244 Shares 2176 views

Czym jest WWW: historia stworzenia sieci World Wide Web

Czym jest WWW? To pytanie zabija wiele osób, które niedawno uzyskały dostęp do Internetu. Jeśli jednak o tym myślisz, nie każdy doświadczony użytkownik komputera może dokładnie i w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Więc co to są trzy tajemnicze litery, które wpisujemy w pasku adresu przeglądarki, aby uzyskać dostęp do określonej witryny?

Co to jest World Wide Web?

Sieć WWW lub, jak to się nazywa w naszym kraju, Sieć WWW, jest rozszerzoną wersją skrótu WWW. Jest to zunifikowana sieć zasobów informacyjnych, komunikacja między nimi a telekomunikacją i opiera się na prezentacji danych hipertekstowych. Wydaje się, że teraz oświecony człowiek powinien jasno określić, czym jest WWW, ale dla zwykłych ludzi co najmniej dziwne dźwięki są przynajmniej dziwne.

Internet jako rozproszony system informacyjny

Pierwsze pytanie, które należy rozumieć, aby zrozumieć, czym jest WWW, to co to jest sieć zasobów informacyjnych otwierających się podczas korzystania z Internetu. Wszystkie informacje, które firma WWW udostępnia nam, są przechowywane na dużej liczbie specjalnych serwerów, które są komputerami, które są zintegrowane w jednej sieci. Użytkownik, który chce otrzymywać te informacje, uzyskuje dostęp do serwera za pośrednictwem specjalnego programu umożliwiającego przeglądanie dokumentów WWW. Interakcja między serwerem a przeglądarką odbywa się zgodnie z określonymi zasadami określonymi w protokole HTTP.

Czym jest hipertekst?

Drugie pytanie, które należy rozważyć w celu pełnego zrozumienia znaczenia WWW – co to jest hipertekst. Protokół HTTP umożliwia pracę z Internetem tylko z tekstową informacją napisaną w specjalnym języku – HTML. Jest to z kolei język znaczników. Jest to za pośrednictwem tego formatu dokumentów, które umożliwia przesyłanie danych w sieci WWW, ponieważ nie tylko przekazuje wszystkie niezbędne informacje, ale również wyświetla je na ekranie użytkownika dokładnie tak, jak autor chciał go przekazać.

Jeśli mówimy w prostym języku, co to jest WWW – możemy powiedzieć, że jest to Internet. Nie będzie to błąd, ponieważ ten skrót jest tłumaczony jako World Wide Web. Pojawiło się w 1989 roku, kiedy naukowiec Tim Berners zaproponował światu swój innowacyjny projekt. Od tego czasu minęło 15 lat, a teraz prawie każdy dom każdego dnia wpisuje się w adresowej linii przeglądarki trzy magiczne listy WWW, aby uzyskać na ich ulubiony zasób.