440 Shares 3217 views

Urządzenie pokładowe dla płatnych dróg w Rosji. System „Platon”

Pokładowe systemy „Plato” zostały ustalone w celu naładowania, zgodnie z przyjętym prawodawstwie dotyczącym szkodliwości autostrad federalnych przez pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 12 ton.

Głównym celem projektu

System „Platon” został stworzony w celu gromadzenia z pojazdów o masie ponad 12 ton zapłaty za szkody, które spowodują na stokach federalnego znaczenia. Otrzymany w ten sposób będą kierowane na finansowanie budżetu federalnego kraju i przeznaczyć na budowę i naprawy, utrzymanie i poprawę infrastruktury transportu drogowego w ogóle.

Realizacja tego projektu pozwoli na osiągnięcie celów programu „Rozwój systemu transportowego Rosji” bez uciekania się do kosztów z budżetu państwa, przy jednoczesnej poprawie ogólnego stanu dróg federalnych.

Według statystyk, rzemieślniczo-rozwiązany masie przekraczającej 12 ton zastosowano ponad 56% uszkodzenia dróg federalnych. Liczba samochodów jest mniej niż 4% ogółu, ale co miesiąc ich liczba wzrasta.

„Platon” System obejmuje dwa różne sposoby dokonania płatności: Korzystanie z map drogowych, lub specjalnego urządzenia. Jazda deponowania środków zaliczkę. Na pokładzie jednostki do płatnych dróg w Rosji muszą być zainstalowane w pojazdach. W zależności od wielkości przebiegu pojazdu obliczana jest opłata odszkodowanie.

Elementy systemu „Platon”

Do tej pory, wszystkie elementy projektu są w pełni przeszkoleni i są następujące:

1. Centrum zarządzania i monitorowania – kompleks położony w Twerze, z którym zarządzanie całym systemem. Na terenie kraju jest centrum 183 danych. Państwowy istnieje tylko jedno centrum danych.

Pielęgnacja 2. Klient Centrum jest podzielona na 138 biur przeznaczonych dla operatorów usług. 35 z nich znajduje się w granicach poszczególnych krajów (Kazachstanem i Białorusią, na przykład). Ich głównym zadaniem – utrzymanie przewoźników towarowych, który obejmuje dostarczenie informacji o systemie, rejestracja w nim kart projekt routingu. Na pokładzie jednostki do płatnych dróg w Rosji jest podana tutaj. Planowane jest również stworzenie sieci terminali usługowych.

3. System sterowania. Wprowadzenie systemu „Platon” polega na tworzeniu telefonu kontroli, która obejmuje sto pojazdy kursujące na drogach federalnych, i struktury ramki na stokach. Przez dwa lata planowane jest postawienie 481 ramki. W chwili obecnej tylko 20 wszedł do służby.

4. Internet zasobów. Aplikacja mobilna i konto osobiste, które pozwolą użytkownikowi na aktualizację konta online, emisja lub odwołać mapy tras, sprawować kontrolę nad drogą.

5. Gorąca linia działa przez całą dobę i pozwala użytkownikom na uzyskanie niezbędnych informacji, w tym adres urzędu systemu „Plato”.

6. Na pokładzie jednostki do płatnych dróg w Rosji – urządzenie, które za pomocą technologii nawigacji satelitarnej rejestruje ruch pojazdów na drogach o znaczeniu federalnym.

Zasada działania systemu, „Platon”

System jest bardzo prosty i składa się z następujących czynności:

1. Rząd Federacji Rosyjskiej ustanawia opłatę za każdy kilometr przebytej przez pojazd o wadze powyżej 12 ton. Przewoźnik płaci przebieg przed rozpoczęciem jazdy na drogach o znaczeniu federalnym, który jest ważny system płatności z góry.

2. Fundusze powinny być wykonane jako odszkodowanie za szkody wyrządzone jezdni dużych pojazdów. Na pokładzie jednostki do płatnych dróg w Rosji liczy całkowitej kwoty. Oblicz, można również skorzystać z trasy. Pierwsza metoda jest uważana za bardziej wygodne, ponieważ środki zostaną odpisane z konta osobistego kierowcy bez błędu.

3. Aby określić dokładny przebieg przebytej przez pojazd, system wykorzystuje GPS lub GLONASS.

4. Kontrola nad uiszczenia opłaty odbywa się za pomocą punktów mobilnych lub stacjonarnych.

5. Jeżeli przewoźnik zostaje oskarżony o wykroczenie administracyjne, wszystkie te systemy są przekazywane do policji drogowej.

Kto jest właścicielem systemu „Platona”?

Od pierwszego pojawienia się tego projektu, zdecydowano, aby przyciągnąć zagraniczne firmy do niej z doświadczeniem w tej dziedzinie. Później jednak Sergei Czemiezowa, szef Rostec zapewnił rząd, że system powinien być w krajowym obszarze bezpieczeństwa. Państwowa Corporation została powołana jako wykonawca projektu. Następnie Igor Rotenberg kupił połowę udziałów OOO „systemu transportowego RT-Invest”. Druga połowa jest spółką zależną Rostec.

Jednak, według oficjalnych dokumentów, tylko jedna czwarta „RT-Invest” należący do korporacji państwowej. Udział głównego (prawie 75%) jest własnością „Caryca Kapitał”, którego właściciel – Andrey Shipelov.

W rzeczywistości, dla wielu dokumentów, można zobaczyć, kto jest właścicielem systemu „Plato”. To tylko projekt rząd nominalna, jego właściciele i menedżerowie notowanych syknął i Rothenberg. Początkowo rząd stwierdził, że wprowadzenie systemu będą prowadzone ze środków prywatnych, ale w końcu, aby uruchomić program został wzięty jako pożyczka z „Gazprombank” w wysokości 27 mld rubli.

instalacja

Korzystanie z nowego systemu polega na otrzymanie przewoźnika specjalnego dokumentu – planu działań. Powstaje pytanie, gdzie do ustanowienia systemu „Platona”? Alternatywnie, można użyć specjalnego urządzenia w kabinie pojazdu. Zbierz jak mapy, a urządzenie może być w specjalnych biurach. Faktycznie, jest to odpowiedź na pytanie, które pojawia się w wielu kierowców, gdzie ustawić system „Plato”.

Należy zauważyć od razu, że ustawodawstwo tego kraju nie zobowiązuje do zakupu sprzętu i umieścić go w kabinie pojazdu. Nazwa każdego właściciela dużej wielkości pojazdu założyć konto osobiste, którego zakończenie jest za pomocą karty bankowej. Ponadto, można zarabiać pieniądze za pomocą systemu terminala lub Qiwi. W grudniu 2015 roku było około 138 biur w całej Rosji, gdzie było to możliwe do przeprowadzenia wpłaty.

Na ugruntowaną drogowych granica mobilnych biurach, które mogą przyjmować płatności.

Kwota wypłaty dla ciężkich pojazdów

Do tej pory, taryfa określona dla jednego kilometra federalnego ścieżki docelowej podróżował wzdłuż dróg 1.5293 rubli. Ta obniżona stawka obowiązuje tylko do końca lutego 2016 r. Poprzednia wartość rate było 3,73 rubli. Począwszy od marca 2016 roku kwota za każdy kilometr wzrośnie ponownie, pozostając do końca 2018 roku stabilnej na poziomie 3,06 rubli.

W porównaniu z podobną częstością w Europie, rosyjskie taryfy niska. Na przykład, w tej samej ilości pobieranej Białorusi za kilometr, aż do sześciu razy. W Austrii, koszt jednego kilometra drogi jest $ 0,49, który jest dwadzieścia razy wyższe niż w naszym kraju.

Jak będzie wzrost taryf dla wartości towarów

Według analityków, przewoźnicy zwiększy koszty, ale tylko nieznacznie. Średnia wartość kosztów transportu na trasach Rosji jest około 30 rubli za kilometr. Wzrost wartości maksymalnej taryfy Wzrost o jedynie 10%. W tym przypadku koszty, które iść do przewozu, rzędu 4-10% końcowego kosztu towaru. W związku z powyższym, ostateczna cena wzrośnie do maksymalnie 1%.

W tej chwili, transport produktów spożywczych zajmują około 8,5% wszystkich bolshegruzov w kraju, pozostałe 91,5% budowy i transportu materiałów sypkich. Znaczna część produktu spożywczego jest transportowany na krótszych dystansach i bardziej przestronne pojazdów.

Kary za ignorowanie systemu „Plato”

Począwszy od lutego 2016 roku policja drogowa zaczęły karać właścicieli pojazdów ciężkich, które ignorują ten system i nie wprowadzają opłaty za przejazd na autostradach. Według informacji z wielu źródeł, tylko w dniu 15 lutego tego roku, inspektorzy wydano ponad 1000 grzywny w łącznej wysokości około 5 milionów rubli.

Jako przedstawicieli „RT-Invest systemy transportowe”, która jest operatorem systemu „Plato”, po pierwszym numerem karnego chętnych do udziału w projekcie wzrosła kilkakrotnie.

Przed rozpoczęciem roku 2016 żadnych sankcji dla przewoźników, nie brała udziału w projekcie, nie będzie: w sprawie kar było moratorium, którego efekt trwał aż do końca kierowcy ciężarówek protestują.

Wpływy z niezapłaconej taryfy w postaci grzywny są wysyłane do budżetów regionalnych.

System „Platon”: protesty

Po uruchomieniu projektu, co oznacza, zapłaconą opłatę dla samochodów ciężarowych, kierowcy ciężarówek strajk rozpoczął się w całej Rosji. Lewy rajdy przewoźników i właścicieli pojazdów o dużej pojemności mają zaawansowane wymagania: musi być wyłączony, moratorium na jej stosowanie w ciągu trzech kolejnych lat, a do testowania przez okres jednego roku. Według protestujących, „Platon” całkowicie niewykonalna, nie pracował i jest zagrożeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których wartość kolekcji może być „zabójcze” i doprowadzić do bankructwa.

Pierwsze protesty rozpoczęły się 11 listopada ubiegłego roku. Truckers zablokowali wiele tras transportu federalnego wizytę, powodując wiele kilometrów korków. Ruch był zablokowany przez kilka godzin na niektórych drogach.

Gdzie będzie kierować i na co wydać fundusze

Zdaniem ekspertów, co roku budżet federalny będą uzupełniane przez system „Platon” na 50 mld rubli jako minimum. Uzyskane środki zostaną skierowane do budżetu i przeznaczyć na naprawy dróg i poprawy infrastruktury drogowej w kraju.

Wartość kar

Jeśli zignorujesz system i niepłacenia opłat za przejazdy na trasach zagrożonych następujących kar:

  • Dla kierowców – 5000 rubli.
  • Dla przedsiębiorców indywidualnych – 40 tysięcy rubli.
  • Dla osób prawnych – 450 tysięcy rubli.

Powtarzające kar naruszenie prowadzi do wzrostu; w przypadku osób prawnych, kwota ta wzrosła do jednego miliona rubli.