169 Shares 6998 views

Równoważenie kół, co jest potrzebne? Kołpaki równoważenie swoje ręce

Stan kół samochodu to nie tylko komfort kierowcy i pasażerów, ale także ich bezpieczeństwo i łatwość obsługi z innych jednostek i mechanizmów maszyny. Ponadto, ma znaczący wpływ na zużycie paliwa.


Jeden rodzaj konserwacji podwozia samochodu jest wyważanie kół. Dlaczego musimy tę procedurę, jak to jest wykonywane i jak często, a zajmiemy się w tym artykule. Bierzemy również pod uwagę możliwość własnych sił w garażu.

Wyważanie kół: co jest potrzebne

Od czasu wynalezienia koła było kilka tysięcy lat, ale dziś, w dobie zaawansowanych technologii, co czyni go idealnym nie jest możliwe. Ponadto, w trakcie ruchu wielu czynników, stale oddziałuje na niego, co prowadzi do odkształcenia mechaniczne.

Odnosi się to również do dysku i opon. Niewielkie wady związane z nierównomiernego rozkładu masy obwodowo spowodować niewyważenia. To z kolei prowadzi do drgań, niszczące działa na łożyska koła i inne elementy w obudowie.

Ale jeśli wymagane jest wyważanie kół, jeśli samochód jest na tyle wiarygodne? Prosty przykład: prędkość 100 km / h, a obecność nierównowagi 15-20 g na obwód koła 14 cali na dysku ładuje takie oddziaływanie na niej trehkilogrammovym młotek 800 razy w odstępach minutowych. Teraz wyobraź sobie, że podczas jazdy 100 kilometrów co myślisz, co się stanie z prowadzeniem swoich najbardziej niezawodnych samochodów?

Aby uniknąć takich sytuacji, wykonane wyważanie kół. Dlaczego potrzebujemy go rozumiemy. Zastanówmy się teraz, co jest nierównowaga i jakiego rodzaju to są.

Koncepcja nierównowagi i jej rodzaje

Nierównowaga – zakłócenie normalnego koła balansowego spowodowane zużyciem opon lub odkształcenie obrzeża koła. Istnieją dwa typy zjawisk: statyczne i dynamiczne.

W pierwszym przypadku, oś obrotu przyjmuje położenie równoległe w stosunku do osi bezwładności, przesuwając środek ciężkości w określonym kierunku. Wizualnie niewyważenia statycznego można określić, czy wyciąg z jednej strony samochodu, przewiń swobodnie obraca koło i obejrzeć go. Przed zatrzymaniem przędzenia, sprawi, że kilka ruchów wahadła w różnych kierunkach i zatrzyma się, gdy jego środek ciężkości będzie w najniższym punkcie. Objawy te nie są krytyczne dla samochodu, ale obarczona nierównomierne zużycie opon i wzrost zużycia paliwa. Czy muszę zrównoważyć koła w tym przypadku – jest to oczywiście zrobić, ale w końcu nierównowaga statyczna może rozwijać się dynamicznie, a to nie jest paliwo i opony nie będzie.

Dynamicznej równowagi charakteryzuje przecięcia osi obrotu i bezwładności. Innymi słowy, waga koła nie są równomiernie rozmieszczone na wysokości i szerokości. W tym przypadku wibracji powoduje, że koło zaczyna się „write” osiem. Dynamiczny nierównowaga jest również określana wizualnie, ale znacznie trudniej naprawić statyczne.

Jak niebezpieczne nierównowaga

nierównowaga koło często powoduje:

  • nierówna i przyspieszone pogorszenie opony;
  • Zniszczenie łożyska koła;
  • szybkie zużycie elementów zawieszenia;
  • Wydajność kontrola redukcji;
  • zmniejszyć poziom komfortu.

Co jest istotą równoważenia

Istotą równoważenia jest możliwe rozłożenie obciążenia wszystkich elementów składowych względem koła do jego osi obrotu. Idealnie, jego środek ciężkości musi znajdować się dokładnie na osi. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób – sprawdzenie równowagi i zwiększenie masy koła w żądanym miejscu tak długo, jak nie będzie zbliżony do ideału.

Mówiąc najprościej, specjalista z pomocą specjalnego sprzętu obraca kołem przez określenie „płuca” w miejscu, a przytłaczać ich specjalnych ołowianych ciężarków. W statycznych ciężarów nierównowagi są zamocowane na jednym kół bocznych w dynamiczny – oba.

for równoważenia

W konwencjonalnym opony zmienia stacje za pomocą wyważarki. Montaż koła jest zamontowana na szczególnej stożka i jest skręcony. Obrabiarka do wyważania kół niezależnie wyrównuje go we właściwym kierunku, a pan w tym czasie może zmienić się tylko do towarów do czasu aż tarcza zatrzyma się w pozycji najbardziej losowej.

Istnieje również komputer balancer. Pozwalają one do najbardziej dokładne ustawienie środka ciężkości dzięki nowoczesnej technologii laserowej. Na stoisku, ustawianie parametrów koła, możliwe jest określenie wszystkich możliwych przyczyn nierównowagi, niewidoczne dla ludzkiego oka. Może to być mały dysk wad lub gumową oponę prawidłowo sadzone i innych. Komputer matematycznie je zdefiniować, przyniesie wszystkie informacje na ekranie, a także powiedzieć dokładnie, gdzie trzeba umieścić ogruzku.

Odmiany odważników równoważących

Istnieją dwa rodzaje zrównoważenie ciężarów wydrukowane i klejące. Zastosowanie konkretnego typu zależy od obręczy koła. Aby rzucić felgi często używany drukowanych ciężary z uchwytem. ładunki klejowe mają charakter uniwersalny i są przymocowane do powierzchni za pomocą taśmy klejącej. Mogą być używane z każdym z dysków, ale mają jedną wadę: w okresie zimowym ze względu na zmiany w masach klejących temperatura może po prostu skórka, której nie można powiedzieć o zagęszczania.

równoważenia okresowość

Ale jak często konieczne jest wyważenie kół? Dobrze zdefiniowane okresowość nie jest tutaj, ale weź to procedura zalecana jest w następujących przypadkach:

  • jeśli używasz „vsesezonku”, a następnie co najmniej raz w roku;
  • Podczas planowania podróży;
  • kiedy zmienić opony na zimę;
  • w innym zespole koła (odnowiony spowodowane przez nakłucie, a odkształcenie tarczy al.);
  • przy czym w przypadku drgań koła.

Wiedzieć, kiedy należy zrobić, wyważanie kół, pomoc i nierównomierne zużycie opon. W przypadku statycznego asymetrii powierzchni opony zużywa się szybko w jednym punkcie, wskazując w ten sposób kierunek przemieszczania się środka ciężkości kół. W dynamicznej – autobus może mieć wiele „zjadane” miejsc na całym obwodzie.

Jak radzić sobie z nowymi kołami

Czy muszę mieć nowy wyważanie kół? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli zakupiono nowy samochód w kabinie z zerowym przebiegiem, saldo może nie być konieczne, ponieważ każdy producent musi to zrobić przed wydaniem maszyny. Ale jeśli kupiłeś nowy zespół koła lub oddzielnie felgi i opony, trzeba przejść przez tę procedurę, ponieważ nikt oprócz ciebie nie będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek konsekwencje.

Czy muszę zrównoważyć tylne koła

Właściciele samochodów często zastanawiają się, czy chcesz, aby zrównoważyć tylne koła, ponieważ nie są one zaangażowane w jeździe. Tu odpowiedź jest prosta – trzeba! Po tym wszystkim, że są takie same jak z przodu, narażone na mechaniczne ścieranie i nierównowaga będzie mieć ten sam efekt.

Tak, tylne zawieszenie wibracje spowodowane nierównowagą koła nie czułem się tak wyraźnie, ale to nie znaczy, że nie jest zagrożone.

Czy jest możliwe, aby zrównoważyć koło siebie

Teraz, gdy skończysz z tym, że takie wyważanie kół, które potrzebują tej procedury iw jaki sposób przeprowadza się w specjalnych warunkach pracy, to jest czas, aby porozmawiać o tym, czy jest to możliwe do przeprowadzenia we własnym zakresie.

Nic nie jest niemożliwe, zwłaszcza jeśli sytuacja nie pozwala na zastosowanie do opony. Wagi do osiągnięcia wysokiej wydajności bez specjalnego sprzętu, oczywiście, nie oznacza jednak, sprawiają, że szorstki regulacja jest możliwa.

wyważanie kół odbywa się własnymi rękami przy użyciu tych samych towarów, jak te stosowane w służbie. A następnie należy preferować wydrukowany. Są one łatwo dostępne w każdym sklepie auto lub na rynku samochodowym.

Narzędzi potrzebnych tylko podnośnik, klucz odkręcić nakrętkę nawy i mały młotek. Kołpaki równoważenie swoje ręce zakłada realizację wszystkich działań bez konieczności zdejmowania koła z piastą.

Gniazdo podniesienie jednej stronie pojazdu, gdzie koło jest umieszczony z podejrzeniem niewyważenia. Wyłącz transmisję, jeśli kole – jedną z wiodących. Rasshplintovyvaem i puścić trochę nakrętkę mocowania nawy.

Następnie skontrolować opony dla każdego lepkiego brudu lub kamieni zatrzymany w bieżniku. Wszystko to musi zostać usunięty. Jeśli dysk jest stary towar, muszą również zostać usunięte. Pożądane jest, aby ciśnienie w oponach zalecane przez indeks odpowiada.

Rozkręcić koło w lewo i czekać, aż się zatrzyma. Oznaczyć go górnego punktu kredę. Teraz obróć kierownicę w prawo i jeszcze raz zwrócić uwagę na najwyższą pozycję. Pomiędzy znacznikami jest najłatwiejszym miejscem koła. W przedniej części każdej etykiety z młotkiem na ustawionych mnóstwem '30

Następnie skręcamy koła w obu kierunkach. Po zatrzymaniu wagi będzie musiał być na dole. Jest to najniższy punkt balansowania. Teraz obróć tarczę i wypierać obciążeń, rozkładając je od siebie do tego czasu, aż koło zatrzyma się w różnych pozycjach. Ta sama procedura jest wykonywana z innych kół.