nawet czerwone. Przydatne właściwości zachowuje przez okres pięciu lat. Aromat pamiętnej – cierpki, ostry, z nutami owoców i piecem opalanym posmaku. Otrzymany olej z owoców przed ich dojrzewaniem będzie prawie nie do odróżnienia od oleju z nerki.

Produkt wykonany jest z recyklingu liście, gałęzie i korzenie są znacznie tańsze, ale też znacznie mniej jakości. Po pierwsze, brakuje atsetilevgenol, po drugie, jest bardziej alergików, po trzecie, poważnie wpłynęła na jego zapach – wydaje się mdłe, nieciekawe, nawet nieprzyjemne. Brązowy.

Fałsz olejek goździkowy przygotowane przy użyciu tych produktów. Jego stosowanie może pojąć najbardziej opłakane skutki.

Goździk, zdjęcia, które można zobaczyć w artykule – znanym składnikiem preparatów leczniczych i kosmetycznych. Jest on stosowany w medycynie ludowej, kosmetyki, mydła podejmowania, w kuchni i jako afrodyzjak. Ząbek o smaku gumy do żucia, w Indonezji – papierosy.

Stosowane w medycynie

Powszechne stosowanie goździków w medycynie – oficjalna i popularne – uzasadnia obecność w jego strukturze eugenol. Niektóre z przydatnych właściwościach rośliny:

 • Stymulacja trawienia, przeciw wzdęciom, zapalenia żołądka, niestrawności, nudności i infekcji jelitowych.
 • Prawdziwa chwała ropy zakupionej ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, działa świetnie przeciwko gruźlicy pałeczek; i ekstrakt z kwiatów doskonale objawia się przeciwko wąglik, cholera, dżuma, grypy.
 • Wzmocnienie układu odpornościowego.
 • Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejek goździkowy, aby poradzić sobie z urazami, siniaki, oparzenia.
 • Jego stosowanie ból zębów, próchnica, zapalenie dziąseł. Goździk jest częścią wielu produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
 • Jak w średniowieczu, roślina jest używana jako środek na bóle głowy i migreny.
 • Przysmaki problemy skórne – brodawki, trądzik, czyraki i świerzb.
 • Łagodzi skurcze mięśni.
 • zwalcza żeńskiej schorzeń, takich jak niepłodność i opóźnienia lub nadmiernie długich okresów cyklu miesiączkowego.
 • Ze względu na korzystny wpływ na stan emocjonalny może być używany do uspokoić nerwowość, zwłaszcza po zabiegu.

Stosowane w kosmetykach

Olejek jest stosowany w kosmetykach Syzygium niedoścignionym liczby łusek. Dodaje się go do maski na twarz, aby poprawić wygląd skóry i dodanie jej elastyczność i zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Kosmetyczki zaleca się stosować go do osób o skórze tłustej – Olej delikatnie wysusza skórę. Goździk jest częścią wielu duchów.

Przeciwwskazania

Olejek goździkowy jest bardzo bogata, jej zastosowanie w dużych ilościach nierozcieńczony grozi podrażnienia skóry, w takich przypadkach, podjąć niewielką dawkę. Najczęściej, to rozcieńcza się zwykłym olejem roślinnym.

Goździk nie jest zalecany w czasie ciąży, ze względu na wpływ na hormony.

W gotowania przypraw

Suszone ciasne pąki drzewa goździkowego – Świat słynne przyprawy. Dodaje się je w całości lub w postaci zmielonej. Goździki (przyprawa) jest szeroko stosowany w produkcji żywności, w tym wędliny, sklepów cukierniczych i produkcji wina, wódki.

Najczęściej, goździki używane są w trawieniu i konserwowania żywności, to leżało w korku i kompot. W małych ilościach dodaje się do gorących napojów alkoholowych: dziurkowanie, grog, grzane wino. Jak również dań mięsnych i rybnych, zbóż, zup, w słodkich deserów, począwszy od słodyczy, a skończywszy na wszelkiego rodzaju pianki, puddingów.

Goździki – przyprawa, to cecha, która jest nie tylko w piekącym smaków, ale także pełny, głęboki smak. On jest tak silny, że jest w stanie łatwo zagłuszyć zapach innych produktów spożywczych. Z tego powodu, przyprawy dodaje się w dawkach. Kapelusze ząbki bo sprawiedliwego udziału substancji aromatycznych umieścić w słodycze i gorzkie łodygi – w marynacie.

Przy wysokich temperaturach, smak goździków jest wzmacniany do nietolerancji. Aby nie psuć żywności, goździki umieszczone tak późno, jak to możliwe: Zakładka czas zmienia się w zależności od naczynia, z wyjątkiem marynat – tutaj jest dodawany natychmiast, razem z innymi składnikami.

Goździk symbolizuje miłość. I to przyprawa naprawdę kochał całym świecie, chwalili ją przed naszą erą. Przyprawy i olej to, że daje nam stały się częścią codziennego życia. Olejki eteryczne, środki zapachowe, dodatki do żywności, środki farmaceutyczne. To niewiarygodne, że jeden zakład ma taki miły jakości.