520 Shares 1632 views

Tatarski strój ludowy (foto)

Długa droga rozwoju historycznego był strój tatarski. Oczywiście, odzież 8-9 wieków znacznie różni się od stroju 19 wieku. Ale nawet w nowoczesnych mogą spełniać cechy narodowe: coraz więcej ludzi jest w dzisiejszym zainteresowania historią. W tym artykule przyjrzymy się strojów ludowych tatarskich. Ich opis zostanie podany z uwzględnieniem zmian w czasie, cech terytorialnych. Dodatkowo, będziemy wam o Tatarzy wykorzystane biżuterię.


Co może powiedzieć nam garnitur?

Tatarski strój ludowy (jego cechy opisujemy poniżej charakterystyka) może nam wiele powiedzieć. Odzież jest najbardziej widocznym elementem określenia, na którym ludzie odnoszą się do jednego lub innego narodu. Pozew ucieleśnia również pojęcie doskonałej formie ludzkiej, która jest reprezentantem kraju. On może powiedzieć, wiek, indywidualne cechy, charakter, status społeczny, estetyczny smak, do których jest zużyta. Ubrania w różnych okresach przeplatają historyczną pamięć o ludzi, jego standardów moralnych i zaangażowanie na rzecz doskonałości i nowość, która jest naturalna dla człowieka.

Zwłaszcza kobiece kostium Tatarzy

Należy zauważyć, że cechy narodowe najbardziej wyraźnie prześledzić je w kobiecego stroju. Ponieważ płci pięknej są bardziej emocjonalne, mają większą potrzebę piękna, odzież im nie tylko Tatarzy niezwykła oryginalność.

Tatar żeński strój ludowy różne egzotyczne kolory. Charakteryzuje wyposażonej sylwetka, szerokie wykorzystanie podłużnej promu, luzem kwiatów w dekoracji, a także biżuterię i warkocz.

odzież sylwetka Tatarzy tradycyjnie trapezu. Tatarski strój ozdobiony jest haftem. Wschodniej nasycenie różnych kolorach, stosowanie wielu ozdoby jest również charakterystyczne dla niego. I żeński i męski strój ludowy tatarski ozdobione futrem bobra, sobole, kuny, Silver Fox, są zawsze bardzo mile widziane.

Podstawą stroju męskiego i żeńskiego krajowego

Podstawą kobiecych i męskich męskie spodnie (tatarskich – yshtan) oraz Shirt (kulmek). Częstym aż do połowy 19 wieku był starożytnym tunika koszula uszyta z tkaniny oprzeć całej prostej, z klinem, bez szwów na ramionach, z cięciem na piersi i odpinanymi klinów bocznych. Koszula z stójką panowały wśród Kazan Tatarzy. Kamień nazębny różna od drugiej szerokości i długości. To było bardzo luźne, długość – do kolan, nie pasy, miał szerokie długie rękawy. Tylko długość różni się od kobiecej samca. długość samica była niemal do kostek.

Uszyć koszulkę z zakupu drogich tkanin mogli sobie pozwolić tylko bogaci tatarski. Są one ozdobione oplotem, koronki, wstążki, plisami kolorowych. Tatar kostium narodowy (kobieta) jako integralna część zawarte w starożytności dolnej BIB (tesheldrek, kukrekche). Noś go pod koszulę z wycięciem ukryć otwarciu klatki piersiowej podczas jazdy.

Yshtan (spodnie) – powszechną formą pasów tureckich ubrań. W ramach jego cenie, jak już wspomniano, a samica i samiec tatarski strój ludowy. Zazwyczaj od pestryad (paski tkaniny) szyła męskie spodnie, podczas gdy kobiety były w większości monochromatyczne. Eleganckie ślubne lub wakacji mężczyzn wykonana z tkaniny z jasnymi samodziałowej małych wzorów.

Tatarzy buty

Najstarszym rodzajem obuwia były skórzane buty i buty Tatarzy bez ściągacz podobny do nowoczesnych kapciami, które na pewno mają skarpetki, zwinięty, ponieważ nie można zarysować matka ziemia z czubkiem buta. Zostały one noszone z płóciennych lub wełnianych pończoch, zwanych Tula OEK.

Nawet w czasach starożytnych Bułgarzy osiągnęły bardzo wysoki poziom przetwarzania wełny i skór. Maroko i rosyjski skóry produkowane przez nich nazywany „bułgarski produkt” na rynkach azjatyckich i europejskich. Takie buty archeolodzy znaleźć w odnosząca się do 10-13 th stulecia warstw. Ona już ozdobione haftem, tłoczone i wyrzeźbiony z metalowymi płytkami. Aby przetrwały buty ichigi – tradycyjne miękkie buty są bardzo wygodne i piękne.

Zmiana stroju narodowego pod koniec 19 wieku

Ubranie technologia produkcji zmieniła się pod koniec 19 wieku. Możliwość organizowania produkcji odzieży w dużych ilościach rozdanych maszyny do szycia. To jest natychmiast odzwierciedlane w stylu odzież: Zmiana tatarskim stroju. Funkcjonalność stał powszechne u mężczyzn. Osiąga się to dzięki częściowej utraty koloru dekoracji.

Chekmenev, powłoka bluzki, kurtki, płaszcze został wykonany z różnych tkanek fabrycznych ciemnych odcieniach. Stopniowo zbliża płaszcz, bluzkę. Odzież Petersburg Tatar krajowy związany niską stójką. Ale mieszkańcy starszych nadal nosić kurtki i bluzki z Buchara kolorowych tkanin.

Mężczyźni również opuszczony przez brokatem dzhilyanov. Zaczęli biec od umiarkowanie jasnych jedwabnych i bawełnianych materiałów zwykły zielony, jasnobrązowy, beżu i żółtego. Takie dzhilyany zwykle ozdobione ręcznie ściegiem kędzierzawy.

Męskie nakrycia głowy

czapki futrzane z płaskim blatem cylindrycznym kształcie, cieszył się dużą popularnością. Zostały one uszyte w całości z Astrachań futra lub taśmy sobole, kuny, Beaver z dołu szmatką. Noszone wraz z czapka jarmułka zwanego kalyapush. Wykonana jest głównie z ciemnych odcieni i aksamitu to było jak haftowane i gładka.

U mężczyzn z rozprzestrzenianiem się islamu zakorzenionej tradycji przycinać i golić wąsy i brodę i zgolić głowę. My Bułgarzy obchodził swoje czapki zwyczaj pokrywy. Opisali również Ibn Fadlan, podróżnik, który odwiedził w 10 wieku, tych plemion.

Jest również stopniowo coraz bardziej praktyczny i łatwy w stroju tatarskim żeński ludowej. Używane bawełny, jedwabiu i wełny tkaniny, Pasy wykonane ze Brokatu pokrytej drobny wzór, a potem – brokatowane dotyku i materiały bardziej elastyczne.

Czapki damskie

W dawnych czasach kobiety nakrycia zawarte, co do zasady, informacje o rodzinie, społecznych i rozwojowych stanowisko jego właściciela. Biały kalfachki miękkie, dziane lub tkane, dziewczynka sobie.

Ubrania są również czasowych i czoło ozdoby – paski tkaniny przyszyte zawieszki, kulki, klamry.

Żeński strój narodowy tatarski (fot cm. Powyżej) jako obowiązkowa część zawarte koc. W tradycji noszenia to odzwierciedlenie poglądów starożytnej pogańskiej magii włosy, które zostały później zapisanej islam. Według tej religii, to było zalecane na pokrycie twarzy, a także ukryć zarysy postaci.

Jak tatarski nosiła chustę?

Zamiast welonu w 19 wieku przyszedł chustkę, która była powszechną nakrycia głowy dla prawie całej populacji kobiet w kraju w tym czasie.

Ale kobiety różnych narodowości na różne sposoby, to było zużyte. Tatarka, na przykład, są one ściśle związane głowę, rozebrany głęboko na czoło i szalik wiązanej na końcach tylnych. I teraz noszą je dobrze. Tatarka na początku 20 wieku w Petersburgu zostały zmniejszone do około wielkości tatuaże kalfaki że kolor dominował przez wszyty wewnątrz z małych haczyków.

Tylko kalfak były dziewczyny, mężatki także na nim rzuca, wychodząc z domu, lekkie koce, szale, szale jedwabne. Do dziś zachował tatarski zwyczaj noszenia szal, drapowania umiejętnie Ubiór ten swój kształt.

Wygląda na to, stroju tatarskim. Farbowanie jego różny wielobarwny. Najczęstsze kolory w krajowej strukturze – czarny, czerwony, niebieski, biały, żółty, brązowy, zielony i inne.

Tatarzy biżuteria

To ciekawe, nie tylko tatarski strój zdjęcie który został przedstawiony powyżej, ale również wykorzystywane przez ozdób Tatarzy. biżuteria damska były wskaźniki statusu społecznego i bogactwa materialnego rodziny. Zostały one wykonane, zwykle ze srebra, inkrustowane kamieniami. W tym przypadku pierwszeństwo dano niebiesko-zielony turkus, które w opinii Tatarów, magiczne moce. Ten kamień był symbolem szczęśliwego życia rodzinnego i szczęścia. Symbolika związana z turkusowymi orientalnych dawnych przesądów: że kości zmarłych przodków dawno temu, tuż kontemplacja, która sprawia, że człowiek szczęśliwy.

Brązowy krwawnik, fioletowy ametyst, kryształ górski i smoky topaz jest również często stosowany. Kobiety nosiły bransoletki, pierścionki, obrączki różnego rodzaju, jak również nakosniki, różne łączniki bramę zwaną jaka chylbyry. Zawsze było pod koniec 19 wieku Waistadorn, która jest syntezą dekoracji i talizman.

Dziedziczenie rodzina przekazywana biżuteria dopełnia nowe rzeczy stopniowo. Komeshche – tzw jubilerów tatarskie – zazwyczaj działa na indywidualne zamówienie. Doprowadziło to do ogromnej różnorodności tematów, obowiązują.

Jak nosić biżuterię?

Tatarka tradycyjnie noszone jednocześnie kilka z nich – różne łańcuchy z zegarem, wisiorki, a zawsze z zawieszonym korannitsey. Ozdoby te uzupełniono broszki i kulek. Poddane drobnych zmian, wiele elementów biżuterii tatarskiej wszedł do użytku wśród przedstawicieli innych narodowości.