719 Shares 9655 views

Co zrobić, jeśli skrzynia automatycznego skrzyni biegów szarpie, gdy transmisja jest włączona? Diagnostyka, obsługa i naprawa automatycznej skrzyni biegów

Wraz z rozwojem branży motoryzacyjnej, oprócz elementów funkcjonalnych i zewnętrznych, udoskonalono i zmieniono jednostki i agregaty samochodów. Wprowadzenie automatycznej skrzyni biegów umożliwiło komfortową jazdę bez konieczności ciągłego naciągu sprzęgła i ręcznego przełączania biegów, jak w manualnej skrzyni biegów. Automatyczna skrzynia stała się popularna na całym świecie. Obecnie niemal każdy samochód jest dostarczany na rynek z kompletnym zestawem, w którym jest automatyczna skrzynia biegów. Jest zainstalowany na samochodach z tylnym i przednim napędem.


Odmiany

Istnieją trzy główne rodzaje automatycznych skrzynek:

1) Klasyczna przekładnia hydrauliczna. W tym przełożeniu zmienia się poprzez zablokowanie sprzęgła sprzęgła planetarnego przy użyciu ciśnienia oleju.

2) Automatyczna skrzynia biegów. Przełączanie odbywa się za pomocą elektronicznego skrzynki sterowniczej. Przydzielić:

  • Tiptronic – z możliwością ręcznej zmiany biegów.
  • DSG – złożona konstrukcja i dobrze zaprojektowany schemat operacyjny umożliwiają zmianę biegu, co kierowca nie czuje. Również możliwe jest "tryb sportowy" z szybkim wzrostem momentu obrotowego.

3) Wariator – zmienić moment obrotowy, korygując średnicę główki i napędzanych krążków. Każdy rodzaj automatycznej skrzyni biegów jest wyjątkowy i wymaga pewnego manipulowania, konserwacji i naprawy.

Sprawdzenie automatycznej skrzyni biegów w celu zapewnienia jego poprawności

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak sprawdzić automatyczną skrzynię, aby poprawnie działać. Poprawna automatyczna skrzynia biegów działa płynnie i bez obcych dźwięków. Przenoszeniu nie wolno towarzyszyć szarpnięcia, a przyspieszenie samochodu nie powinno być za późno. Dowodem na to jest prawidłowe i dokładne działanie wszystkich elementów skrzyni biegów. Główna rola odgrywa warunek i właściwości oleju, ponieważ umożliwia przełączanie. Należy utrzymać poziom smarowania. Sama ciecz powinna być odpowiednia dla wszystkich parametrów do konkretnej skrzyni biegów. Nie zezwala się również na zmianę koloru i obecność dużej liczby wyrobów ściernych.

Usterka automatycznej skrzyni biegów

Problemy z automatyczną skrzynią biegów wynikającą z wadliwego działania są zwykle podzielone na błędy związane z częściami elektronicznymi, mechanicznymi i hydraulicznymi. Niewłaściwą pracą tej lub tej części towarzyszy szereg cech, które są różne i różnie wyeliminowane. Usterki w części elektronicznej obejmują uszkodzenie czujników znajdujących się w pudełku lub utratę kontaktu między czujnikiem a elektroniczną jednostką sterującą. W rezultacie maszyna nie działa poprawnie, a na panelu wskaźników świeci się "kontrolka". Usterki mechaniczne, takie jak zużycie kół zębatych, wałów i elementów ciernych, towarzyszą szarpnięcia przy przełączaniu kół zębatych lub włączenie niedopuszczalnej prędkości w tym trybie pracy. W przypadku awarii hydraulicznej węzły i mechanizmy przekładni hydromechanicznej nie. Przyczyny – zatarcie kanałów olejowych lub złamanie pompy olejowej. Najczęstsza usterka występuje wtedy, gdy automatyczna skrzynia biegów spada, gdy transmisja jest włączona. Zostanie to omówione poniżej.

Przyczyny szarpania podczas przełączania prędkości

Powody, dla których automatyczna skrzynka nadawcza zwija się, gdy transmisja jest włączona, są bezpośrednio związane z wyżej wymienionymi błędami. Trwałość automatycznej skrzyni biegów zależy od sposobu jazdy kierowcy i oleju, który jest wylany do pudełka. Szybki start z miejsca, gwałtowne przyspieszenie samochodu i nagłe przełączanie biegów są niedopuszczalne, w przeciwnym razie nie będzie wymagane ciśnienie oleju. Elementy mechaniczne i cierne po prostu nie mają czasu do pracy w czasie, co zwiększa ich zużycie. W rezultacie automatycznie przełącza się podczas przełączania.

Teraz kilka słów o smarach. Olej w automatycznym pudełku należy wylać ze szczególną ostrożnością. Oto pełna transmisja z oznaczeniem ATF, która w swoich właściwościach powinna pasować do tego pola. Niski poziom powoduje niewystarczające ciśnienie, a automatyczna skrzynia biegów zwija się, gdy włączone jest biegi. Samou nie można mieszać z płynem innej marki. Musi być czerwony i nie może zawierać dużej liczby produktów zużywających się. Prowadzi to do zatkania kanałów (redukcja ciśnienia) i zwiększonego zużycia ścierniwa (przekładnie, wały i elementy cierne). Inną możliwą przyczyną jest słabe rozgrzanie oleju w skrzyni korbowej lub nieprawidłowe działanie silnika. Silnik z obudową jest szczelnie połączony, a stały moment zmienia się w ruchu.

Skrzynka naprawcza

W przypadku napraw automatycznej skrzyni biegów cena zawsze będzie znaczna ze względu na wysoki koszt części, dostępność sprzętu specjalnego oraz złożoność samej roboty. Często cena osiąga 1 000 dolarów. Niezależnie od celu wyeliminowania wadliwego działania, gdy automatyczna skrzynka skręca się przy włączeniu transferu, nie posiadając pewnej wiedzy i narzędzia, jest to praktycznie niemożliwe.
Jeśli masz doświadczenie i czas wolny, pole należy wyjąć z silnika, opróżniając olej z niego. Nie jest to również łatwy proces, zwłaszcza na przednim napędzie.

Co dalej?

Następnie wycofywany jest przetwornik momentu obrotowego, tylna pokrywa skrzyni korbowej jest odkręcana, która jest usuwana przez uderzenia młotkiem na specjalne występy. Następnie na odwrocie pompa oleju jest odkręcana, a z przodu są zębate z wałem i przekładnią planetarną. Z palety pudła jest demontowany hydrauliczny zespół sterujący. Wszystkie usunięte elementy są demontowane i sprawdzane pod kątem uszkodzeń i zużycia. Uszkodzone lub ciężko zużyte części są zastępowane przez podobne, ich praca jest sprawdzana, a cała konstrukcja jest montowana w odwrotnej kolejności. Takie naprawy są dość odpowiedzialnym i czasochłonnym procesem. W związku z tym, w razie braku doświadczenia, należy skontaktować się ze stacją paliw. Obecnie w celu naprawy automatycznej skrzyni biegów cena zmienia się od 5 do 25 tysięcy rubli.

Konserwacja i obsługa

Aby normalna i trwała praca automatycznej skrzyni biegów, należy przestrzegać następujących zasad dotyczących konserwacji i obsługi:

  • Pierwszym z nich jest przeprowadzenie konserwacji w czasie: stale monitorować poziom oleju, wymieniać go filtrem co 60 tysięcy km. Jeśli samochód pracuje w ciężkich warunkach, olej powinien być wymieniony co 40 tys. Km.
  • Przed uruchomieniem samochodu należy wycisnąć pedał hamulca, włączyć koło zębate i odczekać chwilę (1-2 sekundy), aby uzyskać prawidłowe ciśnienie oleju w pudełku, a sprzęgła działają. Następnie, stopniowo zwolnić pedał hamulca, ruszać się. Podczas jazdy niepożądane jest ostre naciskanie pedału przyspieszenia, aby uniknąć zwiększonego zużycia elementów ścierających.

Wnioski

Podsumowując, możemy powiedzieć, że automatyczne pudełko zapewnia komfort i jest bardzo wygodne w użyciu. A jeśli zachowasz się do wszystkich powyższych zasad działania, w odpowiednim czasie, aby przeprowadzić konserwację, a olej w automatycznym pudełku, aby wypełnić tylko wysoką jakość, wówczas żywotność tej skrzyni biegów będzie duża i nie da kierowcy niepotrzebnych trudności.