826 Shares 1186 views

Pozbądź się nadmiaru, aby żyć szczęśliwie: korzyści płynące z minimalizmu

Dlaczego nie pozbywamy się nadwyżki i przestańmy niewolnikami na konsumpcję? To wspaniałe – żyć bez uzależnienia od rzeczy! Wszyscy widzimy konsekwencje dzisiejszej rzeczywistości. Konsumpcja była drugą naturą dla nas. Odbierając pewną ilość pieniędzy lub gromadząc niewielką nadwyżkę, od razu zastanawiam się, gdzie wydać. W szafach dziewcząt i młodych ludzi rozbijają się ubrania. Nawet babcie – zbierają naczynia, sztućce i pościel. W celu zakupu jeszcze więcej, ludzie tracą z oczu coś ważnego. W końcu przestają odpowiadać prawidłowo na zdarzenia, które się zdarzają.


Co się dzieje, gdy człowiek decyduje się na zmniejszenie zależności?

Co dziwne, ale gdy ktoś zacznie myśleć o zmniejszeniu zależności od rzeczy na minimum, wyobraża sobie, że będzie musiał poświęcić się. I odrzucenie przedmiotów codziennego życia, ułatwiających nasze życie, natychmiast wywołuje protest. Jest to błędne podejście. Z minimalizmu przyniesie korzyść, jeśli weźmiemy pod uwagę to w pozytywny sposób. Pomyśl o tym, jak możesz poprawić swoje życie, wprowadzając tylko niewielkie zmiany.

Odkryjesz nowe życie dla siebie

Spójrz na to z innego punktu widzenia. Zmniejszenie uzależnienia od rzeczy do minimum uchyli ręce z klasami, które naprawdę lubisz. Jeśli wszystkie Twoje działania i zwyczaje zostaną połączone do wspólnego mianownika zgodnie z twoimi wartościami, życie wyniesie 180 stopni. Nie bój się radykalnych kroków, jeśli perspektywa życia żyje szczęśliwie. W końcu sam wyraz "zależność" ma już negatywne konotacje.

Nawet małe działania prowadzą do dużej zmiany

Gdzie zaczniesz wyzwolenie, jeśli każda rzecz, która stała się częścią twojego codziennego życia, staje się nawykiem? Następnie pamiętaj, gdzie zaczyna się dzień. Jeśli nasi przodkowie podczas śniadania przeczytali nową prasę rano, musimy otworzyć stronę społecznościową na filiżankę kawy. Nie ma w tym wstydu, tylko Internet jest najbardziej prostą i dostępną rozrywką współczesnej osoby. Zastanów się teraz, dlaczego codziennie ogląda się nowe wiadomości. Czy naprawdę chcesz tego lub po prostu wykorzystałeś do spędzenia pewnego czasu na tym?

Jeśli ten zwyczaj zostanie przesłuchany

Kiedy tylko zaczynasz kwestionować instynktowne nawyki, tuż pod nimi krzesło "przesuwa się". Nauczyliśmy się zatem pierwszego kroku na drodze do wybawienia. Następnym razem, kiedy odmówisz sprawdzenia poczty przychodzącej w Internecie, zaoszczędzisz czas na medytację, czytając książkę lub 20 minut spacerem. Kilka takich rozwiązań szybko przyniesie zmiany w Twoim życiu. A potem jedno wielkie objawienie czeka na Ciebie: okazuje się, że zmiany nie wymagają żadnej ofiary. Wymaga to tylko racjonalnego podejścia. Wystarczy krytycznie ocenić, jak spędzasz wolny czas i trochę się zastanów.

Jedzenie spożywane

Inna radykalna zmiana w życiu może być dokonana na podstawie jednego z głównych instynktów – jedzenia. Czy kiedykolwiek myślałeś o rodzajach pokarmów, które spożywasz? Kto produkuje to, co leży przed tobą na talerzu? Być może jesteś winny swojej kolacji głównym producentom lub siecią popularnych restauracji? Wydaje się, że nadszedł czas, aby wspierać prywatnego rolnika lub małe przedsiębiorstwo rodzinne, które zawiera sklep za rogiem. Poznawanie lokalnych producentów daje nowe możliwości, nowe kontakty towarzyskie, nie mówiąc już o przyjemności z jedzenia.

Wolne miejsce

Ile rzeczy jest w Twoim pokoju? A ile jeszcze ukrytych w szafie? Nadszedł czas na poważny audyt. Po pierwsze, odpowiedz sobie na jedno proste pytanie: ile z tych rzeczy używasz więcej niż raz w tygodniu? I jak wiele z nich jest odkurzanie, bałagan półek, nic do zrobienia? Zbierz rzeczy, które są beznadziejnie modne i zabieraj je do lokalnego funduszu charytatywnego. W ten sposób zabijesz dwa ptaki jednym kamieniem: pozbądź się zapełnionej przestrzeni i daj osobie potrzebującej radości.

Dla podróżnych jest bardzo ważne miejsce wolnego wypoczynku z minimum rzeczą. Kiedy idziesz drogą, łatwiej jest zmontować walizkę, mając tylko podstawowe informacje. W każdym razie przestań dodawać rzeczy, które stały się nieaktualne "na deszczowy dzień". Pomyśl o tych, dla których trudne czasy przychodzą teraz.

Limit czasu dla gadżetów

Nie, nie zachęcamy całkowicie do pozbycia się telefonów komórkowych i laptopów. Obecnie nie jest to możliwe. Ale aby ograniczyć czas spędzony w gadżetach, jest to całkiem możliwe. Podziękuj sobie, jeśli możesz pozbyć się uzależnienia od komputera. Twoi przyjaciele nie kochają cię mniej, jeśli przez chwilę jesteś niedostępny. Będziesz zaskoczony, jak silny jest regularny odpoczynek z Internetu. Tylko jedna godzina, zapożyczona z codziennej rozrywki na monitorze, zmienia się w 365 godzin w roku. To ponad piętnaście dni czystego czasu! Wystarczy wyobrazić sobie, że dajesz sobie nieograniczone możliwości, zaczynając nauczyć się języka obcego lub napisać kolejny rozdział książki.

Mistrz prostoty

Te proste małe kroki nigdy nie będą działać bez wiary bez przekonania o własnej słuszności. Spójrz na amerykańskiego ekologa-działacza, biznesmena i podróżnika Roba Greenfielda. Zostawił swoje życie, zakwestionował się i wyruszył do świata bez grosza w kieszeni. Podróż pokonał ponad dwa tysiące kilometrów autostopem, biorąc ze sobą tylko aparat fotograficzny, dokumenty i plecak z ubraniami. I udało mu się spełnić jego marzenie! Więc uda ci się.