423 Shares 9647 views

Olej słonecznikowy: kaloryczność, wykorzystywanie, produkcja

olej słonecznikowy – to produkt, który ma wysoką narodowego znaczenia ekonomicznego, jest znany na całym świecie i używane w każdej kuchni. Jego zastosowanie jest możliwe w wielu dziedzinach życia ludzkiego – w dodatku do oleju jadalnego stosowanego w przemyśle wytwarzania mydła, produkcji farb i lakierów, a także skutecznego kosmetyku, a nawet jako lekarstwo.

specyficzna różnica

Najczęściej, olej roślinny jest przedstawiona w trzech postaciach:

  • Rafinowany nedezodorirovannoe – produkt o charakterystycznym zapachu i kolorze;
  • rafinowany dezodoryzacji – żółtego jasnego oleju, przejrzyste, bez zapachu i smaku specyficznego słonecznika;
  • Surowy olej, który ma ciemny odcień, wytrącają się i wyraźne nasion zapach.

Skład i kaloryczność

W odniesieniu do składu produktu roślinnego, ilość cennych substancji w nich zawartych, zmienia się w zależności od odmiany słoneczników, ich obszar uprawy i sposobów obróbki nasion. Jednakże, bez względu na te czynniki, w swoim składzie zawiera dużą ilość witaminy E, zawiera witaminę A i grupy B, witaminy D. Najcenniejsze w oleju roślinnego z pewnością są kwasy tłuszczowe. Ponadto olej roślinny zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju substancji Organizm: węglowodanów, białek, lecytynę, fityny, taniny, soli mineralnych i inuliny.

Ale jest też inna strona medalu – olej słonecznikowy, których kaloryczność wynosi średnio 899 kalorii na 100 gramów, jest przeciwwskazane otyłych. Również nie zaleca stosowania produktu roślinnego do leczenia przewodu pokarmowego, co może prowadzić do ciężkiego zaostrzenia. Najwięksi producenci oleju słonecznikowego w Rosji, tworząc ogromną ilość produktu z zakładu, aktywnie rozwija się od 2001 roku. Do tej pory, już zdobył rynek krajowy. Liczba firm specjalizujących się w przetwarzaniu oleju słonecznikowego, rośnie z każdym rokiem. Popularne są producenci olejów „Oleina” „idealny”, „rosyjska”, „South Rosja”, produkujących olej słonecznikowy, którego zawartość kalorii jest 899 średnia kcal. Firmy produkujące te odmiany okazały się być doświadczonych producentów jakości produktu.

W tej chwili głównym i najpotężniejszym producentem tego produktu warzyw na rynku krajowym jest firma „Złota”, która wytwarza wysokiej jakości i zdrowy olej słonecznikowy. Kalorii produktów z tym znakiem ma pewne odchylenia od normy i wynosi 900 kcal. Ponadto, istnieją produkty, zawartość tłuszczu jest mniejsza od wartości średniej. Przykład był rosyjski producent „Słobody” uzyskaniu mniejszego odżywcze olej słonecznikowy. Kaloryczne jest 898 kcal na 100 gramów.

Technologia produkcji oleju słonecznikowego

Uzyskaj produkt roślinny na dwa sposoby:

1. Naciśnięcie. To mechaniczne ekstrakcji oleju ze sproszkowanego surowca. Metoda ta może być na gorąco – w trybie ogrzewania nasion i zimna – bez obróbki termicznej. olej tłoczony na zimno jest różne użyteczne cechy, ma charakterystyczny zapach i słonecznika ma krótki okres przydatności do spożycia.

2. ekstrakcji. to wyciskania oleju z nasion, za pomocą rozpuszczalników organicznych. Druga metoda jest najczęściej ze względu na ich sprawność. To pozwala wyodrębnić maksymalny pożądany produkt roślinny z surowców.