193 Shares 7635 views

Rosyjski pistolet maszynowy Pp-91 "Kedr" to broń wręcz. Opis, historia i cechy charakterystyczne

Na początku lat siedemdziesiątych Ministerstwo Obrony ZSRR przeprowadziło prace eksperymentalne o nazwie "Bukiet", której celem było opracowanie małego karabinów maszynowych (PG) dla kasety 9×18. W związku z tym nie przyjęto żadnej z próbek zaproponowanych przez przewodników. Na początku lat dziewięćdziesiątych temat ten został ponownie dotknięty. MVD chciał zdobyć broń, która zajmuje niszę między pistoletem Makarov a automatycznym AK-74U. Biuro projektowe zbrojowni zwróciło się do rozwoju lat siedemdziesiątych, wśród nich były pistolety PP-91 "Kedr" i "Klin". Tak rozpoczęła się historia naszego dzisiejszego "bohatera".

Początek produkcji

Na początek wyjaśnimy pochodzenie nazwy. W tym przypadku "Cedar" to nie tylko nazwa gatunków drzew, ale także skrót oznaczający "Projekt Evgeny Dragunov". Syn główny projektant – M.E Dragunov był zaangażowany w ukończenie i dopracowanie modelu lat 70-tych. Prace zostały przeprowadzone w legendarnej Izhevsk Mechanical Plant, gdzie powstały niemal wszystkie bronie Rosji. "Cedar" został jednak wydany w IMZ tylko w liczbie 40 prototypów. W rezultacie pistolet maszynowy został uznany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i wszedł do służby. Produkcja seryjna pistoletu maszynowego została przekazana firmie Zlatoustovsky MZ.

Do fotografowania z modelu znajdują się wkłady PP-91 "Kedr" 9×18 PM. Prawie wszystkie organy ścigania Federacji Rosyjskiej są w stanie obsługiwać ten rodzaj broni. Wykorzystywane są przez specjalne jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, FSKN, FSIN, usługi kurierskie, kolekcjonerów i departament bezpieczeństwa.

Klin

W 1994 roku, gdy rozwinął się potężniejszy wkład 9×18 PMM, pojawiła się potrzeba podpory karabinów maszynowych. Więc pojawił się model "Klin", którego podstawą była "Cedar". Broń tej wersji została stworzona z większą mocą. Ze względu na zwiększoną siłę uderzenia tempo jego kręcenia miało być niewielkie. Osiągnięto to za pomocą nakręcania śruby i zastosowanie rowków śrubowych na wewnętrznej ściance komory. Rowki zwiększały odporność na tarcie, gdy wykładzina była przesuwana do tyłu i rozciągnięta, nie prowadząc do pęknięcia. Zapewniło to opóźnienie w opóźnianiu. Szybkość strzelania "Klin" wynosi około 1000 rund na minutę. Sterta pojedynczego ognia z odległości 25 m – 58 mm, iz odległości 150 m – 393 mm. W przeciwnym razie pistolet maszynowy jest całkowicie identyczny z "Cedar".

Dalszy rozwój

Modyfikacja "klinu" została również wyprodukowana w fabryce Zlatoust. Jednak jego historia nie trwała długo. Z naboju 9×18 PMM wkrótce porzucił, więc jego użycie w starej broni jest niebezpieczne, a nowy nabój 9×19 ma bardziej interesujące parametry. Dlatego nadal działał tylko pistolet maszynowy "91 Cedars". Opierając się na swoim zamiarze, później stworzył "służbę karabiny" PKKS dla prywatnych struktur bezpieczeństwa. Wyróżniono ją przez użycie kasety 9×17 i magazynu na 10 muszli. Wydaje się, dlaczego utworzyć wersję, która jest tak różna od oryginału? Odpowiedź można znaleźć w prawodawstwie, które nie zezwala na stosowanie poważniejszych broni do takich celów.

Wyprodukowano również traumatyczną wersję PP "Kedr". Broń została nazwana PDT-9T lub "Esaul" (zdjęcie jest pokazane poniżej). Aby móc nosić PP pod zewnętrzną odzieżą, nie zwracając uwagi na niepotrzebną uwagę, powstało specjalne zawieszenie. Zapewniało nie tylko niezawodne uzbrojenie, ale również chwilową dostawę. Dla "Cedar" zaprojektowano także tłumik, który w konstrukcji przypomina model pistoletu ABP.

Urządzenie "Cedar"

Rosyjski pistolet maszynowy PP-91 "Kedr" posiada automatyczny system działający na zasadzie odrywania za pomocą bezpłatnej żaluzji. Ogień jest prowadzony za pomocą zamkniętej żaluzji, co pozwala uzyskać większą dokładność. Typ wyzwalania KAM umożliwia wykonywanie pojedynczych zdjęć i serii zdjęć. "Cedar" posiada opóźnienie bramy i bezpiecznik, który znajduje się po prawej stronie odbiornika. Po włączeniu bezpiecznik blokuje haczyk i klapkę. Z reguły pistolety maszynowo są wyposażone w tyłek, bez żadnego wyjątku i tę broń. "Cedar" jest wyposażony w metalowy tyłek, który się zgina.

Oprócz tłumika, wymienionego powyżej, na PP można zainstalować laserowy wyznacznik celów. Domyślnie, aby dążyć do PP "Cedar", istnieje lot i widok z tyłu. Mucha z bezpiecznikiem umieszczona jest na trójkątnej podstawie na początku odbiornika, a na tylnej części pudełka znajduje się klatka (prosta konstrukcja z otworem). Linia widokowa ma długość 213 mm. Wojna odbywa się z magazynu pudełek na 20 lub 30 nabojów.

Korzyści

Zastanów się nad zaletami tej broni. "Cedar" ma takie mocne strony:

 1. Mała masa i wymiary, które pozwalają ukryć broń w ubraniach.
 2. Obecność w projekcie opóźnienia bramy, który daje shooterowi zrozumienie potrzeby zmiany magazynu, po wypaleniu wszystkich muszli.
 3. Zwijarka USM umożliwia celowanie (wysoka dokładność i dokładność) przy użyciu ognia z zamkniętej żaluzji.
 4. Istnieje możliwość ponownego uzbrojenia pistoletu maszynowego za pomocą taktycznej latarki lub wyznacznika celu lasera.
 5. Pistolet maszynowy "Cedar", opis, który rozważymy, umożliwia rozpoczęcie robienia zdjęć, gdy tylko kaseta zostanie wysłana do komory. Jest to możliwe dzięki lewemu położeniu śruby.
 6. PP "Cedar", dzięki pomyślnemu wyważeniu i wygodnym uchwytom, pozwala strzelać z jednej strony.
 7. Prostota obsługi i obsługi broni.

Wady

Bez wad, też nie robi:

 1. Tył tyłek nie jest bardzo wygodny w stosunku do ramienia strzelca, więc podczas strzelania pistolet jest przesuwany.
 2. Ze względu na stosunkowo słaby wkład, broń ma niską energię pysku – 295 Julles.
 3. Beczka, niezabezpieczona przez obudowę, przegrzewa się w długim ogniu i może spalić rąk strzałki.
 4. Podczas wypalania amunicji bardzo szybko zużywa się z powodu małej pojemności sklepu.
 5. Zestaw pistoletu maszynowego zawiera tylko kilka sklepów.

Wersje PP-91 "Cedar"

Broń ma dosyć kilka modyfikacji, każdy z nich:

 1. Wersja "Cedar-B", która różni się tylko w obecności zintegrowanego tłumika.
 2. Model "Wedge", który rozważaliśmy powyżej. Posiada on ulepszoną balistykę, co wiązało się z pewnymi zmianami w konstrukcji żaluzji (zwiększona masa i obecność rowków śrubowych).
 3. Modyfikacja PP-919 to również "Cedar-2". Zaprojektowany specjalnie dla nabojów Parabellum kalibru 9×19 mm. Używany w służbie federalnej policji podatkowej. Wydano tylko 3 kopie.
 4. Pistolet karabinowy z indeksem PSC-10. Jest to wersja samonośna, która została utworzona dla kasety 9×17 mm. Pistolet został opracowany dla prywatnych służb bezpieczeństwa. Oprócz zmniejszonego kalibru, miał magazyn o pojemności 10 wkładów.
 5. Carabiner "Korsak", produkowany w ramach indeksu KMO-9. Posiada wydłużone pnie i kalibru 9×21 mm. Ta modyfikacja została opracowana do treningu sportowego i fotografowania myśliwskiego.
 6. Traumatyczna modyfikacja "Corporal". Cechy wyróżniające: sklep na 10 rund i kalibru 10×23 T. Model jest proponowany dla prywatnych agencji ochrony.
 7. Dwie kolejne traumatyczne warianty – "Esaul" i "Esaul-3". Pierwsza jest przeznaczona do wkładu 9 mm RA, a druga – do wkładu Rubber 45. Sklep z obu wersji zawiera 10 muszli.

Opinie ekspertów na temat pistoletu maszynowego "Cedar"

Broń, zdaniem ludzi, którzy pracowali z nim wielokrotnie w "gorących miejscach", ma takie zalety:

 1. Zwięzłość
 2. Szybkość ognia. Idealny do bliskiego kontaktu.
 3. Wygodne urządzenie obserwacyjne.
 4. Ergonomiczny układ sterowania.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, są one nadal mniej:

 1. Stopa na ramię jest szybko zgnieciona.
 2. Magazyn jednego PP nie może się zbliżyć do innego – nie jest stały. Jest to poważny problem, biorąc pod uwagę niewielką pojemność sklepu.