467 Shares 2920 views

Zapalenie stawów u dzieci

Pomimo reprezentacji dorosłych, że zapalenie stawów u dzieci – coś bezprecedensowego, ta choroba dotyka co tysiąte dziecko. Rozpoznanie zapalenia stawów jest trudne, ponieważ dzieci nie zawsze mogą jasno powiedzieć, co i gdzie mają ból. Częściej ukazuje się w zachowaniu dziecka: jest nastrojowy, nie chce jeść, każdy jest nieszczęśliwy. Wizualnie obrzęk wokół stawu może nie być obserwowany, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kulawość, niechęć do chodzenia lub poruszania rąk. Często obserwuje się zapalenie stawów u dzieci w wieku od 1 do 4 lat, ale może wystąpić później.


Zapalenie stawów, które występuje w dzieciństwie, jest kilka typów.

– Pauzowate (oligosukularne) młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów. Najczęstsze, rozpoznano u połowy chorych dzieci. Może to mieć wpływ na kilka stawów w tym samym czasie – zapalenie stawów, a może nawet jedno – monosynteza. Wśród artropoplastyki często występują artretyzm stawu kolanowego. U dzieci chorych na tę chorobę mogą pojawić się powikłania związane z uszkodzeniem oka.

– Wielopostaciowe młodzieńcze przewlekłe (wielorzędowe) zapalenie stawów. Z tą chorobą dotkniętą 4 stawami i więcej, są stawami rąk i stóp. Wielopostaciowym zapaleniem stawów u dzieci towarzyszy ból, obrzęk i sztywność stawów. Zapalenie rozciąga się na ścięgna i mięśnie okołokomórkowe. Pozytywny wynik dla reumatoidalnego czynnika występuje u 5% dzieci z zapaleniem stawów. Uważa się, że reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci jest dziedziczne. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć uszkodzenia stawów.

– Systemowe młodzieńcze chroniczne zapalenie stawów. Diagnozowanie jest niezwykle trudne, nie zawsze początek choroby towarzyszy zapaleniu stawów, częściej zaczyna się gorączką. Zazwyczaj zapalenie stawów występuje u dzieci w młodszym wieku do 5 lat. Gorączce towarzyszy wysypka, migdały mogą rosnąć – objawy te mogą być charakterystyczne dla innych chorób, a tylko badanie krwi może oznaczać obecność lub brak tego typu zapalenia stawów.

– Młodzieńcze zapalenie stawów kręgosłupa. Ten gatunek występuje tylko u 10% dzieci z zapaleniem stawów. Najczęściej jest to nastolatek. Wpływa na kostki, udo lub stawów kolanowych. Zapalenie może również powodować ścięgna. Choroba jest skomplikowana przez irydocyclitis (ostre zapalenie oka), zapalenie stawów kręgosłupa i sacrum. 90% przypadków tej choroby diagnozuje się na podstawie badania krwi.

Jak leczenie zapalenia stawów u dzieci

Jeśli dziecko zostanie zdiagnozowane "młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów", szybko zająć się leczeniem i kontynuować je nawet w czasie, gdy choroba jest nieaktywna. Jest to konieczne, aby uniknąć dalszego uszkodzenia stawów i innych konsekwencji choroby. Jak jest przeprowadzane leczenie? Obejmuje ona nie tylko przyjmowanie leków, lecz także fizjoterapię, masaż, gimnastykę leczniczą, a także w okresie niskiej aktywności i umorzenia – odpoczynek w sanatorium. Lekarz może mianować czasowe użycie opon do unieruchomienia stawów, są też specjalne buty i wkładka, co ułatwi spacerowanie. Głównym celem fizjoterapii jest zapobieganie fuzji stawów. I, oczywiście, dzieci potrzebują wsparcia rodziców, którzy pomogą im przez test bólu i ograniczonego ruchu.

Narkotyki stosowane w leczeniu mają wiele skutków ubocznych, a zadaniem rodziców jest monitorowanie ich wyglądu, skonsultowanie się z lekarzem w odpowiednim czasie w celu uniknięcia poważnych powikłań. Młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów to choroba trwała przez całe życie, ale jeśli zdecydujesz się na leczenie i jest stale obserwowana u reumatologa, prognoza przyszłego życia dziecka może być optymistyczna – będzie mógł się uczyć, uzyskać wyższe wykształcenie i zawód. Jeśli jednak w trakcie leczenia zawsze nastąpi nawrót choroby – aktywność dziecka może być ograniczona, a następnie wystąpi niepełnosprawność.

Co powinni zrobić rodzice?

Zadaniem rodziców jest uważne monitorowanie zdrowia dziecka, uważne rozważenie jego skarg lub niechęci do poruszania ręką lub nogą, zwracać uwagę na obrzęki wokół stawów, a przy najmniejszym podejrzeniu udać się do reumatologa.