648 Shares 2332 views

Operacja frühlingserwachen (1945). 70 operacja frühlingserwachen

Finał II wojny światowej był przesądzony po bitwie pod Stalingradem, gdy koszt ogromnych wysiłków wojska radzieckie może nie tylko rzucać faszystów z ofensywnych pozycjach, ale także uchwycić szóstą armię wroga, pod dowództwem Friedricha Paulusa. I chociaż było jeszcze więcej niż dwa lata przed zwycięstwem i jeszcze wiele wspaniałych walk to walka dopuścił się punktem zwrotnym w wojnie. Ostatnia poważna walka z najbardziej straszliwej wojny w historii ludzkości była operacja frühlingserwachen. W trakcie jej walczono na Balatonu. Stycznia – marca 1945 roku ostatecznie ustalona ostateczna z Wehrmachtu.


Równowaga sił

Zima 1945 wojska koalicji antyhitlerowskiej było udane operacje ofensywne, stwarzając realne zagrożenie dla Berlina. Hitler, uczucie prawdziwej wyższości sił nie jest na ich korzyść, ten ostatni zdecydował się na karierze wojskowej i „marszu zwycięstwa” w całej Europie Wschodniej ofensywę przeciwko siłom radzieckim, które w połączeniu z drugim froncie.

Na części głównego ataku Armii Czerwonej była utrzymywana trzeciego frontu ukraińskiego pod kontrolą marszałka Fedora Tolbuhina. Wsparcie udzielone przez Bułgarię pierwszej bułgarskiej armii, w ramach Jugosławii – Trzeci armii jugosłowiańskiej.

Początek wykonywane siłami Armii „Południe” i Army Corps obronny czwarty Air Force. Poza tym ze strony nazistów działali Węgry, przedstawiła trzecie węgierskiej armii.

Celem Hitlera

Operacja frühlingserwachen, rozwinął się w zachodnich Węgrzech, został spowodowany przez celach całkiem praktyczne. Nawet w warunkach, które bezpośrednio zagrożonych już w Berlinie, Hitler postanowił zorganizować kontratak był na Węgrzech. Stopa planuje posiać jego przeciwników po drugiej stronie Dunaju. Tak więc, spodziewano się, że podczas pracy ciosem zostaną wycofane Wiedeń i południowych Niemczech. Jednakże, nie było innego powodu. Oto klucz do nazistów pól naftowych. Utrata tych zasobów do armii faszystowskiej oznaczało krwawienie sił pancernych i powietrznych.

Operacja, która była o kryptonimie „Przebudzenie wiosny”, została obliczona na trzech trafień, którego celem było podzielenie obronę trzeciego frontu ukraińskiego, a następnie zniszczyć wroga.

Ujawnienie niemieckich planów

Grupowanie pancerne siły faszystowskie na zachodzie Węgier, sowiecki wywiad został odkryty w lutym. Nieco później produkowane informacje wywiadowcze ujawniając plany wroga dla nadchodzącej ofensywy. W związku z informacjami uzyskanymi został starannie zaprojektowany i przygotowany operacja frühlingserwachen. Zadanie przypisane do polecenia drugiego i trzeciego frontu ukraińskiego Naczelnego Dowództwa, było zniszczenie frakcje wojsk faszystowskich. To dlatego, że harcerze uczynił przechwycenie, operacja frühlingserwachen Hitler zwrócił kolejny gwóźdź do trumny jego potęgi.

Jednocześnie kierownictwo radzieckie wojsko kontynuuje przygotowania do wiedeńskiej obraźliwe.

Przygotowanie operacji

Operacja frühlingserwachen oparto na doświadczeniach bitwie pod Kurskiem. W szczególności, został starannie zaprojektowany obrony anty-tank, przygotowano schrony dla ludzi i pojazdów, dróg wyposażone tak, aby zapewnić pole manewru, a ponadto szczególnie niebezpieczne odcinki najbardziej skondensowanej artylerii – gęstość w niektórych obszarach została zwiększona do 60 – 70 sztuk sprzętu na kilometr.

Części materiałowe i techniczne są pod szczególną kontrolą w przygotowaniu. Sukces w dużej mierze zależy od tego, jak skorygowana będzie zapewnienie przodu z paliwem i amunicją. Dostawa towarów, położony na wschodnim brzegu Dunaju, i została skomplikowana przez niemieckich nalotów i lodu rozpadzie. Dlatego zdecydowano się utworzyć potok benzyny i zawieszonych kolejek linowych.

operacje wojskowe

wojska niemieckie rozpoczęły operację w nocy z 6 marca. W ciągu kilku godzin jednostki niemieckie udało się uchwycić dwa przyczółki i przejść osiem kilometrów szeroki zakres. zdecydowano się wysłać rezerwowy pułk piechoty, aby wzmocnić pozycje obronne przez komendę Radzieckiego. O dziewiątej rano wróg podjął główny atak, który rozpoczął się na terenie pomiędzy Balatonem a Velence. Z pomocą potężnych ataków sił zbiornik mógł wieczorem do zajęcia stanowiska wspierającego, idąc w głąb obrony cztery kilometry.

Następnego dnia, wróg nadal podejmować próby ataku masywne nieustanne przebić się przez sowieckich umocnień. Manewrowanie Armii Czerwonej nie pozwolił wojska faszystowskie siedem kilometrów dalej w swojej strefie taktycznego. Lotnictwo w operacja frühlingserwachen napotkała wiele trudności spowodowane przez zjawiska naturalne, mianowicie, często nieprzenikniona mgła opada.

Walka trwała w sumie dziesięć dni. W tym czasie hitlerowcy udało się przenieść do 30 kilometrów. Bitwa o niewiarygodnym bogactwem różniły się liczbą urządzeń (zapisy pokazują, że za kilometr frontu aż do 60 czołgów), jak również w liczbie czasie walki, Niemcy rozpoczęli ofensywę praktycznie przez całą dobę, z użyciem gogli noktowizyjnych. Jednak przerwa nie udało żołnierzy Dunaj hitlerowskich. Straty były zbyt duże, a dowództwo niemieckie nie miał nic do roboty, jak się toczyć ataku. Operacja zakończyła 15 marca. Radzieckie wojsko niemal bez przerwy rozpoczęła ofensywę przeciwko Wiedniu.

Wyniki bitwy

Utrata jednego z wielu zagranicznych bitwach kilkudziesięciu tysięcy. Według sowieckiej stronie, Armia Czerwona straciła około 33 tysięcy złotych., Z czego około 8500 zabitych.. Straty po stronie niemieckiej wyniosły ponad 40 tys. Człowieka, a także 800 jednostek różnych ciężkiego sprzętu i ponad 200 samolotów.

Od początku w 1945 roku (operacja frühlingserwachen również) wykazał niewyczerpane pragnienie zwycięstwa ludzi którzy cierpieli z nazistami w największym stopniu. Na szczęście dla nas, te straszne czasy już minęły, ale pamięć o wyczynach naszych ojców i dziadów w sercach i duszach ludzi do dnia dzisiejszego. W tym roku mija 70 lat działalności Przebudzenie wiosny – ostrej i wściekłą walkę na ostatnim zakręcie. Technika, która była zaangażowana w nim i pozostał mniej więcej cały stan jest teraz wystawiony jako eksponaty w Centralnym Muzeum pojazdów pancernych w rejonie Moskwy.