142 Shares 1052 views

Dlaczego Amerykanie nazywają Yankees? Przegląd wersji

Mówimy "Yankees" – mamy na myśli "Amerykanów". Wydaje się, że wszystko jest proste, ale nie dla ludzi Ameryki. Tu tylko populacja jego północnej części jest klasyfikowana jako taka. Pod wpływem różnych wydarzeń historycznych znaczenie tego słowa uległo zmianie. Postaramy się dowiedzieć, dlaczego Amerykanie nazywają się Yankees.


Brzmi pierwsza wersja – holenderska

I zaczniemy historię z XVII wieku. W tamtym czasie na kontynencie Ameryki Północnej znajdowały się osady kolonialne, zwane New Holland. Imigranci z tego kraju zostali wyśmiewani przez Jankees. Powodem była ich miłość do podwójnych nazwisk i często występujących imion Jan i Kees. Historia nieco wyjaśnia, skąd pochodzi słowo Yankee.

Druga opcja dotyczy faktu, że szczerze przywiązuje się ludzi do sera. Z kombinacji słowa "kaas" i charakterystycznej nazwy Yang, takie ironiczne odwołanie mogło się pojawić. Pamiętaj "makaron" (mówimy o Włochach).

Mamy jeszcze jedną możliwość wyjaśnienia, kim są Yankees. I to jest najprostsze. I zaczęło się od używania małej nazwy Janke, często używanej przez holenderskich kolonistów.

Yankee: historia terminu według wersji Indii

W języku rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej – Indianie – jest słowo eankke, tłumaczone jako "tchórz". Taki był stosunek do białych zdobywców. Stajemy się bardziej jasne, dlaczego Amerykanie nazywają się Yankees. Według Wielebnego Ojca Jana Hawkwildera (1819), to słowo pojawiło się w czasach, gdy Indianie zaczęli uczyć się języka angielskiego. Ta teoria była wspierana przez Jamesa Fenimore Cooper.

Dalsze procesje słowa "Yankees"

Powszechne użycie słowa "Yankees" zostało ustalone pod koniec XVIII wieku. W okresie wybuchu wojny domowej Konfederaci zaapelowali do północy. Oczywistym jest fakt, że początkowo słowo towarzyszyło pogardzie, bez szacunku. Dawna popularna piosenka "Yankee Doodle" w tym czasie częściowo przyczyniła się do tego, że słowo mogło się rozprzestrzeniać. Do tej pory piosenka jest hymnem Connecticut.

W dłuższym okresie kolejne pokolenia Stanów Zjednoczonych, słuchając "Yankees", przypomniały tragiczne obrazy wojenne, które opisano w wspomnieniach rodzinnych.

Thomas Chandler był człowiekiem, który po raz pierwszy użył tego słowa poza granicami amerykańskimi. Pisali małą sztukę o Amerykaninie, która uczył się języka Canadyjczyków. Co ciekawe, Koreańczycy często reagują w ten sposób na każdego białego człowieka. Czy to amerykański, niemiecki lub francuski.

Zakres używania tego pseudonimu wzrastał dzięki pewnym dziełom literackim, zawierającym opis wydarzeń historycznych w tym czasie. Jak nie mogę powiedzieć o "wuja Tom's Cabin", "Przeminęło z wiatrem", które rzuca światło na kim są Yankees.

Ponadto fakty

Nadal mówiąc, dlaczego Amerykanów nazywa się Yankees, jesteśmy blisko przełomu dwóch wieków: 19 i 20 lat. Od tego czasu zaczęto oznaczać amerykańskich żołnierzy, a co za tym idzie, wszystkich mieszkańców Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii (anglojęzycznych).

Na początku 20 wieku słowo "Yankees" nabrało wyraźnego antyamerykańskiego barwienia. Jego zastosowanie stało się uzasadnione w przypadku objawienia amerykańskiej polityki zagranicznej.

Teraz jest rywalizacja między nickami yankee i Ami. Ten ostatni wyraz ma bardziej neutralny charakter i początkowo służył do oznaczenia rozmowy amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Później w codziennej komunikacji zaczęli mówić o wszystkich obywatelach Ameryki. Jednocześnie często można stawić czoła negatywnemu zabarwieniu Ami, co odzwierciedla pozycję mówcy w akcjach politycznych Stanów Zjednoczonych.

Nawiasem mówiąc, dziś Amerykanie, słuchając apelu "Yankees", nie reagują emocjonalnie. Wyjątkiem są fani zespołu New York Yankees. Dla nich, należące do Yankees oznacza wielką dumę.

Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Amerykanie nazywają się Yankees. Pomimo istnienia kilku wersji pochodzenia pseudonimu, jest w każdym razie blisko związana z historią tego kraju.